A kormány 13, a teljes lakossági ügyfélkör 90%-át lefedő, bankkal és a PSZÁF-fal aláírta a banki magatartási kódexet. A szabályok be nem tartását akár 2 milliárd forinttal büntetheti a PSZÁF - jelentette be Bajnai Gordon miniszterelnök a dokumentum aláírása után szerdán Budapesten.
Kódexre kódex? A Magyar Bankszövetség mellesleg rendelkezik "saját" etikai kódexszel, melyet a szövetség Tesületi Ülése még 1999-ben fogadott el, s mely dokumentum első pontja így hangzik: "A Kódex célja az etikus banki magatartás meghatározása és betartatása.". A Testületi Ülésben 44 magyarországi bank első embere vesz részt tagként, fejenként egy szavazati joggal. |
Nem állnak meg, kiterjesztik a "szabályozást"
A létrejött banki magatartási kódex a jövőben várhatóan kiterjed a lakossági hitelezéssel foglalkozó valamennyi intézményre - mondta Farkas Ádám, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) elnöke, a dokumentum aláírása után szerdán Budapesten.
A kódex a hitelezés egész folyamatát átfogja, beleértve a hitelekről adott információt, a szerződéskötés előkészítését, a hitel gondozását, és a problémás hitelek kezelését - jelezte a PSZÁF elnöke.
Farkas Ádám elmondta: a magatartási kódex aláírása önkéntes, és nem tartalmaz olyan elemeket, amelyek korlátozzák a bankok közötti versenyt. A kódex hatályba lépéséig a bankok vállalták, hogy nem változtatják egyoldalúan a szerződéseket - tette hozzá.
Mégsem olyan egységes a Bankszövetség?
Bankok: a törvény végrehajthatatlan, majd a kódex!
Hitel helyett kisemmizték az ügyfeleket
Már nem kell sok a banki etikai kódexhez
A bankok elárulták, hogyan szabályoznák magukat
Bankszövetség: még nincs meg a végleges etikai kódex
MTI, Privátbankár