A lengyel miniszterelnök 2007-es választási sikerére utalva úgy fogalmazott: a varsói expressz megérkezett Budapestre, látogatást tett Pozsonyban, és Prágát sem hagyta érintés nélkül. Ez számára azt jelenti, hogy Közép-Európa megújult, Közép-Európában az emberek komoly változásokat akarnak - mondta.
A kormányfő szerint ma komoly igény van Közép-Európában a közép-európai együttműködés rendszerének felépítésére.
Orbán Viktor azt mondta, ma a napnál világosabb: "ha nem akarjuk, hogy a vasfüggönyt pénzfüggöny váltsa fel (...), akkor a közép-európai államoknak együtt kell egymással működniük".
Orbán Viktor közölte: a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és Magyarország között létrejött szerződés alapján az egyetlen konkrét elvárás Magyarországgal szemben a 3,8 százalékos költségvetési hiány, ezt az ország be is fogja tartani. A miniszterelnök kijelentette: ennek az évnek a végén Magyarország költségvetési hiánya nem lehet 3,8 százaléknál magasabb, és nem is lesz. Ezen kívül minden más kérdésben - folytatta - a tárgyalás az IMF és Magyarország között "illetéktelen", az pedig, hogy a hiányt hogyan kell betartani, kizárólagos nemzeti felelősség - hangsúlyozta Orbán Viktor.
Szavazzon! Ön mit szól a folyamatos személycserékhez? |
Ugyancsak újságírói kérdésre Orbán Viktor azt mondta: a piacok kérdésébe nem kíván beavatkozni, "a piacoknak megvan a gazdája; reagálnak, ahogy reagálnak". Hozzáfűzte, a piacok kalkulációjához egyetlen dologgal tud hozzájárulni, azzal, hogy a Magyarország által vállalt nemzetközi kötelezettséget betartják.
"Azt kell nézni, ami összeköt"
A visegrádi országok (V4) gyorsan megállapodtak abban, hogy intenzívebbre fogják az együttműködést, és ezentúl az EU-csúcsok és a Tanács ülései előtt is találkozni fognak az államok vezetői - jelentette be Iveta Radicová szlovák miniszterelnök a V4 kormányfőinek keddi budapesti találkozója után tartott sajtótájékoztatón. Az együttműködésben azt kell nézni, ami összeköti a tagokat, nem pedig a különbséget kell keresni - emelte ki Iveta Radicová.
A szlovák kormányfő elmondta: Szlovákia július 1-jén vette át Magyarországtól a V4 soros elnöki tisztét, s az elkövetkező egy évben három kérdésre helyeznek különös hangsúlyt: a gazdasági válság okozta károk kezelésére, az energiabiztonság megteremtésére és a közép-kelet-európai érdekek hatékonyabb uniós képviseletére.
A csehek az energiabiztonságot erősítenék
Az energiabiztonság megteremtése az egyik legfontosabb feladat a visegrádi országok (V4) számára, mivel így csökkenthető lenne Közép-Európa kiszolgáltatottsága - mondta Petr Necas cseh miniszterelnök a V4 kormányfőinek keddi budapesti találkozója után. Az energiaellátás jelenlegi helyzetéből adódó hátrányokat minden V4-tag érzékelte az elmúlt években, ezért az energiabiztonság kialakítása rendkívül sürgető, ezt a célt az energetikai hálózatok összekapcsolásával lehetne elérni - jelentette ki a cseh kormányfő a csúcstalálkozón áttekintett kérdésekről szólva. Petr Necas a tanácskozás utáni sajtótájékoztatón azt mondta: az EU fontos dokumentumokat készít elő ebben az ügyben, a V4-nek pedig az a feladatuk, hogy minél hatékonyabban képviseljék érdekeiket.
Donald Tusk: az unió új tagjainak be kell bizonyítaniuk az erejüket
Az EU új tagállamainak be kell bizonyítaniuk, hogy nem gyengébbek vagy rosszabbak, mint a régiek, ehhez hozzájárulhat, hogy a visegrádi együttműködés (V4) példaértékű az egész unió számára - jelentette ki Donald Tusk lengyel miniszterelnök a V4-kormányfők keddi budapesti találkozója után tartott sajtótájékoztatón.
Közép-Kelet-Európa azzal is példát mutathat az EU-nak, hogy bátor reformokkal igyekszik válaszolni a válság kihívásaira - tette hozzá a lengyel kormányfő. Kérdésre válaszolva Donald Tusk úgy fogalmazott: nem aggódik a lengyel gazdaság helyzete miatt, hiszen az előrejelzések bizakodóak, így szerinte nem kell "túlértékelni" a lengyel zloty mozgását.
MTI