1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Kelet-Európában éppen ellentétes irányban haladnak a gazdasági és a politikai folyamatok, és félő, hogy ez utóbbiak előbb-utóbb hatással lesznek a térség amúgy erőteljes gazdasági teljesítményére - áll az egyik vezető londoni gazdaságelemző ház átfogó térségi elemzésében
Kelet-Európában éppen ellentétes irányban haladnak a gazdasági és a politikai folyamatok, és félő, hogy ez utóbbiak előbb-utóbb hatással lesznek a térség amúgy erőteljes gazdasági teljesítményére - áll az egyik vezető londoni gazdaságelemző ház átfogó térségi elemzésében

Az Economist Intelligence Unit (EIU) - a világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdasági előrejelző háza - által az átalakuló gazdaságokról összeállított havi helyzetértékelés szerint mára "súlyos mértékű széttartás" alakult ki a jól teljesítő gazdaságok és a térség "nyugtalanító" politikai irányvonala között.

A jelentésben vizsgált 28 ország együtt átlagosan rekord ütemű, 7,1 százalékos gazdasági növekedést ért el tavaly, és az idei első félévben is "nagyon erős gazdasági aktivitást" produkált. A közvetlen külföldi befektetések 108 milliárd dolláros tavalyi értéke szintén rekord, és 40 százalékkal haladta meg az előző évi 70 milliárd dollárt - áll az EIU elemzésében.
   
Ezzel éles kontrasztban állnak a közép-európai országok mélységes belpolitikai problémái, Oroszország és a nyugat "igen rossz" politikai kapcsolatai, a folytatódó politikai viharok olyan kulcsfontosságú országokban, mint Ukrajna, a Koszovó jövőjével kapcsolatos lappangó válság, valamint az a tény, hogy az egykori szovjet térség több országában önkényuralmi folyamatok konszolidálódnak.

Az EIU-elemzés visszautal a cég által tavaly kidolgozott, több fő összetevő által meghatározott globális demokrácia-indexre, amely szerint Közép- és Kelet-Európában csak Csehország ás Szlovénia bizonyult konszolidált, teljes értékű demokráciának. Magyarország, Lengyelország, Szlovákia és a balti köztársaságok a "demokrácia, hiányosságokkal" nevű csoportba kerültek.
A közép-európai gazdaságok ugyan az EU-csatlakozás óta is nagy ütemben növekszenek, azonban a tavalyi magyarországi zavargások, és a számos más környékbeli országban is tapasztalt "aggasztó" politikai folyamatok előtérbe hozták a térség politikai törékenységét. Jóllehet a politikai stabilitást nem fenyegeti azonnali veszély, a kormányok a térség egészében gyengék, és erősödnek a populista tendenciák - áll az EIU londoni elemzésében.
   
A ház szerint az, hogy most már nem érvényesül az EU-csatlakozás céljának korábbi egyesítő hatása, feltárta a térség politikai életének alapvető gyengéit. Bár a demokratikus kormányzati formák megvannak, a demokrácia tartalmi elemei, beleértve a bizalomra és az "egészséges szintű politikai részvételre" alapuló politikai kultúrát, gyakran hiányoznak.
       
Közép-és Kelet-Európa volt szocialista országainak uniós csatlakozását egyértelmű gazdasági sikernek értékelte és pozitív mérleget vont róla a bécsi Nemzetközi Gazdasági Összehasonlító Intézet, a WIIW. A 2004 évi uniós csatlakozást követő három évben a kilenc csatlakozó ország átlagban 5,3 százalékkal fejlődött, ami 2,2 százalékponttal magasabb az unióba való belépést megelőző három évben elért növekedési ütemnél.
Az EIU-elemzés szerint most már félő, hogy a kelet-európai térség egészében a rossz politikai helyzet elkezdi befolyásolni a gazdasági teljesítményt is. A reformlendület megtorpant, és ha a legrosszabb forgatókönyv érvényesül, akár ördögi kör is kialakulhat: ahogy a politika miatt romlik a gazdasági helyzet, a térség politikai rendszerei - amelyek továbbra sem támaszkodhatnak erős demokratikus kultúrára és hagyományra - még nagyobb nyomás alá kerülhetnek.
   
Az elemzés szerint a gazdasági és a politikai folyamatok széttartása nem folytatódhat a végtelenségig, és érzékelhető a kockázata annak, hogy a rossz politika végül felülkerekedik a jó gazdasági teljesítményen.

Az EIU előrejelzése szerint a térség egészének gazdasági növekedése az idén 6,6 százalék lesz a tavalyi 7,1 százalékos rekord után, és 2008-ban 5,7 százalékra lassul tovább, de "még ez is tiszteletreméltó ütem". Magyarországnak a ház a tavalyi 3,9 százalék után az idén 2,7, jövőre 3,0 százalékos GDP-növekedést jósol.

Tízből heten épp hogy megélnek
Jegybanki alapkamat: egy feles még benne van
Egyre bizakodóbbak a vállalatok
Jövőre kedvezőbb számokat vár az Ecostat

MTI
Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG