Kumin Ferenc, a KEH főosztályvezetője az MTI-nek megerősítette az InfoRádió azon értesülését, miszerint a pénteken hivatalba lépő Schmitt Pál köztársasági elnök a több mint ötven fős hivatal hat munkatársát tartaná meg. Hozzátette: a hivatal több munkatársa a közigazgatás más területén helyezkedik el.
Kiss Norbert, az elnöki hivatal jövendő társadalmi és kommunikációs hivatalvezetője az MTI-nek azt mondta: a változtatásokra azért van szükség, mert az elnöki hivatal egy más struktúrában fog tevékenykedni. Kiemelte: az újonnan megválasztott köztársasági elnök nagyra becsüli azt a munkát, amit az elmúlt öt évben Sólyom László és munkatársai végeztek az ország és a nemzet érdekében. Mint mondta, a ciklusváltás követően azok a közvetlen munkatársak, akik Schmitt Pál munkáját fogják segíteni augusztus hatodikától a Köztársasági Elnöki Hivatal munkatársai lesznek.
Ezek az emberek érhető okokból új emberek, és azok a munkatársak, akik eddig Sólyom László munkáját segítették a későbbiekben ugyanebből az okból kifolyólag nem tudnak munkát vállalni a hivatalban - jelentette ki. A ház üzemeltetése terén dolgozók továbbra is az elnöki hivatal alkalmazottjai lesznek - tette hozzá. Elmondta, hogy Tari Sándor hivatalvezetőn keresztül Vajna Márton, a KEH jövendő külügyi hivatalvezetője és ő maga intézte a hivatal átadás-átvételét.
Az MTI úgy tudja: augusztus ötödikén délután találkozik Sólyom László és Schmitt Pál egymással a Sándor-palotában. Ezzel a találkozóval zárul az elnöki hivatal átadás-átvétele, mely azóta zajlik, hogy az Országgyűlés június 29-én megválasztotta az új államfőt.
Schmitt Pált, a Fidesz-KDNP jelöltjét június 29-én választotta meg köztársasági elnöknek az Országgyűlés. A titkos szavazáson már az első fordulóban eldőlt, hogy ki kerüljön a legfőbb közjogi méltóság tisztségébe: a képviselők közül 263-an támogatták szavazatukkal a házelnököt.
Schmitt Pál augusztus hatodikán lép hivatalába ünnepélyes keretek között; az egyórásra tervezett ünnepségen az új államfő is beszédet mond majd - tájékoztatta a Köztársasági Elnöki Hivatal (KEH) hétfőn az MTI-t. A Sándor-palota melletti Szent György téren lesz Schmitt Pál hivatalba lépése alkalmából rendezett ünnepség, melyre a KEH tájékoztatása szerint 200 főt hívtak meg.
Kiss Norbert, a megválasztott államfő kommunikációs hivatalvezetője még július közepén az MTI-nek azt mondta: az augusztus 6-i ceremóniára meghívást kapnak a kormány és a diplomáciai testület tagjai, családtagok, közéleti személyiségek.
LMP: az államfőnek a kormánytöbbség ellensúlyának kellene lennie
A köztársasági elnöknek a kormánytöbbség ellensúlyának kellene lennie - nyilatkozta a keddi Népszabadságban Sólyom László ötéves államfői tevékenysége kapcsán Schiffer András, az LMP frakcióvezetője. "Orbán Viktor nem gondolja, hogy az elnöknek ellensúlynak kell lennie. Én ezzel nem értek egyet" - fogalmazott az ellenzéki politikus, aki szerint alkotmányossági és morális kérdésekben természetes, hogy lehetnek ellentétek. Hogy ez a konfliktus mennyire megy túl az adott közjogi helyzeten, mennyire lesz személyes, az csak a szereplőkön múlik.
Schiffer András emlékeztetett arra is, hogy Sólyom "próbált alapvető morális elveket hangsúlyozni, amire nagy szükség volt az elmúlt öt évben". Sólyom olyan elnöki politikát igyekezett felmutatni, ami túlmutat az elnöki cikluson. A jogállamiság védelme, az alkotmányos intézmények tisztelete és a jövő nemzedékekért viselt globális felelősség volt az alappillére ténykedésének. Ezeknek a jelentősége épp a következő időkben válik hangsúlyossá - tette hozzá az LMP frakcióvezetője. Az ellenzéki politikus emlékeztetett arra is: Sólyom komolyan vette, hogy a független intézmények nem lehetnek a "politikai zsákmányszerzés prédái".
Az egyes állami kitüntetéseknél elmaradt köztársági elnöki kézfogások kapcsán Schiffer András megjegyezte: "Nem állítottam soha, hogy Sólyom működése hibátlan volt. Senkié nem az. Sólyom hibáinak egy része épp esetlenségéből adódott, abból, hogy vállaltan nem volt profi politikus".
MTI, Népszabadság