Az európai parlamenti képviselőknek eddig is törvény adta lehetőségük volt arra - és éltek is vele - , hogy az EU-s napirendi pontok illetve a költségvetés kapcsán részt vegyenek a parlamenti bizottságok munkájában és felszólaljanak a plenáris ülésen.
Az azonban a legutóbbi európai parlamenti választásokon történt meg először, hogy mandátumot szerzett olyan párt, amely jelenleg nem parlamenti párt Magyarországon. A Jobbik három képviselőt juttatatott be az Európai Parlamentbe. Az Országgyűlés házbizottsága nemrég foglalkozott a kérdéssel. A testület állásfoglalása szerint, függetlenül attól, hogy a Jobbik nem parlamenti párt, a képviselőit ugyanúgy megilleti a felszólalás lehetősége.
Az Európai Néppárt 14 magyar képviselője 35 percet, az európai szocialisták 4 magyar politikusa pedig 10 percet beszélhet majd. |
Bokros Lajos "papíron" ugyanebben a helyzetben van, hiszen az MDF-nek már nincs frakciója a magyar Országgyűlésben, így neki is két és fél perc jut.
Morvai Krisztina az MTI-nek azt mondta: messzemenőkig ki szeretnénk használni ezt a lehetőséget, "hiszen itt az idő, hogy végre egy új erő legyen a magyar politikában belföldön is épp úgy, mint az európai uniós képviseletünkben". Közölte, a költségvetési vitában feltétlenül fel akarnak szólalni, de arról még nem döntöttek, hogy melyikük beszéljen.
Hozzátette: ő maga kedden az európai ügyekkel foglalkozó illetve a mezőgazdasági bizottság ülésén vesz rész, mint az Európai Parlament mezőgazdasági és vidékfejlesztési bizottságának tagja, és ezt a gyakorlatot rendszeressé fogják tenni. Szeretném megosztani a gondolataimat az itthoni képviselőkkel, illetve meghallgatni, hogy nekik milyen stratégiai elképzeléseik vannak a magyar vidék megmentésére, illetve mit gondolnak a svéd elnökség prioritásairól - hangozatta.
Orbán eltörölné a költségvetést
Leépítik az uniós bürokráciát?
Az elmúlt két év legjobb osztályzatát kapta a kormány
MDF: Bokros nem biztos a kizárásban
Hajszálon múlt, de újrázhat Barroso
MTI