1p
Magyarország talán joggal vár némi rugalmasságot a nemzetközi szervezetektől, hiszen negyedik éve megszorító költségvetési politikát folytat - de rossz utat választott ehhez
Magyarország talán joggal vár némi rugalmasságot a nemzetközi szervezetektől, hiszen negyedik éve megszorító költségvetési politikát folytat - de rossz utat választott ehhez. Az árfolyamok rövid távon ingadozóbbá válhatnak, hosszú távon azonban több befektető dönthet úgy, kivonul az országból. Orbán Viktor szemben az árral evez?

Hatások rövid távon


Az IMF-fel és az EU-val folytatott tárgyalások megszakadása kedvezőtlen hatással van az eszközárakra, és a nemzetközi környezet változásai fokozottan jelenhetnek meg mind az árfolyamban, mind a kamatokban - mondta Tardos Gergely, az OTP Bank vezető elemzője az MTI-nek.

A befektetők a 29 pontból azt a következtetést vonták le, hogy a kormány teljesíteni akarja a hiánycélt, és mindenki arra számít, hogy ősszel folytatódnak a tárgyalások, és megszületik a megegyezés az IMF-fel és az EU-val.
Amíg azonban ez nem történik meg, a kedvezőtlen külső körülmények hatása felerősödhet, s az árfolyam és a kamatok is ingadozóbbak lehetnek - mondta Tardos Gergely.

A bizonytalanság kamatemelést is jelenthet


Úgy vélekedett, amennyiben az árfolyam tartósan a jelenlegi szint körül marad, a jegybanknak valószínűleg nem lesz elég kommunikálnia a kamatemelés lehetőségét, hanem valamilyen módon lépnie is kell. Megnövekedhet annak a valószínűsége, hogy a jegybank következő lépése nem kamatcsökkentés, hanem kamatemelés lesz - mondta.

Eltérő budapesti kommentárok
Bankok versus kormány

A hazai napilapok keddi számának címoldalait a félbeszakadt EU-IMF tárgyalásokat követő kormányzati, parlamenti reakciókkal foglalkozó írások uralják. A Magyar Nemzet "A bankok profitját védi az IMF" című cikke a lap információjára épül, miszerint azért nem tudott a kormány megállapodni az IMF-fel, mert a valutaalap ragaszkodott ahhoz, hogy a magyar pénzügyi szektor 200 milliárd forint helyett csak 100 milliárd forint különadót fizessen jövőre. A Népszabadság "Hova tart a kormány?" című cikke ezt nem erősíti meg, ugyanakkor a tárgyalások megszakításának okaként sorolja a két delegáció eltérő véleményét a bankadóról, a jövő évi hiány mértékéről és a jegybank elnökének fizetéséről.


Lehetséges hatások hosszú távon

A tekitélyes The Wall Street Journal hétfői elemzése szerint azzal a kockázattal jár a tárgyalások félbeszakadása, hogy a hosszú távú befektetők túl bizonytalannak ítélik a magyar pénzügyi helyzetet a sokoldalú nemzetközi támogatás hiányában, és megkezdhetik a kivonulást az országból.

Szavazzon!
Ön mit szól a folyamatos személycserékhez?
Úgy tűnik, az új magyar kormány eltökélte, hogy az árral szemben úszik. A múlt hónapban nagy felzúdulást keltett az az átgondolatlan nyilatkozat, amely az ország helyzetét Görögországéhoz hasonlította, most pedig a kormány lehetővé tette, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz és az Európai Unióhoz fűződő kapcsolatok megromoljanak.

Magyarország talán joggal kér nagyobb rugalmasságot a költségvetési hiánnyal kapcsolatos politikájában, de rossz utat választ ehhez - érvelt a befolyásos üzleti napilap.

Pénz még van
A magyar költségvetés jegybanknál tartott számláján van annyi pénz, amely az idén lejáró államadósságot, illetve az államháztartási hiányt finanszírozni tudja.
Az újság szerint a magyar kormány törekvése nem alaptalan, hiszen az ország negyedik éve költségvetési kiadáscsökkentő politikát folytat. A tavalyi deficit a GDP 3,9 százaléka volt, ami nagy eredmény, tekintve, hogy a GDP 6,3 százalékkal zsugorodott. A GDP 80 százalékára rúgó nagy adósságteher viszont sérülékennyé teszi az országot a befektetői hangulat ingadozásaira.

A The Wall Street Journal megállapította: Magyarország nincs közvetlen nyomás alatt, a Nomura befektetői csoport értékelése szerint novemberig fedezni tudja pénzügyi kötelezettségeit. Budapest azonban nem biztos, hogy újra akarja kezdeni a tárgyalásokat az IMF-fel az októberi önkormányzati választások előtt.

Az újság hangsúlyozta: a nemzetközi szervezetek támogatása nélkül azok a külföldi bankok is nyugtalanná fognak válni, amelyek az IMF-támogatás fényében beleegyeztek Magyarország segítésébe. A kormánynak végül lehet, hogy majd át kell gondolnia politikáját, de ha az IMF és az EU támogatását az ország elveszti, már nehezebb visszanyerni.

MTI, Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG