Mi mindenkivel tárgyalunk és konzultálunk, de megállapodni az unióval kell - szögezte le a magyar kormányfő, aki szerint a magyar gazdaság bátran vállalhatja a tárgyalásokat. Ugyanakkor egyenlő mércével kell mérni, mindenkinek azonos időtartamot kell szabni arra, hogy teljesítse az uniós elvárást, a három százalékos hiánycélt.
Hozzátette: Magyarország köszönettel tartozik a Nemzetközi Valutaalapnak, hiszen amikor 2008-ban a tragikus kormányzás, a költségvetési adatok meghamisítása szinte teljesen felemésztette Magyarország hitelképességét, szavahihetőségét, akkor a valutaalap készségesen segített.
Nem ajándékot adott, csak hitelt, de az akkor nagy segítség volt. Hozzátette: ezért az elmúlt hároméves együttműködést az IMF-fel Magyarország mindig is nagyra fogja értékelni. Ahogy azonban a sajtótájékoztatót követően az Országgyűlésben napirend előtti felszólalásában is jelezte: ez a szerződés lejár, így nem kell semmit megszakítani, felmondani.
Az IMF-től kapott pénzt vissza kell fizetni, 2011-ben és 2012-ben, s a magyar gazdaságnak olyan erősnek kell lennie, hogy ezt meg tudja tenni - mondta. Úgy fogalmazott: "Erre képesek is leszünk. Lovagias nemzet vagyunk, fizetünk, ha már egyszer hitelt vettünk fel, vissza fogjuk fizetni úgy ahogy van (...)".
Nem ért véget Magyarország tárgyalása az Európai Unióval - mutatott rá a miniszterelnök. Az unióban minden tagállam vállalta, hogy költségvetési hiányát egy bizonyos szint - azaz 3 százalék - alá csökkenti. Ma Magyarország hiánya - az idei évre vonatkozó vállalás szerint - 3,8 százalék, s ezt a be fogjuk tartani - erősítette meg. Az unió nem csak Magyarországgal, hanem még húsz tagállammal egyeztet majd a 3 százalékos hiánycél megvalósításáról - fejtette ki, kiemelve: Magyarország ennek a túlzott deficiteljárásnak lesz a része.
Magyarország "szégyenszemre" már hatodik éve "áll ilyen tárgyalások alatt, s csak kicsit enyhít a szégyenünkön, hogy közben néhányan bepottyantak még mellénk" - mondta. Az egyezmény az összes tagállam által megkötött megállapodás lesz, amely arról szól, hogy az érintett államok hiányukat mikor viszik le 3 százalékra. Orbán Viktor közlése szerint Magyarország az ötödik-hatodik helyen álló, legalacsonyabb hiánnyal rendelkező ország, s így könnyebb lesz teljesíteni a 3 százalékot, mint azoknak, akik 7-8-9-10 vagy 11 százalékon állnak.
A miniszterelnök arra számít, hogy a gazdasági növekedés az elkövetkező években a remények szerint 2 százalék felett lesz. Az IMF szerint inkább három, mint kettő - jegyezte meg.
Jó esély van arra, hogy Magyarország az unióval kötött megállapodások alapján "sikerországgá" váljon ismét, "ránk fér ez, mert lassan nyolc éve ülünk mindenféle szégyenpadokon" - mondta a kormányfő, aki ambiciózus célként azt jelölte meg, hogy a magyar gazdaság Közép-Európa legversenyképesebb gazdasága legyen.
A kormányfő szerint az elmúlt ötvenhat nap jelentősége, hogy megszületett egy új politikai közösség, a nemzeti centrum. Az MSZP szerint dilettantizmus és szegényellenes politika jellemzi a kormány 56 napját. A Jobbik szerint rossz irányba halad a kormány, az LMP szerint nem erre szavaztak az emberek. |
"Figyelnünk kell azokra, akik ma még kevés jövedelemmel rendelkeznek, hogy ők is érezzék, a változás értük is történik" - fogalmazott Orbán Viktor.
***
Magyarországnak van még halvány esélye arra, hogy megállapodásra jusson a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és hozzáférhessen a készenléti hitelkeretből még le nem hívott maradványhoz, ám ehhez a kormánynak radikálisan meg kell változtatnia a pénzügyi reformot és a jegybank függetlenségét illető felfogását - jelentette ki a Dow Jones hírügynökségnek adott interjúban Iryna Ivaschenko, az IMF budapesti képviseletének vezetője - részletek >>
MTI