Oszkó Péter szerint kényszerpályán halad a kormány, tehát sok választása nincsen, kénytelen befoltozni a költségvetési lyukakat. Kritikus kérdés Magyarország megítélése szempontjából, hogy képes-e tartani a költségvetési hiánypályát, amit megígért az Uniónak és az európai piacoknak. Ebben jelentősen megnehezítette a kormány a saját dolgát, hiszen nagyon sok adóbevételt engedett ki - véli a volt pénzügyminiszter. Oszkó a 2002-es szocialista kormányhoz hasonlította az Orbán-kormány gazdaságpolitikáját, gyorsított kiadásban: kiengedik, felborítják a hiányt, és aztán nagyon gyorsan megpróbálnak konszolidálni, nagyon sokszor nem strukturális, hanem átmeneti, felületi kezeléssel.
A bejelentett államadósság-csökkentő intézkedéseket nagyobb arányban jelképesnek, mintsem tartalminak tartja Oszkó. Jelképes azért, mert a piacok mindig azt fogják figyelni, hogy egyébként mennyi a tényleges nettó adóssága az országnak, és nagyrészt egyébként a külső adósságállományra fognak figyelni.
A kormányülést követően Orbán Viktor és Matolcsy György jelentette be az államadósság további csökkentése és a vártnál lassabban növekvő gazdaság miatti költségvetési rés betömés érdekében végrehajtandó intézkedéseket - részletek >> |
Heim Péter, a Századvég Gazdaságkutató igazgatója szintén átmeneti intézkedéseknek tartja a legújabb adósságcsökkentő lépéseket, de hangsúlyozta: 4 hónapra nem is lehet strukturális változtatásokat várni egy kormánytól. A devizatartalékból történő államadósság-csökkentésnek a nettó adósságra semmilyen hatása nincs, mert a mérlegnek az eszköz és a forrás oldalát ugyanúgy 3-3 milliárd euróval csökkenti.
Heim szerint a világgazdasági környezet lényegesen rosszabb, mint amilyennek februárban látszott, nem elképzelhetetlen, hogy jövő évben Európában recesszió lesz. A magyar gazdaság növekedésével kapcsolatban optimistának tartjaa 2%-os várakozást; a jövő évi növekedést erősen torzítja a Mercedes beruházása is, amin adóbevétel nem nagyon keletkezik. Heim szerint az egyedi tételektől megtisztított gazdasági növekedés 0%-hoz közeli lehet, aminek következtében a Széll Kálmán Tervhez képest lényegesen nagyobb, akár 3-400 milliárddal nagyobb költségvetési kiigazításra lesz szükség 2012-ben.
Privátbankár