Miközben széles körben ismert, hogy hamarosan megkezdődik a H1N1 influenzavírus elleni védőoltás beadása, a magyar lakosságnak annál kevesebb az ismerete az egyéb betegségek elleni védőoltásokról - hangoztatta Duránszkai Gábor, a TNS közvélemény-kutató cég ügyvezető igazgatója.
A TNS ez év július-augusztusában felmérést végeztek a 18-60 éves korosztályban; arra voltak kíváncsiak, milyen betegségektől tart leginkább a lakosság, és mennyire tájékozottak a véletlenszerűen kiválasztott megkérdezettek a védőoltásokat illetően.
A felmérésből kiderül, hogy a magyar lakosság leginkább a ráktól és más daganatos betegségektől tart; nem érezzük magunkat védettnek a betegségekkel szemben, és a fertőzések ellen a legtöbben védőoltással védekeznének. Ehhez képest a gyermekek nagy részének a szülők csak a kötelező védőoltásokat adatják be.
A védettség érzetének a növelését a lakosság 96 százaléka a mindenkori egészségügyi vezetéstől várja. Miközben az influenza elleni oltásokról már mindenki hallott, a szülők jelentős része nem ismeri a bárányhimlő és a méhnyakrák elleni védőoltásokat vagy az ingyenesen hozzáférhető pneumococcus elleni vakcinát.
Arra a kérdésre, hogy mi ellen adatna be gyermekének védőoltást, a megkérdezett nők többsége említette a humán papilloma vírus elleni védőoltást, viszont nagyon jellemző adata a felmérésnek, hogy a férfiak 37, a nők 27 százaléka semmilyen védőoltást nem adatna be gyermekének.
A felmérés adataira reagálva Mészner Zsófia fertőző betegségekkel foglalkozó gyermekorvos, az Országos Gyermekegészségügyi Intézet (OEGYI) főigazgatója hangsúlyozta, milyen jelentős szerepük van a védőoltásoknak abban, hogy egyes súlyos betegségek, mint például a feketehimlő és számos gyermekbetegség eltűnt, illetve kontrollálhatóvá vált.
Rávilágított, milyen veszélyeket rejt magában, ha téves információk alapján felhagynak bizonyos védőoltások beadásával. A szakember szerint, ha a gyerekek nem kapják meg a védőoltásokat, védtelenek a betegségekkel szemben.
Hangoztatta, a gyártási technológia fejlődésének köszönhetően a védőoltásokkal egyre kevesebb antigént visznek be a beoltott gyerekekbe; a 80-as években a 11 kötelező védőoltással 3 ezernél több antigén került a gyermekek szervezetébe, ma ez a szám 124.
A hatékony vakcina a kórokozó által okozott megbetegedések számát 3-4 év alatt képes akár a felére csökkenteni, amit nemzetközi statisztikák is alátámasztanak. Mint ahogy azt is, hogy amikor alábbhagy az oltási kedv, milyen visszaesések következnek be a megbetegedések tekintetében. Példaként említette azt az ukrajnai esetet, amikor évekkel ezelőtt a szülők tömegesen nem engedték beadni gyermekeiknek a diftéria elleni védőoltást, ennek következtében tízezer szám betegedtek meg a gyerekek, és több mint ezer gyerek meghalt a betegségben.
Az érdeklődők kérdéseikkel felkereshetik a hetente egy alkalommal működő védőoltási szaktanácsadást, vagy rendelkezésükre áll a www.infovac.hu honlap is.
"Akit lehet, be kell oltani!"
H1N1: biztonságos a vakcina
Ezreket ölt meg az új vírus
Minden reményünk a magyar vakcinában
MTI