(1).png)
párosult. Ez jól mutatta a piacunkat övező érdektelenséget és a kockázatvállalási hajlandóság csökkenését. Szeptembertől aztán újabb lépcsőfokhoz érkeztünk, és a pánik vette át a vezető szerepet.
A BUX index árfolyamát és forgalmát vizsgálva azt látjuk: az októberi hatalmas piros gyertya mellé emelkedő forgalom társult, a pozíció-likvidálások és az egyre alacsonyabb árszintek sok intézményi befektetőt azonnali pozíciózárásra kényszerítettek, egyre nagyobb ütemben szabadultak a papíroktól, hogy biztosíthassák likviditásukat, az árszintek már nem számítottak. A novemberi hónap már a megnyugvás kezdeti jeleit mutatja, a zuhanás üteme mérséklődött, és a forgalom is csökkent. Az eddigi esést lényegében a pánikhangulat vezérelte, a következő időszakban azonban a gazdasági visszaesés és a vállalatok gyengébb profitabilitása miatt újabb visszaesési hullám következhet.
A hazai papírok árazási szintjét jelenleg nem a fundamentumok, a társaságok profittermelő képessége, a növekedési kilátások határozzák meg. A rendkívül alacsony árszintekért a globális kockázatvállalási hajlandóság további csökkenése, illetve Magyarország jelentős kockázati felára tehetők felelőssé.
2009 első negyedévében a megváltozott körülmények már teljes egészében beépülhetnek az elemzők és a vállalatok profitvárakozásaiba, és ismét elindulhat egy, a valós fundamentumokra épülő kereskedés, ehhez azonban a globális kockázatvállalási hajlandóság növekedésére is szükség van.
A forward P/E ráta a részvény árának és az egy évre előre becsült egy részvényre eső eredménynek a hányadosa. A magyar index forward P/E rátája a legutóbbi kiadványunk óta eltelt három hónap során tovább esett, a válság kirobbanása előtti 10 feletti szintekről 5 közelébe zuhant, így az elmúlt hat hónapban lefeleződött piacunk értékeltsége. Összevetve a brazil, az indiai és a kínai indexek hasonló mutatójával, a mi piacunk számít a legolcsóbbnak, nálunk hajlandóak a befektetők a legkevesebbet adni a várható vállalati teljesítményekért cserébe.
A régiós versenytársainkkal összevetve október végén volt egy rövid időszak, amíg a hazai papírok értékeltsége meghaladta a lengyel és a cseh piac szintjét, azóta azonban visszaállt a megszokott sorrend, tehát a magyar piac a legolcsóbb, középen a lengyel, míg felül a cseh index helyezkedik el. Ez a sorrend stabilizálódni látszik, azonban egyre alacsonyabb szinteken valósul meg.
Jelentősen befolyásolhatja a börze alakulását a bankmentő csomag sorsa. A bankok számára állami garanciát és tőkeemelést lehetővé tevő törvényjavaslat első formájában nagyon szigorú feltételeket szabott az igénybevevő pénzintézeteknek. Ezekkel a feltételekkel az OTP nem fogadta el a segítséget, így most a törvényjavaslat puhítása zajlik. Ennek értelmében az állam a tőkejuttatás fejében kapott osztalékelsőbbségi részvényeket nem alakíthatná át törzsrészvényekké, emellett korlátoznák az állam vétójogát bizonyos kérdésekben, illetve a részvényesek védelmében lehetőséget teremtenének a részvények korábbi áron történő megvásárlására, ha az állami beavatkozás árfolyamcsökkenéssel járna. Az esetleges módosításokkal már pozitívabbá válhat a csomag a piac szemében, így ha ez megvalósul, csökkentheti az OTP-re nehezedő nyomást.
A QUAESTOR Pénzügyi Tanácsadó Zrt. tizedik alkalommal készítette el befektetői és a sajtó számára a „Navigátor” című kiadványát. A Navigátor szerkesztése december 3-án lezárult.
(x)