.jpg)
További probléma a piacokon, hogy likviditás hiány lépett fel. A kereskedelmi bankok gyakorlatilag nem hajlandók rövid lejáratú kölcsönt nyújtani egymás számára, illetve egyre magasabb kamattal próbálnak pénzeket magukhoz csalogatni. Ez tetten érhető volt az O/N (overnight) és a tomnext kamatok alakulásán. A csütörtöki napon az O/N kamatok 4,7% közelébe emelkedtek, - míg az irányadó repo kamat 4 % - és ez 6 éves csúcsot jelent. Mindemellett a dolláralapú londoni bankközi kamatok (dollár Libor) is 5,85%-on mozogtak az 5,25%-ös irányadó szinthez képest.
Ebben a környezetben az Európai Központi Bank közölte, hogy fokozott figyelemmel kíséri az események alakulását. Ez tettekben is megnyilvánult: biztosították a bankokat arról, hogy az EKB hajlandó 4%-on korlátlan mennyiségben kielégíteni a bankok likviditás hiányát. Ennek hatására 49 hitelintézet összesen közel 95 milliárd euró(!) összegű rövid lejáratú hitelt kért. Erre utoljára 2001. szeptember 11-én volt példa.
A tengerentúlon is igyekeztek a likviditást helyreállítani, az amerikai jegybank szerepét betöltő FED is a szokásosnál nagyobb, mintegy 24 milliárd dollár értékű, 14 napos kölcsönt hagyott jóvá. Bizonytalanságra és idegességre vall az a tény is, hogy az amerikai határidős kamatok szeptemberre már beáraztak egy 25 bázispontos kamatvágást. Ezt folytatva a japán és az ausztrál jegybank is közel 12 milliárd dollárt injektált a piacokba.
Továbbá a kialakult helyzet súlyát mutatja, hogy George Bush sajtótájékoztatón igyekezett megnyugtatni a pénzpiacokat, mely mérsékelt sikerrel járt. Péntek reggel az O/N kamatok ismét a magasban voltak igencsak kiszélesedett spread-del és a piaci szereplők a központi jegybankok újbóli interveniálására figyeltek. A jegybankok ezen lépése tűzoltásként értelmezhető, mely rövid távon szükséges a helyzet kezelésére, ám közép- és hosszú távon ellentétes az EKB monetáris politikájával, mely csökkenteni kívánja az M3-as monetáris aggregátumot. A mostani helyzet rávilágított arra, hogy elkerülhetetlen lesz a hitelezési struktúra újragondolása.
A forráshiány másik hatása volt, hogy az olyan carry-trade-s devizapárok esetében, mint pl. a dollár-jen, a pozíciók jelentős részét zárták, hogy pénzhez jussanak. Az USDJPY árfolyama 120 közeléből 117,70-ig esett vissza. Továbbá érezhető volt, a dollár shortok zárása is, az EURUSD 1,38-tól 1,3655-ig mérséklődött.
A részvénypiacokat sem kímélte a pánikhangulat, a pénteki nyitásban a DAX -150 pont körül nyitott miután a csütörtöki zárásra a Dow Jones 387 pontot (-2,8%) gyengült. Amerikában a másik két vezető index is komoly mínuszt produkált, a NASDAQ -2,2%-ot míg az S&P -3%-os eredményt mutatott fel. Ha ez a zuhanás tovább folytatódik, úgy a DAX következő komoly támasza a 7070 pont körüli Fibbonnacci szint. A Dow esetében a süllyedést a 12966 vagy a 12721-es szintek állíthatják meg.
A Hamilton Tőzsdeügynökségnél lehetőség van a külföldi részvényindexek eladására is, mely jelentős kockázattal ám kiemelkedő hozamokkal kecsegtethet. Egy jól indított csütörtöki eladási pozíció a határidős részvénypiacon akár 45%-os hozamot biztosíthatott.
Hamilton Tőzsdeügynökség
Égszakadás van. Földindulás lesz?
Zuhanás: már a jegybankok sem tudták tétlenül nézni
Legfrissebb devizaárfolyamok
Friss tőzsdei árfolyamok
MTI