Összekötnék a horvát-magyar gázvezetéket
Az euroatlanti integráción kívül a Zágrábban tartott közös kormányülésen szó volt a kétoldalú együttműködésről a gazdasági szférában, illetve az oktatás és a kultúra területén. Nagy teret kaptak az infrastrukturális fejlesztések, és ezen belül is különös hangsúlyt kapott az energetikai együttműködés kérdése.
Gyurcsány Ferenc kijelentette: Magyarország érdeke, hogy szélesebb regionális együttműködésben diverzifikálja energiaellátását, és Budapest szeretne aktív résztvevője lenni a Horvátországban létesítendő, cseppfolyós földgáz befogadására alkalmas terminál kiépítésében. Ez Magyarország számára stratégiai kérdés, "kijutást jelent a világba" - mondta a magyar kormányfő, s nagyon fontosnak nevezte, hogy a politikai támogatás és egyetértés után a konkrét projektben is legyen kellő fogadókészség. Ivo Sanader "teljesen logikusnak" nevezte a magyar érdeklődést, de megjegyezte, hogy a terminál helyszínéről egyelőre nem született döntés: Krk szigete, illetve az isztriai Plomin jöhet szóba, és az utóbbi hely a valószínűbb.
Gyurcsány Ferenc szerint "van egyezség" a horvát és magyar gázvezetékek összekötéséről - amihez 340 kilométer vezetéket kell még megépíteni -, illetve van egyezség a horvát és magyar autópályák összekötéséről is, arról, hogy ez 2008-ra befejeződik.
Mégis a Nabuccóra szavaz Magyarország?
MTI