Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!
"Drámai emelkedéssel" időszaki rekordot döntött a feltörekvő piaci vállalatok tőzsdei kibocsátásainak értéke az év eleje óta
"Drámai emelkedéssel" időszaki rekordot döntött a feltörekvő piaci vállalatok tőzsdei kibocsátásainak értéke az év eleje óta, áll az egyik vezető globális piaci adatszolgáltató hétfőn Londonban ismertetett összesítésében.
A Dealogic adatai szerint a feltörekvő térség cégei az első öt hónapban 53,7 milliárd dollár (10 ezer milliárd forint) tőkét hajtottak fel elsődleges nyilvános kibocsátásokkal a világ tőzsdéin. Ez a fele a tavalyi egész évi kibocsátási értéknek, és időarányos térségi rekord.
Az idén eddig 268 feltörekvő piaci tőzsdei részvénykibocsátást jegyeztek le a befektetők; a tavalyi azonos időszakban a részvénykiadások száma 184 volt, amiből a feltörekvő piaci vállalati szektor 25,6 milliárd dollár új tőkéhez jutott.
A hétfői Financial Times kommentárja szerint az új kibocsátási hullámot a pénzügyi rendszer bőséges likviditása, a befektetők erős kockázatvállalási készsége és a gyorsan növekvő vállalatok egyre nagyobb tőkeigénye hajtja. A Goldman Sachs befektetési csoport egyik illetékes igazgatója a londoni gazdasági napilapnak azt mondta: a feltörekvő piacokon jelentős a vállalategyesülési és felvásárlási aktivitás, ami nagy mennyiségű pénzt zúdított a piacra. Egy másik nagy pénzügyi szolgáltató, a JP Morgan szakértője szerint a feltörekvő piaci vállalatoknak olyan "masszív" tőkeigényük van, ami túlmegy a bankhitelekből fedezhető finanszírozási szükségleteken.
Egyedül áprilisban 647 milliárd dollár értékű új M&A-ügyletet jelentettek be a globális vállalati szférában; ez minden idők havi rekordja. Az előző havi rekord márciusban volt, 577 milliárd dollárral.
A vállalati piaci aktivitás globálisan is rekordokat dönt a legutóbbi kimutatások szerint. A Dealogic és a másik nagy pénzügyi adatszolgáltató, a Thomson Financial - amely maga is 16 milliárd dolláros baráti átvételi ügylet keretében készül a Reuters hír- és pénzügyi információszolgáltató megszerzésére -, egybehangzóan azt jelentette a hónap elején, hogy az 1130 milliárd dolláros elő negyedévi rekord után, május első hetének végére átlépte a kétezer milliárd dollárt (360 ezer milliárd forint) a világszerte idén bejelentett új vállalategyesülési és felvásárlási (M&A) tranzakciók összértéke. Ez 63 százalékos emelkedés a tavalyi azonos időszakban mért 1235 milliárd dolláros M&A-értékhez képest.
Tavaly egész évben meghaladta a négyezer milliárd dollárt a globális M&A-tevékenység összértéke; ez az eddigi éves rekord, de londoni elemzők szerint az idén ez is minden bizonnyal megdől. A vállalategyesüléseket és felvásárlásokat a globalizáció kényszere hajtja, és a még mindig olcsó hitelek támogatják.
Ez a lázas vállalati aktivitás ugyanakkor nem tetszik a hitelminősítő ágazatnak. A Standard & Poor"s Londonban kiadott múlt heti elemzése szerint most már a vállalati szektoron belüli felvásárlási tevékenység a fő oka annak, ha egy cégadós a befektetésre ajánlott sávból spekulatív adóskockázati besorolásba kerül át. A világ legnagyobb hitelminősítője által havonta megjelentetett globális cégadós-osztályzati összesítések májusi kiadása szerint a 2007-ben eddig spekulatív sávba - vagyis a megszorításokkal már gyenge befektetőinek tekintett "BBB" kategória alapfoka, "BBB mínusz" alá - leminősített vállalatok háromnegyede közvetlenül valamely akvizíciós ügylet kapcsán vesztette el befektetésre ajánlott minősítését.
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke.
Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.
Privátbankár