"Az EKB gondoskodik róla, hogy ne merülhessen fel semmiféle probléma" - biztosította Christian Noyer, az EKB igazgatótanácsának tagja az "Europe 1" rádiócsatornát. 2009 júniusában több mint 1100 pénzintézett jegyzett le egy éves lejáratú kötvényt 442 milliárd euró értékben. A teljesítés most válik esedékessé, ami hatalmas likviditási érvágást jelent az európai bankrendszernek, miközben a rendszeren belül továbbra is bizalmatlanság uralkodik a bankok között, óvakodnak egymásnak hitelezni.
Meghosszabbíthatja Magyarország a banki likviditástámogatási programot Engedélyezte az Európai Bizottság kedden a magyar banki likviditástámogatási program meghosszabbítását ez év végéig. A program szerint a gazdaságnak nyújtott hitelezés támogatása érdekében a kormány "maximális futamidejű, nem alárendelt és nem strukturált kölcsönök formájában" likviditást biztosíthat a támogatható pénzügyi intézmények számára. Brüsszel szerint a program "összhangban van az EU állami támogatási szabályaival, mivel arányos, célirányos, időtartama és alkalmazási köre tekintetében korlátozott, illetve magasabb díjak mellett biztosít likviditást". Hozzájárult a bizottság az írországi, spanyolországi és dániai bankoknak nyújtott nemzeti kezességvállalási programok meghosszabbításához is. |
A 3 hónapos kötvények iránti kereslet így az euróövezeti pénzügyi rendszer egészségi fokmérőjévé vált. "Az aukción részt vevő bankok azt árulják el, hogy a tőkepiacon nehezen jutnak forráshoz" - mondta Luca Cazzulani, az UniCredit szakértője. Az EKB kondíciói ugyanis rosszabbak a piaci kondícióknál.
A Financial Times keddi beszámolója szerint elsősorban spanyol bankok szorgalmazzák az egy éves tenderek újraindítását a likviditási problémák áthidalására. A lap idéz is egy spanyol bankárt, aki abszurdnak nevezi az EKB magatartását. "Minden jegybanknak gondoskodnia kell a likviditásról, az EKB azonban nem ezt a politikát követi" - mondta a bankszakember. A spanyol bankoknak manapság különösen nehéz hitelhez jutniuk a tőkepiacon. Ez leginkább a spanyol takarékpénztáraknak okoz komoly nehézséget.
A pénzügyi krízis idején az EKB és más jegybankok több alkalommal is hatalmas összegeket juttattak a bankrendszerbe, mivel az egymás iránti bizalmatlanság miatt a bankok közötti hitelezés gyakorlatilag megszűnt, és csak így lehetett elkerülni a hitelforrások elapadását.
2009 végén a jegybankok már úgy látták, hogy sikerült túljutni a pénzügyi krízis csúcspontján, ezért az expanzív politika korlátozása mellett döntöttek, és hosszabb, egy éves lejáratú kötvények korlátlan kibocsátásával már nem növelték tovább a pénzügyi rendszer likviditását.
Azóta azonban Görögország és néhány más euróövezeti tagállam adósságtörlesztési problémái miatt ismét súlyosbodni kezdett a likviditási helyzet, és a spanyol, portugál bankok is egyre nehezebben jutnak forrásokhoz.
MTI