1p
Magyarország számára most az elsődleges és lényegi kérdés az Európai Unióval történő megállapodás - az IMF-nek hálás lehet az ország, de a szerződés lejár
Magyarország számára most az elsődleges és lényegi kérdés az Európai Unióval történő megállapodás - mondta Orbán Viktor miniszterelnök újságírói kérdésre válaszolva, miután horvát kollégájával találkozott csütörtökön a Parlamentben. Később napirend előtti felszólalásában elmondta: az első akcióterv után ősszel további tabuk megdöntésére készülnek

Mi mindenkivel tárgyalunk és konzultálunk, de megállapodni az unióval kell - szögezte le a magyar kormányfő, aki szerint a magyar gazdaság bátran vállalhatja a tárgyalásokat. Ugyanakkor egyenlő mércével kell mérni, mindenkinek azonos időtartamot kell szabni arra, hogy teljesítse az uniós elvárást, a három százalékos hiánycélt.

Hozzátette: Magyarország köszönettel tartozik a Nemzetközi Valutaalapnak, hiszen amikor 2008-ban a tragikus kormányzás, a költségvetési adatok meghamisítása szinte teljesen felemésztette Magyarország hitelképességét, szavahihetőségét, akkor a valutaalap készségesen segített.

Nem ajándékot adott, csak hitelt, de az akkor nagy segítség volt. Hozzátette: ezért az elmúlt hároméves együttműködést az IMF-fel Magyarország mindig is nagyra fogja értékelni. Ahogy azonban a sajtótájékoztatót követően az Országgyűlésben napirend előtti felszólalásában is jelezte: ez a szerződés lejár, így nem kell semmit megszakítani, felmondani.

Az IMF-től kapott pénzt vissza kell fizetni, 2011-ben és 2012-ben, s a magyar gazdaságnak olyan erősnek kell lennie, hogy ezt meg tudja tenni - mondta. Úgy fogalmazott: "Erre képesek is leszünk. Lovagias nemzet vagyunk, fizetünk, ha már egyszer hitelt vettünk fel, vissza fogjuk fizetni úgy ahogy van (...)".

Nem ért véget Magyarország tárgyalása az Európai Unióval - mutatott rá a miniszterelnök. Az unióban minden tagállam vállalta, hogy költségvetési hiányát egy bizonyos szint - azaz 3 százalék - alá csökkenti. Ma Magyarország hiánya - az idei évre vonatkozó vállalás szerint - 3,8 százalék, s ezt a be fogjuk tartani - erősítette meg. Az unió nem csak Magyarországgal, hanem még húsz tagállammal egyeztet majd a 3 százalékos hiánycél megvalósításáról - fejtette ki, kiemelve: Magyarország ennek a túlzott deficiteljárásnak lesz a része.

Magyarország "szégyenszemre" már hatodik éve "áll ilyen tárgyalások alatt, s csak kicsit enyhít a szégyenünkön, hogy közben néhányan bepottyantak még mellénk" - mondta. Az egyezmény az összes tagállam által megkötött megállapodás lesz, amely arról szól, hogy az érintett államok hiányukat mikor viszik le 3 százalékra. Orbán Viktor közlése szerint Magyarország az ötödik-hatodik helyen álló, legalacsonyabb hiánnyal rendelkező ország, s így könnyebb lesz teljesíteni a 3 százalékot, mint azoknak, akik 7-8-9-10 vagy 11 százalékon állnak.

A miniszterelnök arra számít, hogy a gazdasági növekedés az elkövetkező években a remények szerint 2 százalék felett lesz. Az IMF szerint inkább három, mint kettő - jegyezte meg.  

Jó esély van arra, hogy Magyarország az unióval kötött megállapodások alapján "sikerországgá" váljon ismét, "ránk fér ez, mert lassan nyolc éve ülünk mindenféle szégyenpadokon" - mondta a kormányfő, aki ambiciózus célként azt jelölte meg, hogy a magyar gazdaság Közép-Európa legversenyképesebb gazdasága legyen.

A kormányfő szerint az elmúlt ötvenhat nap jelentősége, hogy megszületett egy új politikai közösség, a nemzeti centrum. Az MSZP szerint dilettantizmus és szegényellenes politika jellemzi a kormány 56 napját. A Jobbik szerint rossz irányba halad a kormány, az LMP szerint nem erre szavaztak az emberek.

Összefoglaló a napirend előtti felszólalásokból >>

A sajtótájékoztatót követően az Országgyűlésben napirend előtti felszólalásában a miniszterelnök elmondta:  az ősz során további tabukat készül ledönteni a kormány "a józan ész nevében". Orbán Viktor csütörtöki, napirend előtti felszólalásában azt mondta: a kabinet legfontosabb feladata most az, hogy az első akcióterv beindítása után senki se érezhesse úgy, a változások során "vele nem törődünk". "Senkit sem fogunk az út szélén hagyni" - közölte a kormányfő az Országgyűlésben.

"Figyelnünk kell azokra, akik ma még kevés jövedelemmel rendelkeznek, hogy ők is érezzék, a változás értük is történik" - fogalmazott Orbán Viktor.

***

Magyarországnak van még halvány esélye arra, hogy megállapodásra jusson a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és hozzáférhessen a készenléti hitelkeretből még le nem hívott maradványhoz, ám ehhez a kormánynak radikálisan meg kell változtatnia a pénzügyi reformot és a jegybank függetlenségét illető felfogását - jelentette ki a Dow Jones hírügynökségnek adott interjúban Iryna Ivaschenko, az IMF budapesti képviseletének vezetője - részletek >>

 

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG