Igaz, a piaci reakciók inkább a jövőbeli félelmekről szólnak, és - részben jogosan - figyelmen kívül hagyják a közelmúlt eseményeit, hiszen akár két nap alatt drámai mértékben változhat meg a működési környezet – ahogyan ezt tapasztalhattuk is.
A hitelvolumenek növekedésében óriási törés szeptember végéig nem következett be, ráadásul a forint gyengülése miatt a bruttó hitelállomány az előző negyedévhez képest 5-6%-os növekedést mutathat.
A kihelyezett hitelek főleg Ukrajnában nőttek drasztikusan, de a magyar anya teljesítménye sem tükrözhet túl nagy eltérést a második negyedévhez képest. A betétek szintén hasonló mértékben növekedtek, ami a képet árnyalhatja, az az orosz bankból történt esetleges betétkivétel, ezt viszont kompenzálhatta az ukrán és a magyar forrásgyűjtés.
A nettó kamatbevétel (deviza- és swap tranzakciók hatásával tisztítva) az előző negyedévhez képest 1-2%-os bővülés hozhat, míg a céltartalékképzés ugyanilyen mértékű emelkedést „szenvedhet el”.
Ahogy azonban ezt kifejtettük, a válság egyik reális következménye lehet a drámaian romló hitelportfólió, ami ebben a gyorsjelentésben még nem jelenik meg. A rossz hitelek aránya minimálisan emelkedhet, de a céltartalékképzés növekedése inkább még csak az általános hitelbővülést tükrözhette.
Kérdés, hogy az egyéb működési költségek milyen mértékben emelkedtek, illetve a díjbevételek hogyan alakultak a periódus során. Az előbbinél jelentősebb növekedést, az utóbbinál enyhe visszaesést várunk az előző negyedévhez képest, ami negatív hatást gyakorol a nettó eredményre.
Másrészt a Garancia tranzakció lezárult a negyedév során, amin a banknak mintegy 115 milliárd forintos egyszeri számviteli nyeresége keletkezhetett. Ezt kiszűrve az előző év azonos időszakához képest néhány százalékos lemorzsolódásra számítunk a nettó eredményben, ami viszont nem növeli a becslőerőt akár a negyedik negyedévre sem.
Ugyanakkor az már látszik, hogy a korábbi 10%-os növekedési tervek 2008-ra csak megerőszakolva tarthatók, de az árfolyam nyilván nem ezért tartózkodik ott, ahol. A piac jelenleg a legrosszabb forgatókönyv felé mozdult el: vagyis komoly hitelportfólió-romlással számol Oroszországban, Ukrajnában, Bulgáriában és Romániában, és nem utolsó sorban Magyarországon, vagyis az OTP legfőbb piacain, amit a Garancia eladásából származó tőke sem tudna megfelelően kompenzálni.
Tény, hogy a piac a pánikban túlreagálja a kockázati tényezőket, és rövid távon ezt teljesen jól tükrözi az OTP árfolyama, amibe bele van árazva a befektetők legrettegettebb rémképe, a közeljövő teljes bizonytalansága is.
Megítélésünk szerint rövid távon számíthatunk a túladottsági állapot enyhülésére, így 10-20-30%-os emelkedésre év végéig az OTP árfolyamában, ám a pénzügyi lufi kipukkanásával valószínűleg el kell felejteni akár az egy hónappal korábbi szinteket is. Emiatt nehéz rövid távon ajánlásokat megfogalmazni, mindenesetre mi az óvatos vételre tesszük le a voksot a korábbi semleges helyett.
Egyet azonban tisztán kell látni: vége a bankok virtuális és buborékká fújt értékteremtő szerepének, sokkal inkább vissza fog lendülni az inga egy normális finanszírozói, közvetítői szerepbe, amely drasztikusan fogja csökkenteni a jövőben a banki befektetések megtérülését.
Cashline
Megint bevásárolt az OTP
Eljárás indult az OTP-elemzés kapcsán
17 millió fölött az OTP saját részvény-állománya
Az OTP rárepült az olcsó OTP részvényekre
Friss tőzsdei árfolyamok a Privátbankáron