Portugália könyvelhette el tavaly az Európai Unió negyedik legnagyobb GDP arányos költségvetési hiányát, ami 9.4% volt a bruttó hazai össztermék arányában. A portugál államadósság az össztermék 77%-át tette ki tavaly, de piaci vélemények szerint a mutató egy-két éves időtávon belül 90% közelébe fog emelkedni. A portugál kormány a bevételi oldal reformjával, elsősorban nagyarányú adóemeléssel igyekszik elejét venni a hiány növekedésének, viszont ez komoly terhet helyez a gazdaságra, amely a recessziót alig hagyta még maga mögött. Ráadásul Portugália az utóbbi évtizedekben nagyon alacsony növekedési mutatót produkált, többek között ez az egyik oka annak, hogy gyors ütemben nőtt az adósságráta - írják az Equilor elemzői.
Mivel próbálkozik a portugál kormány?
A korábban megismert tervek szerint a tavalyi 9.4%-os GDP arányos hiányt igyekszik az idénre 5.1%-ra vágni a José Sócratés vezette lisszaboni kabinet, amely a bevételi oldalra összpontosító csomagot állított össze. Ennek részeként az általános forgalmi adót 1%-kal emelik meg, így az ÁFA az élelmiszerek esetében 6%-ra, a vendéglátó ipari szolgáltatások esetében 13%-ra, míg egyéb termékek esetében 21%-ra nő. Emellett a társasági nyereségadót 2.5 százalékponttal emeli meg a kormány és a 2,375 eurónál többet keresők személyi jövedelemadóját 1.5%-kal növelik (az ennél kisebb bérűekét 1%-kal) - írja az Equilor.
A kormány várhatóan a költségvetés kiadási oldalán is igyekszik spórolni, nagyobb beruházások kerülhetnek elhalasztásra, valamint a kulcságazatokban működő vállalatok támogatási rendszerét szigorítják, illetve 5%-os bércsökkentés és bérbefagyasztás várható a közszférában.
Több neves közgazdász korábban már arra figyelmeztetett, hogy a portugál gazdaság szenved a legsúlyosabb strukturális problémáktól az Európai Unióban, így az ország versenyképessége és növekedési potenciálja szempontjából a legfontosabb nem is az államháztartás rendbetétele, hanem egy szélesebb körű intézményi reform lenne - írja az Equilor. Helyi szakemberek szerint a legégetőbb probléma a portugál lakbér rendszer újragondolása, ugyanis az utóbbi évtizedek kormányai gyakorlatilag befagyasztották a lakbéreket, ami súlyos állapotot idézett elő az ingatlanpiacon, sőt más területekre is átszivárgott a torzító hatás.
Az elemzés szerint a mai leminősítés teljes mértékben illeszkedik az elmúlt hetekben, hónapokban megszokott leminősítési sorozatba, amelynek keretében a főbb hitelminősítők lerontották, vagy jobb esetben megfigyelő listára tették a perifériás eurózóna tagállamok adóskockázati besorolását. A portugál leminősítést megelőzően legutóbb június 30-án szintén a Moody’s nyilatkozta azt, hogy megfigyelő listára teszi Spanyolország Aaa besorolását.
Az Equilor véleménye
A leminősítésről szóló hír az első percekben komoly eladói hullámot váltott ki, azonban ez a negatív szentiment nem sokáig tartott a piacon és egy órával a bejelentést követően már ismét szárnyalnak a piacok. A befektetők kedvét az javíthatta fel ilyen mértékben, hogy egy ma reggeli friss hír szerint a kínai állami alap 1 milliárd eurót sem sajnált volna spanyol államkötvények vételére áldozni múlt héten.
Ebből a befektetők azt szűrik le, hogy egyelőre a nagyobb intézményi befektetők bizalmat szavazhattak az eurózónás tagállamok hiány- és adósságcsökkentő intézkedéseinek. Spanyolország ráadásul nagyobb államadósságot görget maga előtt mint nyugati szomszédja, így ha egy Kína szintű befektető hisz a spanyol reformtörekvések sikerében, akkor az ”übereli” a portugál leminősítésről szóló hírt. Ennek is köszönhető, hogy a főbb nyugat-európai indexek és az amerikai határidős indexek immunisak maradtak az abszolút mértékben negatív hírrel szemben - olvasható az Equilor elemzésében.
Privátbankár