Baj van, nagyon nagy baj - jelentette ki a miniszterelnök. Ez a baj az európai országok adósságának mértéke. Ugyanez hazánkról azonban nem mondható el, miután idén két lépésben csökken az államadósságunk.
Orbán Viktor szerint a veszélyek jelentősek, ezért komolyan kell vennünk őket. Az egyik legfontosabb ilyen a devizahitelesek nehéz helyzete. Veszély fenyegeti a munkahelyeket is, és tartani lehet az árak és a rezsiköltségek emelkedésétől is. Fokozottan kell tartani az uzsorásoktól is, akik kihasználják a jelenlegi helyzetet. A miniszterelnök szerint fel kell készülni a külföldről érkező forint spekulációkra is.
Így előzzük meg a többi országot
A legfőbb lehetőség, hogy gyorsítva a megújulást megelőzhetjük a többi országot, könnyebben dönthetünk meg tabukat, merészebben állhatunk elő új tervekkel. A miniszterelnök elmondta, hogy a világban tapasztalható átrendeződésben az új szövetségekben látja a jövőt és a hazai pálya előnyeit élvező hazai vállalkozások jobb pozíciókhoz juthatnak Európában. Szélesebb egyetértéssel tudunk az adósságcsökkentéshez nyúlni - fejtette ki. Hozzátette, hogy baj esetén összefogva kell segítenünk egymást, ezért új, nemzeti szolidaritási rendszert kell teremtenünk. "Felújítjuk Magyarország teljes rendszerét" - összegzett Orbán Viktor.
Orbán szerint ez mind a kormány feladata lesz, mert az emberek elvárják tőle. Az elsődleges kötelesség eközben a veszélyelhárítás. A Fidesz-KDNP ezért Országvédelmi Tervben rendezte össze a felmerülő javaslatokat.
THM-plafon: kivégzik a gyorskölcsönöket?
Miután a miniszterelnök megvalósíthatónak nevezte a Fidesz-KDNP frakciónak a devizahitelek rögzített árfolyamon történő végtörlesztésével kapcsolatos javaslatát, gyengülni kezdett a forint. Összességében azonban elemzői vélemény szerint nagyobb a csomag füstje, mint a lángja: keveseknek nyílik meg a rögzített árfolyamon történő végtörlesztés lehetősége, így a bankszektor sem bukik ezermilliárdot a közeljövőben - a forint is vissza tudott erősödni reggeli szintjére. Részletek >>> |
A maximált rezsi kérdése a második terület. Sok család a lehetőségei határán áll és az összerogyás fenyegeti őket.
A miniszterelnök szerint a privatizált energiaszolgáltatás jelenleg magánérdekek szerint működik, ezért a központi ár bevezetését javasolja.
A kormányfő szerint a stabilitás miatt kétharmados törvényben rögzítik a nyugdíjrendszer, az egészségügyi kassza és az önkormányzatok gazdálkodásának mikéntjét, hogy ezeken a területeken ne termelődjön újra a hiány.
Fixálták: lesz végtörlesztés
Az otthonvédelmi akciótervet egy újabb, harmadik elemmel egészíti ki a kormány, amennyiben az Országgyűlés elfogadja a múlt hét pénteken Lázár János által bejelentett tervet. A végtörlesztést lehetővé teszik, fix árfolyamon, a veszteséget a bankoknak kell állnia. A kockázatokról a kormányfő azt mondta, a kérdést megvizsgálta a kormány. "A külföldi tulajdonú bankok mögött ott az anyabankjuk, az FHB és az OTP mögött pedig ott a magyar állam" - mondta Orbán, aki szerint a külföldi pénzintézetek eddig is csökkentették hitelkihelyezésüket és a forráskivonást sem fogták vissza.
A kormányfő szerint ezzel azokon segítenek, akik forintban vissza tudják fizetni az adósságukat. A bankok semmilyen plusz költséget nem számolhatnak fel a végtörlesztésnél. A kormányfő szerint kockázatmegosztásról van szó, hiszen az érintettek nagy része 150-160 forintos árfolyamnál vette fel a svájci frank hitelét. Vagyis 180 forintig az ügyfél, afelett a bank állja a cechet.
Bankszövetség: elfogadhatatlan a végtörlesztés rögzített árfolyamon>> |
Elfogadták a jegybank javaslatait is: hadüzenet Simornak?
Ezen túlmenően a kormány további javaslatokat terjeszt elő, melyek megegyeznek azzal, amit az elmúlt években az MNB rendre jelzett a devizahitelek kapcsán a jogalkotónak, és vélhetően azon a 10 pontból álló listán szerepelt, melyet múlt héten Simor András nyújtott át Matolcsy Györgynek.
Így tehát törvényben szabályoznák, hogy a bankok a forintban felmerült költségeket forintban fizettessék meg - a korábbi gyakorlat az volt a devizahiteleknél, hogy az ilyen tételeket is átváltották. A kormányfő szerint a devizahitelek kamatozását is átláthatóbbá kell tenni. A referenciahozamhoz kötött átlátható kamatszámítást vezet be a kormány. Az MNB korábbi javaslatának megfelelően a kormány kezdeményezi egy pozitív adóslista felállítását is, hiszen azokat is meg kell védeni, akik hitelekeit rendesen fizetik.
Továbbá a kormány kezdeményezi, hogy megegyezés esetén, a banki tartozás egy részének elengedése után az ügyfeleknek nem kellene befizetniük a 16%-os szja-t sem.
Orbán Viktor kiemelte, hogy hazánk kivételével a régió összes többi országában sor került a devizahitelek adminisztratív korlátozására. Romániát, Ausztriát és Lengyelországot említette példának, ahol rengeteg intézkedéssel korlátozták a pénzkihelyezéseket. Nálunk azonban ez nem történt meg, ezért ki kell vizsgálni, hogy kit terhel a felelősség - jelentette ki a miniszterelnök. Ezek a kijelentések gyakorlatilag Simor Andrásnak szánt üzenetként is felfoghatóak.
Új adók a láthatáron
Így "rugdosott minket a víz alatt" az IMF Matolcsy György szerint a Nemzetközi Valutaalap (IMF) nemcsak nem értett egyet a bankadóval, a magánnyugdíj-pénztári rendszer reformjával és a krízisadóval, de mindent megtett nyíltan és a kulisszák mögött azért, hogy a magyar kormány ne hozza meg az ezekről szóló döntéseket, illetve vonja vissza azokat. Részletek >>> |
Ismertette, hogy 2,8 százalékos éves hiány felett ugyanis az államadósság automatikusan nő, e szint alatt viszont csökken.
Hozzátette, hogy új, fordított adózási rendszert terveznek bevezetni a mezőgazdaságban, amellyel kapcsolatban kérték az unió támogatását. Emellett egy 35 százalékos luxusforgalmi adó bevezetéséhez is Brüsszel engedélyét kérik. A gazdasági bűncselekmények ellen is komoly fellépést ígért a kormányfő. Ennek részeként elérnék, hogy a nagy tartozással bedőlt cégek tulajdonosai ne tudjanak újra társaságot alapítani.
Minden munkaképesnek lehet munkája?
Ezután a Start Munkaprogram elindítását jelentette be a kormányfő. Kiemelte, hogy Magyarországon minden munkás kézre szükség van - csak ez biztosíthatja a felemelkedést, ezért minden munkaképes embernek munkát fognak kínálni. Emellett le szeretnék szorítani a feketemunka és a munkanélküliség arányát.
Nem torpanhatunk meg - jelentette ki, hozzátéve, hogy csak a befejezett munkának van értelme. Vissza kell verni minden olyan támadást, amely a görög útra sodorhatná Magyarországot.
Még átfogóbb és gyorsabb lehet az átszervezés
Gyorsítani kell az ország határozott átszervezését és jóval erősebben kell kikerülnünk a válságból - mondta, hozzáfűzve, hogy már most is sokan a járt utat elhagyva keresik a megoldást a válságra. A termelő munka és a valós értékteremtés kezd előtérbe kerülni az egész világban.
Orbán Viktor úgy látja, hogy a mai folyamatokban észre kell vennünk a jövő körvonalait. A nemzetek jelentősége növekszik - így nekünk is erős nemzetet kell építenünk.
Tartani kell az irányt, de növelni a tempót, ezért rá kell lépnie a gázpedálra az Országgyűlésnek is - buzdította képviselőtársait Orbán Viktor.
A miniszterelnök a választott képviselőktől azt várja, hogy mindenki tegye félre személyes érdekeit és közösen lépjenek fel a változásért. "Álljunk ki egységesen Magyarországért és a magyarokért" - hangsúlyozta végül.
Előzmények
Pénteken Lázár János frakcióvezető bejelentette a Fidesz képviselőcsoportjának javaslatát a devizaadósok megmentésére, mely szerint a bajba jutott adósok végtörleszthetnének a kormány által eddig meghatározott fix árfolyamszinteken. Vagyis 180 forintos svájci frank- illetve 250 forintos euróárfolyamon fizethetnék vissza az adósok a hiteleiket, az árfolyamkülönbségből adódó veszteségeket a frakció elképzelései szerint a bankszektorra terhelné.
A kormánynak tett javaslatokról Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője vasárnap azt mondta jogilag megoldható, erkölcsileg pedig indokolt a fix árfolyamú végtörlesztés biztosítása. A kormányfő korábban jelezte, az adósok megmentésében a bankoknak nagyobb szerepet kell vállalnia, az eddig bejelentett otthonmentő csomag csak a kezdet. Ebből is sejthető volt eddig, vélhetően a kormány nem idegenkedett a Lázár János által bejelentett javaslattól, sőt, egyes források szerint ez azért is meglepő lenne, mert az ötletgazda maga Orbán Viktor.
Privátbankár - Zsiborás Gergő, Szilágyi Balázs