"Kiadtam a vonatkozó utasítást a pénzügyminisztériumnak" - mondta Jeórjiosz Papandreu (Giorgos Papandreou) miniszterelnök televíziós bejelentésében.
A segélycsomag 30 milliárd eurós uniós és további 15 milliárd eurós IMF hitelt tartalmaz. A IMF és az EKB képviselői jelenleg is Athénban tárgyalnak a támogatási mechanizmus részleteiről.
A bejelentést követően az athéni tőzsdeindex négy százalékkal erősödött.
Az EU-Bizottság a bejelentést követően közölte, hogy az unió és az IMF a "lehető leggyorsabban" kész Görögország segítségére sietni. A Bizottság szóvivője Amadeu Altafaj rámutatott, hogy az első lépcsőben az EU-Bizottság és az EKB véleményezi a görög kérést, majd annak elfogadása esetén az Eurogroup formálisan is aktiválja azt.
Az EKB és a bizottság közös véleményt ad ki arról, hogy megalapozottnak ítélik-e a görög kérést, ezt követően dönt a pénzügyminiszterek tanácsa az ügyben.
Gyors és hatékony döntésre számít az Európai Bizottság Görögország hivatalos beadványával kapcsolatban, amelyben a deficitproblémákkal küzdő Athén kérelmezi a nemzetközi hitelcsomag aktiválását - közölte a testület pénzügyi szóvivője pénteken.
Piaci reakciók
Közép-európai idő szerint 13 óra körül a legnagyobb piaci tőkeértékű európai részvényekaz FTSEurofirst 300 indexe 0,8 százalékos erősödéssel 1.092,95 ponton állt. A görög bankrészvények 4,9 százalékkal drágultak, a Banco Santander, HSBC, Lloyds 0,9-2,0 százalék közötti mértékben.
A londoni FTSE 100 0,82 százalékos, a frankfurti DAX 30 1,39 százalékos, a párizsi CAC 40 0,74 százalékos emelkedésben volt.
Az euró 1,3310 dollárt ért a nemzetközi bankközi kereskedelemben, míg csütörtök este 1,3292 dollárt.
Hosszútávú megoldás még mindig nincsen
Ugyanakkor a befektetők és az elemzők úgy vélik, hogy a hitelcsomag aktiválásával még messze nincs vége a görög pénzügyi válságnak, mivel a hitelcsomag körül még számos bizonytalanság van. Egyelőre nem lehet tudni, hogy Görögország ténylegesen mennyi pénzt kap, és milyen ütemezéssel, a Nemzetközi Valutaalap milyen feltételeket támaszt a görög gazdaságpolitikával szemben, illetve hogy mi lesz a német kormány reakciója.
Elemzők egyöntetűen úgy vélik, hogy hitelcsomag aktiválása csak rövid távra hoz megoldást, a kérdés azonban továbbra is nyitott a tekintetben, hogy Görögország mennyire képes megállni a saját lábán, mennyire képes egyensúlyba hozni az államháztartást, javítani versenyképességét.
Mázsás súlyként nehezednek a görögök a forintra
Leminősítette a Moody´s Görögországot
Nem lankad a görögök sztrájk-kedve
Görögország az utolsókat rúgja?
Csillagászati áron a görög adósságkockázat
Athén és az IMF már a részleteket egyezteti
Uniós hitel a görögöknek - kacsa az egész?
MTI