A szigetországban kétnapos akció indult a fémtolvajbandák megfékezésére. A több száz fős rendőri különítmény roncstelepeken és a szervezetten működő bűnözői csoportok lehetséges rejtekhelyein razziázik, és átkutatják a gyanús fémszállítmányokat.
A tolvajok elsősorban a távközlési rendszerek rézkábeleit, alumínium közlekedési táblákat és a templomtetők ólomból készült díszítéseit dézsmálják, de gyakran tűnnek el csatornafedők és vasúti sínek is. Nemrég még egy családi házból is kilopták a gázvezetéket és az épület felrobbant.
Az ACPO szerint a fémtolvajlás nem áldozat nélküli bűntény. "Nem csupán a mindennapi életben kisebb bosszúságot keltő tolvajlásról van szó, hanem életveszélyt okozó bűncselekményekről, amelyek elkövetői a második legnagyobb fenyegetést jelentik országunk biztonságára a terroristák után" - mondta Paul Crowther, a közlekedési rendőrség főnöke.
A hulladékfém emelkedő világpiaci ára és a robbanásszerűen fejlődő ázsiai gazdaságok csillapíthatatlan nyersanyagigénye miatt egyre aktívabb bandák által okozott kár az ACPO szerint eléri az évi 360 millió fontot (190 milliárd forint). A fémtolvajlás volumene tavaly csak a vasútnál 70 százalékkal emelkedett az egy évvel korábbihoz képest és összesen 2500 órányi késést okozott a vonatközlekedésben.
A roncsautók elszállításáért négy éve még fizetni kellett, nem is keveset, ötven fontot - mondta Mark Scaife, a walesi környezetvédelmi ügynökség bűnügyi osztályának vezetője. "Most viszont 200 és 300 font közötti összeget adnak a kereskedők a fémhulladék tonnájáért attól függően, hogy melyik telepre viszi a roncsot a tulajdonos."
A tolvajok a köztéri szobrokat sem kímélik. 2005-ben például Herefordshire-ben ellopták és minden bizonnyal beolvasztották Henry Moore egy hárommillió fontot érő bronzszobrát, a londoni Roehampton Egyetem elől pedig egy 600 ezer font értékű alkotás tűnt el.
A hétfőn kezdődött 48-órás akciót támogatják a tolvajok miatt rengeteg alumínium söröshordót elveszítő söripari ágazati szervezetek, illetve a távközlési és az energetikai cégek is, az évi ötmilliárd fontos forgalmat bonyolító fémfeldolgozó vállalatok szövetsége (BMRA) pedig tavaly óta a rendőrséggel közösen igyekszik fellépni az igazolatlan forrásból származó fémet felvásárlóvállalkozások ellen.
Pár nap alatt bekerítik a rendőrök a belvárost
Hihetetlen: ellopták a síneket a vonat elől
A pártoknak is elegük lett a fémlopásból
MTI