A vezérigazgató közölte: a Kopint-Tárki fenntartja korábbi előrejelzését, miszerint a GDP idén 6 százalékkal esik vissza. Az intézet jövőre már enyhe mértékű GDP-növekedésre számít az országban, ez az előzetes becslés szerint 0-1 százalék között lehet 2010-ben. Palócz Éva ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy az államháztartás idei, 3,9 százalékos GDP-arányos hiánya csak akkor tartható, ha a költségvetés az utolsó negyedévben többletet tud felmutatni, amit a vezérigazgató jelentős kockázatnak nevezett.
A szakember hozzáfűzte, hogy a magyar költségvetés egyenlege az elmúlt 8 évben az utolsó negyedévben soha nem volt pozitív. Jelezte: a 13. havi nyugdíj és a közalkalmazotti bónusz eltörlése, valamint az áfakulcs emelése ugyan mintegy 400 milliárd forinttal javítja a mérleget, de a hiánycél csak akkor teljesülhet, ha a kormány szigorúan visszafogja az év végi költekezést, ami a korábbi években mindig jellemző volt.
Munkahelyteremtés: nem a kormány feladata? A határon túliak húzhatnak ki a gödörből? |
Az intézet elemzői szerint az év hátralévő részében és jövőre - a megindult pozitív gazdasági folyamatok ellenére is - tovább nő a munkanélküliség, és várhatóan meghaladja majd a 10 százalékot. A hazai infláció is csak lassan csökken a kutatók szerint és az áfaemelés áthúzódó hatása miatt jövőre is hasonló mértékű lesz, mint az idei. A Kopint-Tárki-nál 2009-ben és 2010-ben is 4,5 százalék körüli inflációt várnak Magyarországon.
Az ipari termelés csökkenése ebben az évben mintegy 14 százalékos lehet, és a tavalyi jó mezőgazdasági teljesítmény sem ismétlődik meg 2009-ben. Az építőiparban viszont már mutatkoznak a javulás első jelei. A vezérigazgató szerint kedvező jel az is, hogy a magyar export kisebb mértékben esett vissza, mint ahogyan az import mérséklődött.
Az emberek reálkeresete 4-5 százalékkal csökken az idén. Mindez nemcsak a fogyasztásra hat ki - amelynek csökkenését 5 százalék körülire várják a Kopint-Tárki-ban -, hanem a lakossági megtakarításokra is, amelyek várhatóan elmaradnak majd a korábbi várakozástól.
"Ha elindul a növekedés, akkor se lesz munkánk!"
Jövedelempótlás: a biztosítás a biztos
EU: a javulás optimizmust eredményezett
"Munkahelyek megőrzéséért": felfüggesztve
Létszámleépítés: kevesebb érintett a nyár végén
MTI