1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az elmúlt hét nem szűkölködött eseményekben és fordulatokban. Háromnapi emelkedés után csütörtökön a 3 fő európai index egy nap alatt esett vissza a múlt hét végi szint közelébe. Ennek a határozott zuhanásnak több dolog húzódik a hátterében.
Az elmúlt hét nem szűkölködött eseményekben és fordulatokban. Háromnapi emelkedés után csütörtökön a 3 fő európai index egy nap alatt esett vissza a múlt hét végi szint közelébe. Ennek a határozott zuhanásnak több dolog húzódik a hátterében.

Az egyik kiváltó ok Európa második legnagyobb bankjának, a BNP Paribas-nak a bejelentése volt, amelyben közölték, hogy 3 alapjuk is érintett az amerikai másodlagos jelzálogpiaci ügyben. Méghozzá nem is kicsit, hiszen a kifizetéseket is befagyasztották, arra hivatkozva, hogy nem tudják beárazni az amerikai eszközöket. Ám ezzel nincs egyedül, gyakorlatilag naponta kerülnek nyilvánosságra olyan hírek, melyek a vezető bankok - ABN Amro és a Goldman Sachs - az üggyel kapcsolatos kínos érintettségét taglalja.  Ezzel még inkább érezhető az amerikai subprime piac hatásainak átgyűrűzése Európába.

További probléma a piacokon, hogy likviditás hiány lépett fel. A kereskedelmi bankok gyakorlatilag nem hajlandók rövid lejáratú kölcsönt nyújtani egymás számára, illetve egyre magasabb kamattal próbálnak pénzeket magukhoz csalogatni. Ez tetten érhető volt az O/N (overnight) és a tomnext kamatok alakulásán. A csütörtöki napon az O/N kamatok 4,7% közelébe emelkedtek, - míg az irányadó repo kamat 4 % - és ez 6 éves csúcsot jelent. Mindemellett a dolláralapú londoni bankközi kamatok (dollár Libor) is 5,85%-on mozogtak az 5,25%-ös irányadó szinthez képest.

Ebben a környezetben az Európai Központi Bank közölte, hogy fokozott figyelemmel kíséri az események alakulását. Ez tettekben is megnyilvánult: biztosították a bankokat arról, hogy az EKB hajlandó 4%-on korlátlan mennyiségben kielégíteni a bankok likviditás hiányát. Ennek hatására 49 hitelintézet összesen közel 95 milliárd euró(!) összegű rövid lejáratú hitelt kért. Erre utoljára 2001. szeptember 11-én volt példa.

A tengerentúlon is igyekeztek a likviditást helyreállítani, az amerikai jegybank szerepét betöltő FED is a szokásosnál nagyobb, mintegy 24 milliárd dollár értékű, 14 napos kölcsönt hagyott jóvá. Bizonytalanságra és idegességre vall az a tény is, hogy az amerikai határidős kamatok szeptemberre már beáraztak egy 25 bázispontos kamatvágást. Ezt folytatva a japán és az ausztrál jegybank is közel 12 milliárd dollárt injektált a piacokba.

Továbbá a kialakult helyzet súlyát mutatja, hogy George Bush sajtótájékoztatón igyekezett megnyugtatni a pénzpiacokat, mely mérsékelt sikerrel járt. Péntek reggel az O/N kamatok ismét a magasban voltak igencsak kiszélesedett spread-del és a piaci szereplők a központi jegybankok újbóli interveniálására figyeltek. A jegybankok ezen lépése tűzoltásként értelmezhető, mely rövid távon szükséges a helyzet kezelésére, ám közép- és hosszú távon ellentétes az EKB monetáris politikájával, mely csökkenteni kívánja az M3-as monetáris aggregátumot. A mostani helyzet rávilágított arra, hogy elkerülhetetlen lesz a hitelezési struktúra újragondolása.

A forráshiány másik hatása volt, hogy az olyan carry-trade-s devizapárok esetében, mint pl. a dollár-jen, a pozíciók jelentős részét zárták, hogy pénzhez jussanak. Az USDJPY árfolyama 120 közeléből 117,70-ig esett vissza. Továbbá érezhető volt, a dollár shortok zárása is, az EURUSD 1,38-tól 1,3655-ig mérséklődött.

A részvénypiacokat sem kímélte a pánikhangulat, a pénteki nyitásban a DAX -150 pont körül nyitott miután a csütörtöki zárásra a Dow Jones 387 pontot (-2,8%) gyengült. Amerikában a másik két vezető index is komoly mínuszt produkált, a NASDAQ -2,2%-ot míg az S&P -3%-os eredményt mutatott fel. Ha ez a zuhanás tovább folytatódik, úgy a DAX következő komoly támasza a 7070 pont körüli Fibbonnacci szint. A Dow esetében a süllyedést a 12966 vagy a 12721-es szintek állíthatják meg. 

A Hamilton Tőzsdeügynökségnél lehetőség van a külföldi részvényindexek eladására is, mely jelentős kockázattal ám kiemelkedő hozamokkal kecsegtethet. Egy jól indított csütörtöki eladási pozíció a határidős részvénypiacon akár 45%-os hozamot biztosíthatott.

Hamilton Tőzsdeügynökség

Égszakadás van. Földindulás lesz?
Zuhanás: már a jegybankok sem tudták tétlenül nézni
Legfrissebb devizaárfolyamok
Friss tőzsdei árfolyamok

MTI
Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG