1p
A MAGOSZ szerint a pékáruk árának emelkedése azokon a piaci szereplőkön múlik, akik az extraprofitot hajhásszák
A MAGOSZ szerint nem a lehetetlen helyzetbe került gazdákon múlik a pékáruk árának emelkedése, hanem azokon a piaci szereplőkön, akik az extraprofitot hajhásszák

A Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (MAGOSZ) mai sajtótájékoztatóján Jakab István elnök a gabonaárak alakulásáról számolt be. Az augusztus eleji melegebb időjárásnak köszönhetően a hónap első hetében lényegében befejeződtek az aratási munkálatok az országban. A MAGOSZ adatai szerint 1 millió 50 ezer hektárnyi területből 80 ezer hektáron nem tudták elvégezni a őszi búza betakarítását, ez 30 ezer hektárral több mint amit a szaktárca számai mutatnak.

A Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) által korábban becsültnél gyengébb, országosan hektáronként 3,7 tonnás termésátlaggal - így mintegy 3,5 millió tonna őszi búzát - takarítottak be, ami a tavalyi eredménynél csaknem 20 százalékkal alacsonyabb. Jakab István szerint a 3,7 tonnás hektáronkénti hozam nagyon alacsony, de hozzáfűzte, sajnos megegyezik a MAGOSZ aratás előtti prognózisaival. "Az aratás előtt 4,4-5 tonnás hozamokról halottunk" - utalt az elnök a piaci szereplőkre, akik szerinte ezzel a fajta kommunikációval csak az árak letörésén mesterkedtek.

A szaktárca állásfoglalása szerint az alacsony hozam főleg a kedvezőtlen időjárás számlájára írható, Jakab István azonban ennél is tovább ment. Szerinte a vízgazdálkodással összefüggő állami feladatokat az elmúlt 8 évben teljesen elhanyagolták, ez ugyan az aszály idején (például tavaly) nem volt érzékelhető, de most a lehullott csapadék hatalmas mennyisége miatt nagy árat fizetnek a gazdák. A földeken ugyanis áll a víz, és nem tudják a megfelelő infrastruktúra hiányában elvezetni azt onnan, ráadásul a meglazult talajra a munkagépek sem tudnak felmenni. Jakab István szerint a "hozamkiesés értékének 10%-ából meg lehetett volna oldani a vízgazdálkodás finanszírozását" és az idei hozamok is sokkal jobban alakultak volna ebben az esetben, a veszteség a mostaninak csak a töredéke lett volna a MAGOSZ szerint.

A támogatáson spórolnának
Kitekintő


Az agrártámogatások átalakítását is felvetette a költségvetési helyzet javítása érdekében az egyik osztrák kormánypárt, koalíciós partnere ellenzi az elképzelést - számolt be róla a távirati iroda.
Andreas Schieder pénzügyminisztériumi államtitkár egy hét végi nyilatkozatából kiderült, hogy az Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) megtakarítási lehetőséget lát az osztrák mezőgazdasági támogatások. Mint arról a hétfői osztrák lapok beszámoltak, az SPÖ a nagy földtulajdonosok - a politikus szóhasználatában "földbirtokosok" - és az alapítványi tulajdonú gazdaságok juttatásait csökkentené, leépítené a párhuzamos támogatásokat, növelné ellenben a kisebb gazdaságok által igénybe vehető támogatási lehetőségeket.
Ausztria jelenleg a hazai össztermékének mintegy öt százalékával egyenlő összeget költ az agrártámogatásokra. Schieder nem nevezett meg összeget, a Wifo osztrák gazdaságkutató intézet szerint ugyanakkor egymilliárd euró megtakarítási lehetőség rejlik a támogatási rendszerben.
Jakab István szerint most a legsürgetőbb feladat az elárasztott vagy belvíz által sújtott területeken a vizek leemelése, hiszen, "ha ez nem történik meg egy héten belül, nem lehet nekikezdeni az őszi kalászosok elvetésének". A víztelenítés megszervezésében és gyors lebonyolításában hatalmas a felelőssége az állami szerveknek és a megfelelő vízgazdálkodási szervezeteknek, akárcsak a helyi önkormányzatoknak - tette hozzá Jakab István.

Az alacsony hektáronkénti hozam ellenére őszi búzából jut bőven exportra is, hiszen a megtermelt 3,5 millió tonnából mintegy 1,2 millióból fedezni lehet az ország humán szükségleteit. A minőséggel kapcsolatos kritikákat Jakab szintén a piaci szereplők árletörő tevékenységeként értékelte, mint elmondta, nincs ugyanis egységes magyar vagy uniós minősítési rendszer, amelyre hivatkozni lehetne - annyit viszont biztosan tudhatunk a VM eddigi vizsgálatai alapján, hogy a learatott búza 60-70 százaléka malmi minőségű, így 30-40 százalékot tesz ki a takarmányminőség.

Arról, hogy a molnárok a korábbi 52-55 forintról eddig 65-70 forintra emelték a liszt kilóját, és ezt a 20-30 százalékos áremelést heteken belül újabb, hasonló mértékű drágulás követheti, Jakab annyit mondott: ebben a gazdák felelőssége egyenlő a nullával. Korábban is utalt rá a sajtótájékoztatón, hogy a piaci szereplők több fronton is az árak letöréséért küzdöttek, alacsonyabb árakra spekuláltak a kereskedők is. Mint mondta, "ilyen mértékű áremelés nem indokolt, a hisztériakeltés pedig teljesen felesleges". Ennek ellenére a MAGOSZ elnöke nem kívánt arról nyilatkozni, mekkora áremelést tudnának elfogadni - amivel a gazdálkodók is jól járhatnának. Azt viszont fontosnak tartotta kiemelni, hogy jelenleg a gazdálkodási láncban minden kockázat a termelőkre hárul, a piac további szereplői ebben nem osztoznak a sokszor lehetetlen helyzetbe kerülő gazdákkal. Szerinte, ha a gazdálkodók 45 forintos tonnánkénti áron tudnák értékesíteni a gabonát, akkor nem keletkezne veszteségük.

Jakab elmondta, hogy a sütőipari termékek árában közel 22-25%-ot tesz ki a liszt ára, már ebből is látszik szerinte, hogy nem a gabonaárak emelkedése okozza a drasztikus drágulást. Jelzés értékű - fűzte hozzá -, hogy 1 tonna liszt ára 70 ezer forint, miközben egy 250 forintos, 1 kilós kenyérhez mindössze 70-80 deka lisztet használnak fel. Kérdésre válaszolva elmondta, hogy a 300 forintos kenyérár nem a gazdákon múlik, "hanem azokon, akik extraprofitot akarnak".

"Tavaly az aszály sújtotta az ágazatot, idén a rengeteg csapadék és a belvíz - az Alföld nagyon nehéz helyzetbe került emiatt -, még egy ilyen évet nem fognak tudni kibírni a termelők. A kereskedők viszont ezt kihasználva még inkább nyomott áron sok gazdától a >>kombájn mellől<< vették meg a gabonát, mert a gazdálkodóknak már a tárolásra se futotta, más lehetőségük pedig nem volt". Jakab szerint jelzés értékű, hogy miközben az EU-ban és ideheza is csökkent a megtermelt gabona mennyisége, mégis maradnak a nyomott felvásárlási árak.

Privátbankár - Zsiborás Gergő

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG