
Az amerikai elemzők szerint a kormányfő népszerűsége a 2006 szeptemberi zavargások óta zuhant; akkor került nyilvánosságra egy hangfelvétel, amelyen Gyurcsány Ferenc beismerte, hogy kormánya hazudott a választóknak a magyar gazdaság helyzetéről. Akkor részben azért volt képes hatalmon maradni, mert a kitört erőszak meggyengítette a fő riválist, a jobboldali Fideszt. Gyurcsány támogatottsága a 2006-os fiaskó után azonban soha nem állt helyre; egy március 18-i felmérési eredmény szerint népszerűsége csupán 18 százalékos. A miniszterelnöknek először meg kellett birkózni a fontos koalíciós partner, az SZDSZ távozásával, majd 2008 szeptemberében lesújtott a globális gazdasági válság.
A Stratfor szerint a nemzetközi hiteltámogatás ellenére nem valószínű, hogy 2009-ben javulni fog az ország gazdasági helyzete. A gazdasági fundamentumok még mindig gyengék. A kormányfő tisztában van a súlyos gazdasági gondokkal, ezért is próbált kilobbizni az EU-nál egy átfogó mentőcsomagot Közép-Európának. Kísérlete azért nem járt sikerrel, mert a legközelebbi szomszédok - köztük a csehek, a szlovákok és a lengyelek - nem akartak a magyar gazdasági problémák árnyékába kerülni.
Az elemzőcsoport úgy látja: Gyurcsány lemondási bejelentése ravasz stratégiai lépés lehet azzal a céllal, hogy elhagyja, legalábbis rövid távra, a süllyedő hajót. Pártelnökként még mindig kiválaszthatja utódját, aki a 2010-es választásokig lenne hivatalban. Ha pedig a parlament nem erősíti meg az utódot, akkor a szocialisták egyszerűen átengedhetik a kormányzást az ellenzéki Fidesznek a posztkommunista éra legsúlyosabb gazdasági válságában. Gyurcsány és pártja így megpróbálkozhat egy napon a visszatéréssel, miközben hagyják, hogy a gazdasággal a Fidesz bajlódjon.
A Stratfor felhívta a figyelmet: az európai kormányok szorosan nyomon követik a magyarországi fejleményeket, az esetleg növekvő társadalmi elégedetlenség jeleit. A budapesti irányítási krízis figyelmeztető jel a szomszédoknak, hogy ez már a harmadik európai hatalmi váltás a gazdasági válság miatt, előzőleg Izland és Lettország kormányfője kényszerült lemondani. A Stratfor elemzése szerint kormányváltásra kerülhet sor Csehországban, Görögországban, Litvániában és Észtországban is.
Ön kit látna szívesen a miniszterelnöki székben? Szavazzon! |
Gyurcsány Ferenc váratlan lemondási nyilatkozata fokozott politikai bizonytalanságot teremt Magyarországon, amelynek gazdaságát egyre mélyülő recesszió sújtja, fizetőeszköze meggyengült és államkötvénypiaca nem működik - olvasható a The Wall Street Journal online kiadásában.
Az új kormányfő heveny gazdasági válságot és mélyen elégedetlen választókat örököl, és nagy piaci nyomás fog nehezedni rá, hogy fájdalmas kiadáscsökkentő intézkedéseket és gazdasági változtatásokat hajtson végre a következő egy évben. A rangos üzleti napilap szerint Magyarországot sokan a globális gazdasági válság által leginkább sújtott közép-kelet-európai országok közé sorolják, ahol égető szükség van a határozott pénzügyi intézkedésekre.
Mindennél világosabb volt, hogy a Gyurcsány-kormány nem képes kezelni a költségvetés szerkezeti kérdéseit, így a miniszterelnök bejelentése, hogy távozik, egyáltalán nem kedvezőtlen fejlemény - mondta az újságnak Ambrus Gábor, a londoni online pénzügyi elemző cég szakértője. Mint hozzátette, csak az idő lesz a megmondhatója, hogy a mostani változás hoz-e bármilyen javulást Magyarországnak, "túl sok a buktató és nincs lehetőség hibázni".
A The Wall Street Journal szerint egyre inkább túlzóan optimistának tűnik a magyar kormánynak az a becslése, hogy a GDP 3,5 százalékkal fog idén zsugorodni. Elemzők szerint az idei zsugorodás várhatóan 5 százalék körül fog alakulni, ezért legalább 150 milliárd forint további kiadáscsökkentés válik szükségszerűvé. Az új kormányfőnek teljes erővel a fékre kell lépnie, és határozottan vissza kell fognia a minisztériumok kiadásait - idézte a lap Barcza Györgyöt, a K&H Bank budapesti elemzőjét.
Gyurcsány hónapok óta élő halott volt
Gyurcsány Ferenc politikailag már hónapok óta "élő halott" volt; egy új miniszterelnök színre lépésére, a lehetséges jelöltek többségét tekintve, javulásként lehetne tekinteni - állapította meg a piaci várakozásokat elemezve az Eurasia Group szakértője. "A rövid távú piaci reagálás tehát igen pozitív lehet" - mondta Preston Keat, a világ legnagyobb kockázatelemző cégének elemzője.
Véleménye szerint a szocialista párt azonban nem lesz képes több jelentős szerkezeti reform keresztülvitelére. Mint rámutatott, a párt választóinak magját alkotó nyugdíjasok és állami alkalmazottak - akiknek a helyzete meglehetősen romlott az utóbbi években - a reformok következő fordulójának nagy vesztesei lennének.
A MarketWatch New York-i tőzsdei hírszolgálat úgy jellemezte a magyarországi helyzetet, hogy a miniszterelnök váratlan lemondási bejelentése politikai bizonytalanságba taszította az országot. A hírportál megjegyezte, hogy a 2004 óta EU-tag Magyarország egyike volt azon államoknak Kelet-Európában, amelyeket a leginkább sújtott a globális gazdasági válság.
A Capital Economics vezető makrogazdasági kutató és tanácsadó csoport feltörekvő piaci elemzője, Neil Shearing úgy becsüli, hogy a magyar gazdaság idén 7,5 százalékkal fog zsugorodni. Az elemző szerint sok múlik azon, hogy Gyurcsány Ferenc utóda képes lesz-e hiteles tervet kínálni a gazdaság stabilizálására. Mint hozzátette, piacbarát reformokkal elérhetővé válhat, hogy a jegybank az év végéig a jelenlegi 9,5-ről 6 százalékra csökkentse az irányadó kamatot.
A visszájára is elsülhet a kormányfő-váltás
A forint is Gyurcsány utódját várja
Kamatcsökkentést hozhat az új kormányfő
Semmiben sem ért egyet az ellenzék
Nem lesz MSZP-SZDSZ koalíció
Simor semmi pénzért nem lenne miniszterelnök
Gyurcsány: köszönöm, hogy miniszterelnök lehettem
Leszavazták a Fidesz oszlatását
Orbán: döntsön a nép!
Még mélyebb recessziót hagy maga után Gyurcsány
Lezárták a Gyurcsány-villa környékét
MTI