A tanácsadók szerint sem az előző, sem a jelenlegi kormányzat nem tudta megjelölni azokat a stratégiai ágazatokat, amelyek köré csoportosítani lehetne az EU-s forrásokat. Ebből a szempontból az Új Széchenyi Terv is csak nagyon halvány körvonalakat rajzol fel véleményük szerint.
A 7 ezer milliárd összegű uniós forrásból a vállalkozások számára, a 200 milliárdos JEREMIE kerettel együtt, 800 milliárd forint áll rendelkezésre - mondta a konzultáció bevezetőjében Zoltán Csaba. A Start Tőkegarancia Zrt. vezérigazgatója hozzátette: eddig 4,2 ezer milliárd forint a megítélt pályázatok összege, ebből a leszerződött összeg 3,8 ezer milliárd forint, míg a már kifizetett tételek összege 1,2 ezer milliárd forint.
A jelenlévő pályázati tanácsadók elmondták: az EU forrásokból még rendelkezésre álló 2,8 ezer milliárdos összegből maximum 150-200 milliárd forintot lehet átcsoportosítani a vállalkozások számára mivel az EU nem teszi lehetővé az átjárást a Regionális Fejlesztési Alap, a Szociális Alap és a Kohéziós Alap között.
A gyorsan változó piaci körülmények között a pályázatok elbírálásánál szokásos minimum féléves elbírálási határidő igen hosszú, noha 15 nap a bírálat hivatalos ideje, de ezt a hatóság meghosszabbíthatja 60 nappal, majd ezután önkényesen tovább húzza - közölték a pályázati tanácsadók képviselői.
A jelenlévő pályázati tanácsadók - amelyek tavalyi összes bevétele meghaladta az egymilliárd forintot - figyelmeztettek rá: a támogatás nem lehet azonos a segéllyel. A pályázatban megjelölt projekt valójában egy befektetés, amelynek meg kell térülnie, és a költségvetésnek illetve az önkormányzatoknak hosszabb távon adóbevételt - személyi jövedelemadót, tb-hozzájárulást, iparűzési adót, társasági adót - kell eredményeznie. Így az a sportcsarnok, amelyet működtetni sem képes a helyi önkormányzat, mivel nem tudja fizetni az energiaszámlát, valójában kidobott pénz.
MTI