1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A Magyar Európai Üzleti Tanács szerint széles körű társadalmi konszenzus nélkül az országnak csekély reménye van a felzárkózásra. Kóka János kijelentette: a politikai elitnek el kellene kezdenie hosszú távon gondolkodni.
Magyarország versenyképességének javítása érdekében széles körű nemzeti konszenzuson nyugvó, hosszú távú nemzeti stratégiára, stabil jogi és gazdasági környezetre, kiszámíthatóságra és átláthatóságra van szükség - mondta Takács János a Magyar Európai Üzleti Tanács (HEBC) elnöke, a tanács éves jelentését bemutató sajtótájékoztatóján.

Takács János elmondta: a hosszú távú sikeres felzárkózás és versenyképesség szempontjából meghatározó a humánerőforrás kiemelt fejlesztése, az üzleti környezet alakítása és az intézményrendszer.

Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter a tanács által megfogalmazott kritikákkal egyetértett. Mint mondta, arra van szükség, hogy a politikai elit kezdjen el hosszú távon gondolkozni. A miniszter arra kérte az üzleti élet képviselőit, hogy készítsenek közösen egy programot, amely a stabilizációt követően elősegíti a fenntartható növekedést. "Fogjunk össze, és készítsünk egy olyan programot, ami végre ne csak a politikusok szerint, de az üzleti szféra szerint is képes fokozni a versenyképességet" - mondta a tárcavezető.

Takács János szavai szerint széles körű társadalmi konszenzus nélkül az országnak csekély reménye van a felzárkózásra. Hozzátette: ez nem feltétlenül jelent teljes egyetértést minden kérdésben, de készséget az együttműködésre mindenképpen.

Kóka János kijelentette: a HEBC és a magyar kormány stabilizációs, reformprogramjának célja megegyezik. Azt kívánják elérni, hogy Magyarország újra az élmezőnybe kerüljön a régióban, megszabaduljon a versenyképességet gátló tényezőktől. A miniszter szavai szerint azzal, hogy megindultak a reformfolyamatok, olyan pályára került az ország, hogy 2009-re az államháztartás GDP-arányos hiánya 3 százalék körülire csökkenhet, az infláció szintén 3 százalékos lehet, a GDP növekedése pedig meghaladhatja a 4 százalékot.

A HEBC 2007. évi jelentése szerint az ország még mindig számos erősségére építhet, így például a munkaerő minőségére, a tudáskapacitásra és egyedi földrajzi elhelyezkedésére. Az időtényezőt azonban kritikusnak érzi a tanács. A konszenzus, valamint az ország jövőbeli fókuszainak hiánya hátráltatják, hogy valódi lépések történjenek - áll a jelentésben. A HEBC támogatja az egészségügyi reformok folytatását, úgy hogy az egyes lépések egy kidolgozott, konszenzuson alapuló, hosszú távú stratégiába illeszkedjenek.

A tagok véleménye szerint a magyar állam pénzügyi helyzete még a megszorító intézkedések ellenére is fenntarthatatlan úton halad. Bár a tagok megértik a költségvetési bevételek növelésének szükségességét, kiemelten fontosnak tartják az állami kiadások csökkentését. A HEBC szorgalmazza az államigazgatás és intézményrendszer jelentős egyszerűsítését, átláthatóbbá és kiszámíthatóbbá tételét.

A jelentés kitér arra, hogy számos multinacionális cég kiindulópontnak tekinti Magyarországot kelet és dél felé, "de részben az instabil, kiszámíthatatlan és messzemenően nem versenyképes adórendszernek tulajdoníthatóan ezek az új vállalatok esetleg jobban érzik magukat a szomszédos országokban". A HEBC külön fejezetben hangsúlyozza, hogy nem lehet sikeres az a társadalom, amely szemet huny a korrupció felett.

A tanács véleménye szerint a hazai kis- és középvállalkozások fejlesztését központi kérdésként kell kezelni.

Határozott fordulatot vettek a beruházások
Olcsóbban kellene dolgozni - nőnek az adóterhek
Kóka: egyszerűsödik az adórendszer 2008-tól
Miben vagyunk a legjobbak?

MTI
Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG