1p
A kockázati tőke szakma óvatos optimizmussal tekint a jövőbe; ami eddig nyilvánosságra került a Fidesz programjából pozitív kimenetelt jelenthet, ha sikerül megvalósítani - mondta Oláh László, a Magyar Kockázati és Magántőke Egyesület elnöke
A kockázati tőke szakma óvatos optimizmussal tekint a jövőbe; ami eddig nyilvánosságra került a Fidesz programjából - az adók, járulékok csökkentése, a gazdaság élénkítése, a munkanélküliség mérséklése - pozitív kimenetelt jelenthet, ha sikerül megvalósítani - mondta egy csütörtöki budapesti háttérbeszélgetésen Oláh László, a Magyar Kockázati és Magántőke Egyesület (MKME) elnöke.

Mint kiemelte, a gazdasági növekedés feltétele a befektetések élénkítése. "Bízunk abban, hogy a korábbi retorika ellenére a külföldi befektetések áldásos hatását a Fidesz gazdaságpolitikusai is fel tudják mérni és ki tudják használni" - mondta.
   
A befektetők szempontjából a legfontosabbnak a szabályozási környezet kiszámíthatóságát tartja. A régióban Oroszország például sokkal rosszabbul, Csehország azonban jobban áll, mint Magyarország - mutatott rá -, amiben jelentős szerepe van a szabályozásnak. A magyar szabályozás szerinte nem kellően befektetőbarát, Magyarországon például a nyugdíjalapok nehezebben tudják a pénzüket tőkealapokban elhelyezni, mint más országokban.
   
Kissé ironikusan megjegyezte: a transzparencia, ami a kockázati tőke befektetések előnye, egyben az iparág hendikepje is, ugyanis emiatt nem tud korrumpálni. Oláh László úgy vélekedett, hogy a válság ellenére nem rossz a helyzet, további pénzek áramlanak az iparágba. Hangsúlyozta: sokan tévesen  gondolják úgy, hogy a kockázati tőke iparág hozzájárult a válsághoz, holott éppen fordítva, a munkahelyek teremtésével enyhítette a krízist.
   
Magyarországon száznál több vállalat van közvetlenül vagy közvetve kockázati tőketársaságok tulajdonában, a kockázati tőke iparág több mint tízezer embert foglalkoztat. Az ágazat azonban súlyánál sokkal nagyobb szerepet tölt be a gazdaságban, s fontos szerepe lehet a növekedés beindításában, ha sikerül az allokált pénzeket Magyarországra hozni - mutatott rá.
   
Az MTI kérdésére elmondta: nem jött be az a várakozásuk, hogy a már jelentős tőkét összegyűjtő alapok a banki finanszírozás miatt komoly alternatívát jelentenek majd a tőkét bevonni kívánó vállalatoknak, s a tranzakciós szám is alacsonyabb a vártnál. Ezt a nagy árazási szakadékkal magyarázta. A vállalati tulajdonosok nehezen fogadják el, hogy ami korábban 100 forintot ért, már csak 85-öt vagy még kevesebbet. Az eladók abban reménykedtek, hogy visszajöhetnek még a régi szép idők, ennek azonban az elnök szerint nincs realitása. A kialakult pénzügyi buborék olyan extrém árakat hozott, amelyek nem fognak visszatérni - mondta. Úgy látja azonban, ez már kezd átszivárogni a köztudatba, tavasszal már nőtt a tranzakciók száma. 
   
Az idei kilátásokról szólva elmondta: ahogy a nyilvános piacok árazása javul, úgy nő a magántőke bátorsága; a világgazdasági kilátások javulnak, s lassan visszatér a bankok finanszírozási hajlandósága is. Mindez a vevői oldalon nagyobb bátorságot, az eladói oldalon pedig a realitásokkal való szembenézést eredményez, ami a tranzakciók számának növekedéséhez vezethet Magyarországon.
   
Oláh László bízik abban, hogy az iparág által a régióban összegyűjtött tőkéből viszonylag sokat Magyarországra lehet hozni az idén. Úgy vélekedett, ha sikerül visszavenni az egészségügy átpolitizáltságából, sok befektetés áramolhat az ágazatba. Hozzátette: Romániában és Lengyelországban, ahol az ágazat kevésbé átpolitizált, szárnyalnak az egészségügyi befektetések.
   
Az energetikai ágazat, ahol jelentős kockázati és magántőke van jelen egyebek között az alternatív energetikában, további pénzt tud vonzani - mondta. Miközben azonban a befektetések száma nő, az átlagos befektetett összeg csökken, mert az a cél, hogy kisebb teljesítményű erőművek, kevésbé centralizált hálózatok jöjjenek létre. 
  
A pénzügyi szektor Oláh László szerint a kockázati tőke örök kedvence, ami annak köszönhető, hogy innovatív. Pénzügyi vállalkozást nem nehéz létrehozni, a belépési korlát viszonylag alacsony - mondta -, Magyarországon is több pénzügyi szolgáltató mögött van kockázati tőke. 
   
Hagyományos befektetési terepe a kockázati tőkének a távközlés is, nem egy kábelcég mögött kockázati tőke társaság áll. Az internet- és kábeltévé-szolgáltatás területén Oláh szerint konszolidáció várható.

Továbbra is átláthatatlan az építőipar
Kelet-Európa törékeny, de nő a befektetők étvágya
Van remény: nem volt hiábavaló a válságkezelés
Kockázatok és mellékhatások: így kell eladósodni

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG