1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Súlyos mértékben romlanak az idén a legnagyobb nyugat-európai gazdaságok adósság- és költségvetési mutatói is, a recesszió enyhítése végett piacra zúdított, hatalmas mennyiségű új szuverén adósságtömeg nyomán
Súlyos mértékben romlanak az idén a legnagyobb nyugat-európai gazdaságok adósság- és költségvetési mutatói is, a recesszió enyhítése végett piacra zúdított, hatalmas mennyiségű új szuverén adósságtömeg nyomán, áll a Moody"s Investors Service előrejelzésében.

A nemzetközi hitelminősítő adósságpiaci folyamatokat figyelő szolgálatának - Moody´s Credit Trends - prognózisa szerint csak a nyugat-európai bankrendszerek újratőkésítésére összeállított programok együttes értéke "könnyeden elérheti" a 279 milliárd eurót.

Egyedül Nagy-Britanniában a banki tőkepótló terv közvetlen költségvetési tétele 37 milliárd font - a font meredek gyengülése miatt ez nem sokkal több euróban számolva sem -, és ehhez járul egy 20 milliárd fontos költségvetési gazdaságélénkítő tétel is. EU-szinten a jóváhagyott központi gazdaságösztönző intézkedések együttes értéke 200 milliárd euró.

Miután mindezeket a kiadási terveket elfogadták, most - finanszírozásuk végett - várhatóan megindul a szuverén adósságkibocsátási hullám. A Moody´s Credit Trends számítása szerint a nyugat-európai államkötvény-kibocsátás értéke tavaly egész évben 109 milliárd dollár volt, ez azonban az idén ugrásszerűen növekszik: a ház azzal számol, hogy a nyugat-európai szuverén kibocsátók csak az idei első negyedévben 300 milliárd dollár új adóssággal jelennek meg a piacon.

Egyedül Nagy-Britannia várhatóan 146 milliárd font (200 milliárd dollár) szuverén adósságot ad ki 2009 egészében; ez a brit GDP-érték 10 százaléka. Mindezt várhatóan a közpénzügyi helyzet komoly romlása kíséri. A Moody´s Credit Trends londoni elemzőinek előrejelzése szerint a brit költségvetési hiány a nominális GDP-értékhez mért tavalyi 5 százalékról 2009-ben 8 százalékra, a GDP-arányos államadósság-ráta 36 százalékról 50 százalékra szökik fel; ez 1978 óta a legmagasabb adósságarány lenne.

A ház szerint a német államháztartási deficit valószínűleg nem emelkedik ilyen ütemben, ám a német államadósság-ráta már most 65 százalék.

Az elemzés szerint a közkiadások jelentős megugrása, az adóbevétel-kiesések és az emelkedő adósságráták miatt még a legnagyobb nyugat-európai gazdaságok szuverén adósi nem fizetővé válására szóló határidős biztosítási ügyletek (CDS) árazása is meredeken emelkedett, tekintettel a nem fizetővé válási kockázatok növekedésére.

A Moody´s kimutatása szerint a brit CDS-felár 2007 óta a hatszorosára, de még a német szuverén fizetésképtelenség elleni piaci biztosítási csereügyletek felára is az ötszörösére emelkedett.

A szuverén adósságajánlatok tömkelegében a befektetőknek széles választási lehetőségük lesz,
és a kisebb kibocsátóknak - Görögországnak, Portugáliának - küszködniük kell majd a finanszírozási forrásokért folytatott versenyben Nagy-Britanniával és Németországgal. Mindez az euróövezeten belüli kockázati prémiumok széttartásában is megmutatkozik: Olaszország és Spanyolország például máris nagyobb adósságpiaci felárat fizet, mint Franciaország és Németország, áll a Moody´s Credit Trends elemzésében.

Az eddig makulátlan kockázati megítélésű euróövezeti szuverén adósok közül többet is fegyelmeztetett kockázati besorolásaik leminősítésének lehetőségére egy másik nagy hitelminősítő, a Standard & Poor´s. Az S&P az elmúlt néhány nap során Spanyolországot, Írországot és Görögországot nevezte meg azon valutauniós gazdaságok között, amelyek adósbesorolása romolhat a makrohelyzet gyengülése miatt.

A Moody´s Credit Trends elemzése szerint a piacra vitt szuverén adósságok nagy mennyisége miatt a vállalati adósi kör is kiszorulhat a piaci finanszírozásokból. Különösen az alacsony adósosztályzatú, vagy a nem fizetővé válás nagyobb kockázatától fenyegetett cégadósok járhatnak rosszul az idén, tekintettel a jelenlegi kockázatkerülő befektetői hajlamra és a hitelforrások szűkösségére.


Több ezer milliárd dollárnyi amerikai cégadósság kilátása romlott

Minden korábbi rekordot megdöntött a tavalyi utolsó negyedben végrehajtott kilátásrontások száma, valamint a leminősítésre jelölt cégadósság - éves szinten háromezer milliárd dollárt megközelítő - értéke is az amerikai vállalati adósi körben, a Moody´s Investors Service Londonban közzétett éves összesítése szerint.

A nemzetközi hitelminősítő adósságpiaci folyamatokat figyelő szolgálatának - Moody´s Credit Trends - ismertetése szerint a cég csak a tavalyi utolsó negyedévben 164 amerikai vállalati adós kockázati besorolását jelölte osztályzatrontásra. Az eddigi negyedéves rekord 122 kilátásrontás volt, a recessziós 2001-es év harmadik negyedében.

A 2008 negyedik negyedévében végrehajtott kilátásmódosítások közül mindössze 11 volt felminősítésre jelölés; ez rekord alacsony, 6 százalékos arány.

A Moody´s Credit Trends összesítése szerint a hitelminősítő a tavalyi második félévben összesen 1739 milliárd dollárnyi amerikai cégadósság osztályzatát jelölte leminősítésre; ezen belül csak a harmadik negyedévben 1100 dollárnyi vállalati adósság besorolása kapott negatív kilátást. Ez minden idők legnagyobb negyedéves, leminősítésre jelölt adósságösszege.

A tavalyi év egészében összesen 2900 milliárd dollárnyi, "elképesztő összegű" amerikai cégadósság kilátása romlott leminősítés lehetőségére utaló negatívra a Moody´s listáján, áll a cég londoni elemzésében.

A Moody´s már korábban is figyelmeztetést adott ki arról, hogy rohamosan romlik nemcsak az amerikai, de a globális vállalati szektor egészének adósminősége, és a törlesztési leállások számának jelentős megugrása fenyeget. A hitelminősítő azt írta egy nemrégiben kiadott londoni előrejelzésében, hogy már most meredeken növekszik a nem fizető vállalati adósok aránya, de a folyamat igazán súlyos mértékű "elszabadulása" 2009-ben várható.

A Moody´s legutóbbi összesítése szerint a spekulatív besorolású globális vállalati szektorban a nem fizetővé váló cégadósok aránya tavaly novemberben 3,1 százalék volt a 2007 azonos hónapjában mért 0,9 százalék után. A cég előrejelzési modellje azt mutatja, hogy e vállalati körben, globális szinten 2009 novemberéig 10,4 százalékra szökik fel a törlesztési hátralékba kerülők aránya.

Nagyot durrant az adósságpiac 
Túlélő terv, és még az államnak sem fájna 
Nem győzik leminősíteni a cégeket

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG