Savanyú a szőlő: sok bor maradt a pincékben
Az utóbbi két évben jelentősen, mintegy harminc százalékkal emelkedtek a szőlőárak, amit a termelők folyamatosan növekvő költségei nagymértékben indokoltak is. A szőlő kilónkénti felvásárlási ára (fajtától függően) 40-200 Ft között mozgott. Idén azonban kb. 15%-os árcsökkenés várható. Ennek egyik oka, hogy kiugróan nagy mennyiségű termésre számítanak idén a gazdák – olvasható az évi tízmillió palack bort forgalmazó Varga Pincészet közleményében.
Túl erős a forint
Ugyanakkor az árcsökkentésnek más okai is vannak: az alapanyag ára olyan magasságba emelkedett, ami a kereskedelmi tömegtermelés területén már versenyképtelenné teszi a magyar borokat. Ez eredményezte egyrészt a magyar export csökkenését, másrészt az import növekedését. A kedvezőtlen folyamatokat tovább erősítette az amúgy is erős tartományban lévő forint további jelentős erősödése.
Mindezek alapján a pincészetek a korábbi éveknél lényegesen nagyobb borkészlettel vágnak neki a szüretnek. Ez nyilvánvalóan csökkenti a szőlő iránti keresletet és várhatóan számottevően csökkenteni fogja az elmúlt években kialakult magas felvásárlási árakat. – olvasható a Varga Pincészet szüreti előrejelzésében.
Korai még jósolni
Az ország egyik legnagyobb pincészetének elemzése rámutat arra is, hogy jelenleg nem lehet megjósolni, milyen minőségű lesz a termés. Ezt például befolyásolhatják a jelenlegi heves esőzések is. Ugyanakkor az már biztos, hogy az idei évben is a szokásosnál hamarabb kezdődik a szüret. Ennek oka a korán induló meleg tavasz, valamint a tavasszal és nyáron is egyszerre jelen lévő sok csapadék és a sok napsütés, ami a szőlő vegetációjának nagyon jót tett.
A tavalyi meleg nyár és szép ősz nagyon jól kondicionálta a szőlőt, jól beértek a vesszők és sok rügy alakult ki a növényen, ami magában hordozta egy nagy mennyiségű szüret lehetőségét. Egyes helyeken csökkentik a terméskilátásokat a szőlő betegségei, kisebb részben a peronoszpóra, nagyobb részben a lisztharmat, az utóbbi napokban sajnos helyenként jelentős károkat okozott a jég. Szerencse a szerencsétlenségben, hogy a jégkár viszonylag korán jött, amikor a fürtök még jobban ellenállnak a jégesőnek, valamint a zöldszüret előtt, így lehetőség van a termés korlátozását úgy elvégezni, hogy a károsodott beteg fürtöket szedjük le elsősorban.
Mindent egybevetve, mennyiségben mindenképpen kiemelkedő évjáratra számítanak, a minőség tekintetében még korai nyilatkozni, ebben a meghatározó a nyárutó és az ősz időjárása lesz.
Borból a fehér a trendi
Miért szeretjük ennyire?