1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az egyre népszerűtlenebb Gyurcsány Ferenc miniszterelnök lemondási szándéka ügyes politikai húzásnak bizonyulhat, annak ellenére, hogy Magyarországon nagy a bizonytalanság
Az egyre népszerűtlenebb Gyurcsány Ferenc miniszterelnök lemondási szándéka ügyes politikai húzásnak bizonyulhat, annak ellenére, hogy az arról szóló bejelentés Magyarország egyre növekvő bizonytalansága közepette történt - írta elemzésében a Stratfor amerikai stratégiai kutatócsoport.

A kormányfő lemondása végső soron nem meglepő
- állapította meg a Stratfor, amely már korábban azt jósolta: a súlyos gazdasági válság és a kormány népszerűtlensége miatt 2009-ben kormány- vagy vezetőségi váltás várható. A fő kérdés most az, hogy a miniszterelnök távozása nyomán kiírnak-e új választásokat. Gyurcsány lépése mindazonáltal ügyes húzásnak bizonyulhat: az irányítás terhe a gazdasági krízis idején áthelyeződik egy másik politikusra vagy pártra, miközben ő maga megőrzi a szocialista párt vezetését.

Az amerikai elemzők szerint a kormányfő népszerűsége a 2006 szeptemberi zavargások óta zuhant; akkor került nyilvánosságra egy hangfelvétel, amelyen Gyurcsány Ferenc beismerte, hogy kormánya hazudott a választóknak a magyar gazdaság helyzetéről. Akkor részben azért volt képes hatalmon maradni, mert a kitört erőszak meggyengítette a fő riválist, a jobboldali Fideszt. Gyurcsány támogatottsága a 2006-os fiaskó után azonban soha nem állt helyre; egy március 18-i felmérési eredmény szerint népszerűsége csupán 18 százalékos. A miniszterelnöknek először meg kellett birkózni a fontos koalíciós partner, az SZDSZ távozásával, majd 2008 szeptemberében lesújtott a globális gazdasági válság.

A Stratfor szerint a nemzetközi hiteltámogatás ellenére nem valószínű, hogy 2009-ben javulni fog az ország gazdasági helyzete. A gazdasági fundamentumok még mindig gyengék. A kormányfő tisztában van a súlyos gazdasági gondokkal, ezért is próbált kilobbizni az EU-nál egy átfogó mentőcsomagot Közép-Európának. Kísérlete azért nem járt sikerrel, mert a legközelebbi szomszédok - köztük a csehek, a szlovákok és a lengyelek - nem akartak a magyar gazdasági problémák árnyékába kerülni.

Az elemzőcsoport úgy látja: Gyurcsány lemondási bejelentése ravasz stratégiai lépés lehet azzal a céllal, hogy elhagyja, legalábbis rövid távra, a süllyedő hajót. Pártelnökként még mindig kiválaszthatja utódját, aki a 2010-es választásokig lenne hivatalban. Ha pedig a parlament nem erősíti meg az utódot, akkor a szocialisták egyszerűen átengedhetik a kormányzást az ellenzéki Fidesznek a posztkommunista éra legsúlyosabb gazdasági válságában. Gyurcsány és pártja így megpróbálkozhat egy napon a visszatéréssel, miközben hagyják, hogy a gazdasággal a Fidesz bajlódjon.

A Stratfor felhívta a figyelmet: az európai kormányok szorosan nyomon követik a magyarországi fejleményeket, az esetleg növekvő társadalmi elégedetlenség jeleit. A budapesti irányítási krízis figyelmeztető jel a szomszédoknak, hogy ez már a harmadik európai hatalmi váltás a gazdasági válság miatt, előzőleg Izland és Lettország kormányfője kényszerült lemondani. A Stratfor elemzése szerint kormányváltásra kerülhet sor Csehországban, Görögországban, Litvániában és Észtországban is.

                                                         Ön kit látna szívesen a miniszterelnöki székben? Szavazzon!

Gyurcsány Ferenc váratlan lemondási nyilatkozata fokozott politikai bizonytalanságot teremt Magyarországon, amelynek gazdaságát egyre mélyülő recesszió sújtja, fizetőeszköze meggyengült és államkötvénypiaca nem működik - olvasható a The Wall Street Journal online kiadásában.

Az új kormányfő heveny gazdasági válságot és mélyen elégedetlen választókat örököl, és nagy piaci nyomás fog nehezedni rá, hogy fájdalmas kiadáscsökkentő intézkedéseket és gazdasági változtatásokat hajtson végre a következő egy évben. A rangos üzleti napilap szerint Magyarországot sokan a globális gazdasági válság által leginkább sújtott közép-kelet-európai országok közé sorolják, ahol égető szükség van a határozott pénzügyi intézkedésekre.

Mindennél világosabb volt, hogy a Gyurcsány-kormány nem képes kezelni a költségvetés szerkezeti kérdéseit, így a miniszterelnök bejelentése, hogy távozik, egyáltalán nem kedvezőtlen fejlemény - mondta az újságnak Ambrus Gábor, a londoni online pénzügyi elemző cég szakértője. Mint hozzátette, csak az idő lesz a megmondhatója, hogy a mostani változás hoz-e bármilyen javulást Magyarországnak, "túl sok a buktató és nincs lehetőség hibázni".

A The Wall Street Journal szerint egyre inkább túlzóan optimistának tűnik a magyar kormánynak az a becslése, hogy a GDP 3,5 százalékkal fog idén zsugorodni. Elemzők szerint az idei zsugorodás várhatóan 5 százalék körül fog alakulni, ezért legalább 150 milliárd forint további kiadáscsökkentés válik szükségszerűvé. Az új kormányfőnek teljes erővel a fékre kell lépnie, és határozottan vissza kell fognia a minisztériumok kiadásait - idézte a lap Barcza Györgyöt, a K&H Bank budapesti elemzőjét.


Gyurcsány hónapok óta élő halott volt

Gyurcsány Ferenc politikailag már hónapok óta "élő halott" volt; egy új miniszterelnök színre lépésére, a lehetséges jelöltek többségét tekintve, javulásként lehetne tekinteni - állapította meg a piaci várakozásokat elemezve az Eurasia Group szakértője. "A rövid távú piaci reagálás tehát igen pozitív lehet" - mondta Preston Keat, a világ legnagyobb kockázatelemző cégének elemzője.

Véleménye szerint a szocialista párt azonban nem lesz képes több jelentős szerkezeti reform keresztülvitelére. Mint rámutatott, a párt választóinak magját alkotó nyugdíjasok és állami alkalmazottak - akiknek a helyzete meglehetősen romlott az utóbbi években - a reformok következő fordulójának nagy vesztesei lennének.

A MarketWatch New York-i tőzsdei hírszolgálat úgy jellemezte a magyarországi helyzetet, hogy a miniszterelnök váratlan lemondási bejelentése politikai bizonytalanságba taszította az országot. A hírportál megjegyezte, hogy a 2004 óta EU-tag Magyarország egyike volt azon államoknak Kelet-Európában, amelyeket a leginkább sújtott a globális gazdasági válság.

A Capital Economics vezető makrogazdasági kutató és tanácsadó csoport feltörekvő piaci elemzője, Neil Shearing úgy becsüli, hogy a magyar gazdaság idén 7,5 százalékkal fog zsugorodni. Az elemző szerint sok múlik azon, hogy Gyurcsány Ferenc utóda képes lesz-e hiteles tervet kínálni a gazdaság stabilizálására. Mint hozzátette, piacbarát reformokkal elérhetővé válhat, hogy a jegybank az év végéig a jelenlegi 9,5-ről 6 százalékra csökkentse az irányadó kamatot.

A visszájára is elsülhet a kormányfő-váltás
A forint is Gyurcsány utódját várja
Kamatcsökkentést hozhat az új kormányfő
Semmiben sem ért egyet az ellenzék
Nem lesz MSZP-SZDSZ koalíció
Simor semmi pénzért nem lenne miniszterelnök
Gyurcsány: köszönöm, hogy miniszterelnök lehettem
Leszavazták a Fidesz oszlatását
Orbán: döntsön a nép!
Még mélyebb recessziót hagy maga után Gyurcsány
Lezárták a Gyurcsány-villa környékét

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG