(1).jpg)
Hasonlóan a világ többi részéhez, a közép-kelet-európai (CEE) országokban is növekszik a várható élettartam. Ennek oka többek között a magasabb életszínvonal, a korszerűbb táplálkozás illetve az egyre jobb színvonalú egészségügyi ellátás. A jelenlegi feltételek mellett az Európai Unióhoz tartozó CEE-országokban minden generáció csupán 60%-ban reprodukálja magát. A népesség száma csökkenést mutat. A természetes demográfiai csökkenést ellensúlyozhatná a növekvő szintű bevándorlás, ezekbe az országokba azonban nem várható jelentős mértékű bevándorlás.
A jelentős szintű bevándorlás hiányában, a csökkenő népszaporulat a népesség számának csökkenéséhez vezet, miközben az egyre növekvő élettartam következtében emelkedik az átlagéletkor; csupán a 65 év fölöttiek korcsoportja esetében várható növekedés. Összességében a CEE-országok népessége 15%-kal csökken majd az előrejelzések szerint – ami 16 millió főt jelent; a jelenlegi 102 millió lakos helyett 2050-re várhatóan már csak 86 millió lesz ezeknek az országoknak a népessége.
A legmegdöbbentőbb jelenség ezekben az országokban a 65 év fölötti korosztályhoz tartozók számának növekedése 2050-ig. Bulgáriában minden harmadik ember 65 év feletti lesz, Magyarországon ez az arány 28 százalék, Lengyelországban pedig 29%.
“Növekszik a várható élettartam, ez pedig az egyén számára a legnagyobb érték. Ugyanakkor gondolnia kell az egyénnek arra is, hogyan tarthatja fenn életszínvonalát nyugdíjba vonulása után is. Az embereknek meg kell tervezniük, hogyan „finanszírozzák” magukat öregkorukban” – mondta Werner Zedelius, az Allianz igazgatósági tagja, aki az Allianz Csoporton belül a fejlődő piacok demográfiai fejlődésével kapcsolatos tevékenységekért felelős.
Egyes CEE-országok bizonyos mértékben már tettek lépéseket a társadalomban bekövetkező változásokra reagálva. Az elmúlt másfél évtizedben végrehajtott nyugdíjreformok már figyelembe vették a demográfiai változásokat. Ennek eredményeként a folyamatosan fizetendő nyugdíjjárulék rendszere veszített fontosságából, a nyugdíjalapokon keresztül finanszírozott megoldások pedig egyre inkább előtérbe kerülnek.Az Allianz Global Investors legfrissebb felmérése szerint a 11 vizsgált CEE országból nyolcban bevezették az új, előre meghatározott befizetésen alapuló, kötelező jellegű egyéni nyugdíjalapot. Ezek az alapok tőkefinanszírozott megoldást kínálnak, a nyugdíjba vonulás második alappilléreként értelmezhetőek – külső nyugdíjalapok kezelik a befizetéseket és nincsenek összefüggésben munkaköri besorolásokkal.
Enyhült az olasz nyugdíjreform
50 milliárddal több kell a nyugdíjakra
Nyugdíjbomba Romániában
Ötössel élénkítenék a tőzsdét
Olcsóbban kellene dolgozni - nőnek az adóterhek
Támadás a kormány ellen: fizetne a biztosító?