1p
A várakozásoknak megfelelőnek értékelte az OTP a csoport tavalyi eredményét, miközben egy goodwill leírás és a 41 milliárdos bankadó csúnyán belerondított az elemzők által várt 2010-es eredményekbe
A várakozásoknak megfelelőnek értékelte az OTP a csoport tavalyi eredményét, miközben egy goodwill leírás és a 41 milliárdos bankadó csúnyán belerondított az elemzők által várt 2010-es eredményekbe - derül ki ma, a 2010-es év eredményeit bemutató sajtótájékoztatón, Budapesten.

Az OTP csoport az elemzői várakozásokat alul múló 17,18 milliárd forintos adózott eredményt ért el tavaly a negyedik negyedévben, így a 2010-es nettó profitja 117,88 milliárd forint lett – közölte a bank pénteken a BÉT honlapján publikált gyorsjelentésében.

A negyedik negyedéves eredményekről Budapesten sajtótájékoztató keretében Bencsik László vezérigazgató -helyettes számolt be. A vezérigazgató-helyettes a BÉT-en közzétett információkkal ellentétben úgy fogalmazott, hogy az eredmények megegyeznek az általuk kalkulált elemzői konszenzussal (12 külföldi illetve magyar elemző cég prognózisai alapján). A csoport szintű eredmények két egyedi tétellel korrigálandók, a számokat  ugyanis rontotta egy goodwill leírás illetve a magyarországi bankadó. A konszolidált adózott eredmény a tavalyi évben így tehát 151 milliárd forint, ami 7%-os növekedést jelentene 2009-hez képest, ezt korrigálva az említett két tétellel az eredmény 118 milliárd forint - vagyis a mérleget 30 milliárddal csökkentették ezek a tételek -, ami már 22%-os romlást jelent a bázisévhez képest. A csökkenés főleg a bankadónak köszönhető, ami hozzájárult a vártnál valamivel rosszabb negyedik negyedéves eredményekhez is.

A korrigált bevételi eredmények 436 milliárd forintra rúgtak tavaly, ami 2009-hez képest 6,6%-os növekedést jelent. Ez alapvetően két tétel miatt alakult így. Egyrészt a bevételi marzs csoport szinten javult, közel 2%-kal, ami nem jelentős, de az elmúlt évekhez képest jó eredmény (a javulás főleg a külföldi leánybankok eredményének köszönhető); másrészt sikerült a csoport költséghatékonyságát növelni. Tovább romlott viszont a csoport portfóliója, bár annak mértéke lassult - mondta el Bencsik. A kockázati költségek így is elérték a 273 milliárdos összeget. A 90 napon túl késedelmes hitelállomány 3,9 százalékpontra csökkent tavaly, a 2009-es 5 százalékpont feletti értékről. Jó hír ugyanakkor, hogy a céltartalékok növekedtek mintegy 0,8%-kal, elérve a 8 milliárd forintos szintet. Bencsik emlékeztetett rá, hogy a csoport tőkeellátottsága igen erős, tőkemegfelelési mutatója (IFRS) 17,%%-kal erősödött 2009-hez képest, miközben az OTP Bank egyedi mutatója is hasonló erősödést mutatott.



Költséghatékonyság: sikeres ellensúlyozás

A válságban felerősödött költséghatékonyság számadatai csalóka képet festenek a valós helyzetről,  hiszen a működési költségek összességében 1%-kal növekedtek. Ebbe ugyanakkor bele kell számolnunk azt is, hogy azokban az országokban, ahol a csoport működik, magas az infláció - valamint a csoport forintban számolja el eredményeit és tavaly a régiós devizákhoz képest is gyengélkedett a forint. Ha mindezektől a hatásoktól megtisztítjuk a költségeket, az már 4%-os javulást mutat, amit érdemi leépítés nélkül sikerült véghez vinni (nagyobb elbocsátás csak Ukrajnában volt).

Magyarországi teljesítmény: messze még az utolsó "békeév"?

Keserű pirula a bankadó
Mint a bankcsoport vezérigazgató-helyettese elmondta az ország és az OTP megítélése együtt mozog, ha Magyarország  kockázati felára nő, a befektetők az OTP-vel kapcsolatban is bizalmatlanok lesznek. Így, ha a bizalmat erősíti a bankadó kivezetésének elhalasztása, mert az stabilizálja az államháztartás és fenntartható pályára állítja a költségvetést, az az OTP-nek is érdeke. Ugyanakkor Bencsik utalt a kockázatokra is, mint elmondta, a bank jövedelmezőségének romlása hatással lesz a hitelezési aktivitásra is. Ha pedig a vállalati szektor nehezen jut hitelhez, az rányomhatja a bélyegét a növekedési kilátásokra is. "Nyilván ezt is számba vették a kormány tagjai, mikor az adóról döntöttek" - mondta Bencsik, aki nem kívánta érdemben kommentálni a bankadó meghosszabbítását.
A magyarországi leányvállalat (ahogy a csoportban nevezik, az OTP Core) alaptevékenységének korrigált profitja 20%-kal csökkent az emelkedő kockázati költségek miatt, ha ehhez hozzávesszük a goodwill leírást és a bankadó 41 milliárd forintos tételét, akkor az eredmény ennél is lehangolóbb: 44%-os csökkenést mutat.

A hitelfolyósításokat tekintve az OTP Bank a versenytársakéhoz képest jelentősen nagyobb aktivitással zárta a 2010-es évet. A jelzáloghitelek piacán a 2009-es 64 milliárd után 2010-ben 103 milliárd forint hitelkihelyezést hajtott végre a bank, kézben tartva a piac közel harmadát. Az állományon belül az euró alapú hitelek aránya pedig a 27 milliárd forintos értékről 11 milliárdra csökkent. Piaci részesedés tekintetében ennél is jobb eredményt ért el a bank a személyi kölcsönök terén, ahol 42%-ról 49%-ra tornázta fel részesedését, igaz a folyósított hitel összege némileg csökkent 2009-hez képest.

A szektor más szereplőihez képest a bank jól teljesített a vállalati hitelek piacán is, ahol helyzete annyira nem domináns, mint a lakossági üzletágban. Így is igaz, hogy az OTP nélkül 7%-kal csökkent volna a vállalati hitelkihelyezés, a bank tehát tovább tudta aktivizálni tevékenységét, elsősorban a kkv-k irányába. Mint Bencsik elmondta, ez kimondottan cél is volt, az üzletpolitikájuk egyik fontos stratégiai pontja a hazai mikro- és kisvállalkozások hitelhez juttatása a szigorú feltételek között is. A biztató részadatok ellenére az összkép korántsem ad okot az örömre, a hazai bankcsoport ugyanis tavaly 18 milliárd forinttal kevesebb hitelt tudott kihelyezni, mint az azt megelőző évben.

Magyar kilátások: finanszírozható lesz az ország a piacokról

Bencsik László röviden kommentálta a héten bejelentett Szél Kálmán Tervet is. Az OTP szerint a terv hangsúlyai helyesek, a kormány jól látja, mely problémás területeket kell meg rendbe hozni. A bank elemzői nem tartják elnagyoltnak a kormányzati várakozásokat, egyedül a GDP-növekedést prognosztizálják 3-3,5% körülre, ami kicsit pesszimistább, mint a kabinet által várt 4-6%-os bővülés. Ugyanakkor a bank elemzői csapata jobb hiányadattal számol, mint a kormány. Bencsik szerint az államadósság kezelése és az újraelosztás mértékének leszorítása nagyon fontos, és reális esély van rá, hogy a Széll Kálmán Tervvel a megfogalmazott célok elérhetőek legyenek. Bencsik szerint a terv elegendő lesz ahhoz, hogy a következő években az ország a piacokról finanszírozható legyen.

A keleti szél most sokat segített

A külföldi leánybankok közül főleg az orosz és ukrán piacon erősödtek az OTP Csoport pozíciói. Az OTP Bank Oroszország 2009-ben is termelt profitot, 3,1 milliárd forint adózás utáni eredményt ért el, a 2010-es adatok azonban ennél sokkal nagyobb növekedést mutatnak, 20,5 milliárdot ért el az orosz leány. Az árfolyamszűrt bruttó hitelállomány pedig 24,2%-ra emelkedett a 2009-es -1,4%-ról. A javulás leginkább az igen aktív fogyasztási hitelezésnek köszönhető, a portfólióban 60%-os növekedési ütemet találunk a tavalyi évre, ami kiemelkedően jó eredmény - a csoportnál nem is számítanak arra, hogy ez a tendencia megtorpanna. A bevételi marzs pedig 16% fölötti volt.
Az orosz leány erős pozícióit jól mutatja, hogy az áruhitelek piacán az OTP a második az országban (20%-os részesedéssel), míg például a hitelkártyapiacon a 4. legerősebb piaci szereplő.

Az ukrán "testvér" hasonlóan jól teljesített tavaly, amihez hozzájárult az is, hogy Ukrajnában a 2009-es mélypont után masszív növekedésnek indult a gazdaság és megindult a belső fogyasztás. Meglátszik ez az adózott eredményekben is, a 2009-es 43,6 milliárdos veszteségét az OTP Bank Ukrajna tavaly szépen ledolgozta, 8,9 milliárdos bevétellel zárta végül az évet. Az OTP Bank Ukrajnának ez évben a fogyasztási hitelek bevezetése adhat újabb lendületet, amelyet a bankcsoport az orosz piacon már sikerre vitt modell alapján fog bevezetni. Mint említettük, a csoport szintű nyereségben meghatározó volt a külföldi leánybankok teljesítménye, főleg a két keleti tag jó teljesítménye miatt.

Bencsik elmondta, hogy tereznek osztalékfizetést, annak mértéke viszont szerény lesz. A csoport jövőbeni várakozásairól szűk szavúan nyilatkozott a menedzsment, amit a még mindig kiszámíthatatlan gazdasági környezettel indokoltak. Csoport szinten növekvő, de így is alacsony szintű hitelkihelyezést várnak, és a bevételi marzs szelíd növekedését. Annyi bizonyos, hogy a következő évben az OTP Csoport még messze lesz az utolsó, válság előtti békeévtől.

Privátbankár - Zsiborás Gergő

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG