A pártelnök Bernhard Worms-szal, az Európai Senior Unió elnökével tartott találkozója után kérdésre válaszolva azt mondta:
ha valóban ebben a formában fogadják el a jövő évi költségvetést, akkor Magyarország nagyon komoly kockázatokat vállal.
Kockáztatunk munkahelyeket, nyugdíjakat és az emberek biztos megélhetését. Ez a költségvetés így egy komoly szociális válság, katasztrófa kockázatát is magában rejti - fogalmazott Orbán Viktor.
A Fidesz elnöke szerint a büdzsé olyan helyzetbe hozhatja az országot, ami minden képzeletet felülmúl. Mint mondta, az emberek nincsenek tisztában azzal, hogy ez a költségvetés milyen megélhetési problémákat tartogat a számukra, és ez a jövőre fog kiderülni.
Már csak annyit tudunk tenni, hogy imádkozunk, meg szavazunk a parlamentben minden jó ügy mellett. Talán ezek a veszélyek mégsem válnak valóra - mondta.
Szerinte egy rossz válságkezelési módszer költségvetése lesz a 2009-es büdzsé, amely leginkább azért rejt magában óriási kockázatokat, mert nem az Európában sikeresnek látszó válságkezelést alkalmazza, hanem valami egészen mást. Orbán Viktor kijelentette: rendkívül veszélyes ösvényen halad Magyarország, és van ennél sokkal biztosabb, járhatóbb út is.
Arra a kérdésre, mit szól ahhoz, hogy az SZDSZ valószínűleg megszavazza a költségvetést, Orbán Viktor azt mondta: "az örök optimisták közé tartozom, néha még a szabad demokratáknak is hiszek, például amikor kijönnek a kormányból, de mindig csalódok".
A Fidesz elnöke az Európai Senior Unió elnökével folytatott találkozója kapcsán azt mondta, míg Németország kamat- és adócsökkentéssel a válságkezelés európai útját választotta, addig Magyarország az Európai Unióban egyedül, bátran, "magyaros virtussal" szembemegy ezzel. Szerinte a szocialista kormány válságkezelése nem kifelé visz a válságból, hanem éppen a válság szíve, mélye felé.
Emberiességi szempontból elfogadhatatlannak nevezte, hogy miközben az elit a saját privilégiumait, fizetését érintetlenül hagyja, aközben az első gondolata, hogy a nyugdíjasok, a bérből és fizetésből élők pénztárcáját vegye célba. "Meg kell értenie a magyar politikai és hatalmi elitnek, hogy egy csónakban kell ülnie a saját népével" - jelentette ki. Mint mondta, most nem az állam megmentéséről kell gondolkodni valamiféle "régi államszocialista logikát" követve, hanem az emberek megsegítéséről.
Orbán Viktor jó irányba tett, de apró lépésnek nevezte a jegybank hétfői fél százalékos kamatcsökkentését; a Fidesz elnöke továbbra is 6 százalékos alapkamatszintet javasolt.
"Az irány jó, a mérték azonban rendkívül kevés" - mondta Orbán Viktor. A Fidesz elnöke közölte: továbbra is sürgetik a jegybankot, hogy újra és újra fontolja meg, és tegyen lépéseket a Fidesz által optimálisnak tartott hat százalékos mérték irányába.
Orbán Viktor a Fidesz nevében a múlt héten kedden szólította fel a jegybankot, illetve a kormányt a jegybanki alapkamat azonnali és radikális csökkentésére. A Fidesz 6 százalékos jegybanki alapkamatot javasolt, Orbán Viktor szerint csak így juthatnak a vállalkozók 10-11 százalékos kamatú hitelekhez, hogy megerősítsék vállalkozásaikat, és megtarthassák dolgozóikat.
Teljes döbbenet: 11 százalék lett az alapkamat
A pénzügyminiszter jóslata
Az MDF igent mond az adócsomagra, de nemet a büdzsére
50 milliárdból győzködik a segélyből élőket
Gyurcsány: az ország győzött, a Fidesz elbukott
Orbán: négy helyen kell rendet tenni
MTI