1p
A QUAESTOR Pénzügyi Tanácsadó Zrt. Navigátor című kiadványát bemutató sorozatunk hatodik részében a magyar részvénypiac kilátásait tekintjük át (x)
A QUAESTOR Pénzügyi Tanácsadó Zrt. tizedik alkalommal készítette el befektetői és a sajtó számára a „Navigátor” című kiadványát, amely az elmúlt negyedév hazai és nemzetközi gazdasági életének fontosabb folyamatainak elemzését és a jövő évi várakozásokat tartalmazza. Sorozatunk hatodik részében a magyar részvénypiac kilátásait tekintjük át


A hazai börzén az elmúlt év utolsó három hónapjában felgyorsultak az események, a válság újabb szakaszába érkezett. A korábbi időszakban azt tapasztalhattuk, hogy a csökkenő index csökkenő forgalommal
párosult. Ez jól mutatta a piacunkat övező érdektelenséget és a kockázatvállalási hajlandóság csökkenését. Szeptembertől aztán újabb lépcsőfokhoz érkeztünk, és a pánik vette át a vezető szerepet.

A BUX index árfolyamát és forgalmát vizsgálva azt látjuk: az októberi hatalmas piros gyertya mellé emelkedő forgalom társult, a pozíció-likvidálások és az egyre alacsonyabb árszintek sok intézményi befektetőt azonnali pozíciózárásra kényszerítettek, egyre nagyobb ütemben szabadultak a papíroktól, hogy biztosíthassák likviditásukat, az árszintek már nem számítottak. A novemberi hónap már a megnyugvás kezdeti jeleit mutatja, a zuhanás üteme mérséklődött, és a forgalom is csökkent. Az eddigi esést lényegében a pánikhangulat vezérelte, a következő időszakban azonban a gazdasági visszaesés és a vállalatok gyengébb profitabilitása miatt újabb visszaesési hullám következhet.

A hazai papírok árazási szintjét jelenleg nem a fundamentumok, a társaságok profittermelő képessége, a növekedési kilátások határozzák meg. A rendkívül alacsony árszintekért a globális kockázatvállalási hajlandóság további csökkenése, illetve Magyarország jelentős kockázati felára tehetők felelőssé.

2009 első negyedévében a megváltozott körülmények már teljes egészében beépülhetnek az elemzők és a vállalatok profitvárakozásaiba, és ismét elindulhat egy, a valós fundamentumokra épülő kereskedés, ehhez azonban a globális kockázatvállalási hajlandóság növekedésére is szükség van.

A forward P/E ráta a részvény árának és az egy évre előre becsült egy részvényre eső eredménynek a hányadosa. A magyar index forward P/E rátája a legutóbbi kiadványunk óta eltelt három hónap során tovább esett, a válság kirobbanása előtti 10 feletti szintekről 5 közelébe zuhant, így az elmúlt hat hónapban lefeleződött piacunk értékeltsége. Összevetve a brazil, az indiai és a kínai indexek hasonló mutatójával, a mi piacunk számít a legolcsóbbnak, nálunk hajlandóak a befektetők a legkevesebbet adni a várható vállalati teljesítményekért cserébe.

A régiós versenytársainkkal összevetve október végén volt egy rövid időszak, amíg a hazai papírok értékeltsége meghaladta a lengyel és a cseh piac szintjét, azóta azonban visszaállt a megszokott sorrend, tehát a magyar piac a legolcsóbb, középen a lengyel, míg felül a cseh index helyezkedik el. Ez a sorrend stabilizálódni látszik, azonban egyre alacsonyabb szinteken valósul meg.

Jelentősen befolyásolhatja a börze alakulását a bankmentő csomag sorsa. A bankok számára állami garanciát és tőkeemelést lehetővé tevő törvényjavaslat első formájában nagyon szigorú feltételeket szabott az igénybevevő pénzintézeteknek. Ezekkel a feltételekkel az OTP nem fogadta el a segítséget, így most a törvényjavaslat puhítása zajlik. Ennek értelmében az állam a tőkejuttatás fejében kapott osztalékelsőbbségi részvényeket nem alakíthatná át törzsrészvényekké, emellett korlátoznák az állam vétójogát bizonyos kérdésekben, illetve a részvényesek védelmében lehetőséget teremtenének a részvények korábbi áron történő megvásárlására, ha az állami beavatkozás árfolyamcsökkenéssel járna. Az esetleges módosításokkal már pozitívabbá válhat a csomag a piac szemében, így ha ez megvalósul, csökkentheti az OTP-re nehezedő nyomást.

A QUAESTOR Pénzügyi Tanácsadó Zrt. tizedik alkalommal készítette el befektetői és a sajtó számára a „Navigátor” című kiadványát. A Navigátor szerkesztése december 3-án lezárult.

A sorozat korábbi részei:

5. rész: A válság biztos jele: az anomália >>
4. rész: Nyertesek és vesztesek: válság a devizapiacon >>
3. rész: arany a válságban - feketét vagy sárgát? >>
2. rész:  nehéz év vár Magyarországra >>

1.  rész: a világgazdaság helyzete >>

(x)
Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG