1p
A kormányzat politikai színezetétől függetlenül Csányi Sándor szava számít leginkább a magyar gazdaságban - de Simicska Lajosnak is robbanásszerűen nőtt a befolyása
Ki ma a legbefolyásosabb szereplő a magyar gazdaságban? Az elmúlt másfél évtizedben úgy tűnt, a kormányzat politikai színezetétől függetlenül ez a dicsőség Csányi Sándoré, az OTP Bank energia- és élelmiszeripari érdekeltségekkel is rendelkező elnök- vezérigazgatójáé. Sőt, az Orbán-kormány hivatalba lépésével új állami vezetők is kikerültek a környezetéből. Ám Simicska Lajos egykori APEH-elnöknek – miközben eddig is fontos játékos volt – szintén robbanásszerűen tovább nőtt a befolyása. Meghatározó posztokon hozzá köthető kinevezettek bukkannak fel, s az üzleti ereje az építőiparban, a médiapiacon és a mezőgazdaságban is számottevő. Melyikük szava érvényesül jobban a gazdasági döntéseknél? A Figyelő összeállításában ennek járt utána

Simicska Lajost, az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) egykori elnökét, a Mahir Magyar Hirdető Zrt. vezérigazgatóját – Csányi Sándortól eltérően – ritkán látni nyilvános helyeken. Üzleti aktivitását, magánprogramjait egy szűk, nagyon összetartó és kifelé zárt közegben éli. A Figyelő forrásai szerint az impulzív, nagyon okos, gyors észjárású, de rejtőzködő és kiszámíthatatlan üzletember az elmúlt hetekben nem is tartózkodott Budapesten. Ennek ellenére – mint frissen pozícióba került jobboldali vezetőktől a Figyelő újságírója megtudta – követi az eseményeket, s a legközvetlenebb környezete el is tudja érni.

A jobboldal belső erőviszonyait ismerők szerint Simicska Lajos – Orbán székesfehérvári iskolatársa, majd kollégiumi szobatársa – üzleti súlyát és politikai befolyását nehéz lenne túlbecsülni. Kövér László mellett talán ő az egyetlen ember, akivel a hosszú évek során Orbánnak töretlenül jó maradt a viszonya - írja a Figyelő.. Ezért a hírek szerint nagy önállósággal szól bele személyi kinevezésekbe, ügyletekbe, gazdasági döntésekbe. A Fidesz kétharmados győzelme után politikai ereje jócskán megnőtt.

Csányi Sándor és Simicska Lajos egymáshoz, illetve Orbán Viktorhoz fűződő viszonyával is városi legendák sora foglalkozik. Előbbiről keveset tudni. Egy rövid ideig ugyan dolgoztak együtt, hiszen volt pár hónap – 2001 októberétől 2002 júliusáig –, amikor az egyikük az OTP Bank elnök-vezérigazgatója, a másikuk pedig az OTP Lakástakarékpénztár vezérigazgatója volt. Üzleti érdekeik ütközéséről egyszer írt nyíltan a sajtó, amikor 2005-ben egy különös városházi döntés következtében Budapest nem kért tovább pénzt a telefonfülkéken elhelyezett hirdetésekért, lemondva ezzel évi 70 millió forintról. A rengeteg egyéb anekdotát nehéz igazolni, ugyanakkor a két üzletember az utóbbi években a nyilvánosság előtt nem konfrontálódott, igaz, nem is működött együtt üzleti ügyekben. Még szerencse – fogalmazott a Figyelő egyik forrása –, mert ha e szereplők érdekköre összeütközik, annak a magyar gazdaság látná a kárát. Ami pedig a miniszterelnökhöz fűződő viszonyukról szól, a konszenzusos vélemény szerint lehet kiváló Orbán Viktor kapcsolata Csányival, de soha nem lehet már olyan mély, mint az egykori kollégiumi szobatárs Simicskával.

Jellemző a magyar gazdasági életben Csányi Sándor és Simicska Lajos súlyára, hogy a Figyelő egyik forrása a különböző bűnüldöző hatóságok vezetésének kialakítását is az ő erőterükben gondolkodva osztotta fel. E logika szerint Orbán Viktor miniszterelnök tudatosan képez súlyokat és ellensúlyokat a meghatározó gazdasági erőközpontok között. Az egyik oldalon ugyanis az APEH és a VPOP az új vezetőkön – Vida Ildikón és Kalmár Istvánon – keresztül Simicska erőcentrumához jutott. A másikon viszont a rendőrség és a titkosszolgálatok a Csányi-érdekszférába kerültek, hiszen Pintér Sándor belügyminiszter nemcsak az egyik „örökös” igazgatósági tagja volt az OTP-nek (2010. május 29-én – éppen a belügyminiszteri kinevezés miatt –mondott le e tisztről), hanem az elnök-vezérigazgató személyes jó barátja is. Egyébiránt Hatala József országos főkapitány is Pintér korábbi biztonsági cégétől, a Civiltől érkezett.

A Figyelő forrásai szerint Simicska körének erős a befolyása az útépítések, infrastruktúra-fejlesztések fontos cégeire is, azaz a Nemzeti Infrastruktúra-fejlesztő (NIF) Zrt.-re, vagy éppen a KIKSZ Közlekedés-szervező Zrt.-re. Több, Simicska környezetéhez sorolt vállalkozó ugyan nem lett állami vezető, de az elmúlt hónapokban érezhetően nőtt a befolyásuk a magángazdaságban. Nyerges Zsolt például komoly médiaportfóliót vett, míg Töröcskei István magánbankot, a Széchenyi István Bankot fejleszti éppen. Simicskának, Nyergesnek és Töröcskeinek közös pénzügyi érdekeltsége is van, a Platinium Zrt. Azt már nehezebb felmérni, hogy maga Simicska Lajos a gazdaság mely területein aktív.

Korábban rengeteg cégben viselt különböző tisztségeket személyesen, egykoron prominens Fidesz-vezetőkkel együtt is. Ám miután a sajtó sokszor citálta a nevét, például a Fidesz-székház eladása vagy „Fidesz-közeli” üzletemberek nevével fémjelzett vállalkozások fantomizálása kapcsán, ma már – a Mahir Magyar Hirdető Zrt. vezetésén és résztulajdonlásán kívül – lényeges formális pozíciói nincsenek. A Figyelő forrásai azt mesélik, hogy legújabbkori aktivitása szerint rengeteg személyi döntésben konzultál, egyes állami vállalatok vezetői gárdáinak kialakításában is részt vesz.

Csányi Sándor régóta a magyar gazdaság legbefolyásosabb, a politika számára is megkerülhetetlen szereplője. Csányi természetesen az új politikai érában is rendkívül erős, sőt a befolyása akár nőhet is Orbán hatalomra kerülésével, aki mellett, ha bankárhoz méltó visszafogottsággal is, de már korábban letette a voksát.

Bár egyfelől vélhetően Csányi a legnagyobb vesztese az új kormány által bevezetett banki különadónak – amely az OTP-t 2010-ben 41 milliárd forinttal rövidíti meg –, a másik oldalon feltétlenül a bizalomról árulkodik: az új érában a magyar labdarúgás tőle várja, hogy a köztudottan nagy focibarát Orbán Viktor miniszterelnöksége idején rendet tegyen a sportágban. További adalék, hogy az OTP igazgatóságából Pintér Sándor a titkosszolgálatokat is felügyelő belügyminiszterré vált. A Nemzetbiztonsági Hivataltól 2002-ben eltávolított Horváth József, az ÚD Zrt. egykori vezetője pedig a Katonai Biztonsági Hivatal (KBH) második embere lett. Ez azért lényeges, mert Csányi Sándort az ÚD Zrt. egy másik vezetőjével folytatott magánbeszélgetésének nyilvánosságra hozatalával támadta korábban az MDF. Horváth kinevezése azt jelzi, hogy a kormányzat bízik az egykori ÚD Zrt.- sekben, vagyis Csányit aligha fogják már az ÚD-nak adott megbízásaival, a velük folytatott telefonbeszélgetésekkel kellemetlen helyzetbe hozni - írja a Figyelő.

Az OTP piacot veszíthet, ha olyan bankok alakulnak, amelyek közel állnak a kormányhoz, legyen az adott esetben Demján Sándor takarékszövetkezeti kísérlete, Töröcskei István most formálódó bankja, vagy esetleg az MKB Bank. Érthető lenne, ha a kormányzat egy általa birtokolt, esetleg csak hozzá közel álló banknak is adna megbízást – alkalmasint az OTP rovására. Ennek a potenciális konkurenciaharcnak az értelmezése során találkoztunk egyébként azzal a véleménnyel is, hogy a magyar magántulajdonú pénzintézetek versenye sokat elárul arról, kik is a legerősebbek a gazdaságban. Azaz éppen ez mutatja, hogy hiba lenne – Csányi és Simicska vitathatatlan fontossága mellett – Demján Sándort leírni a versenyfutásban - olvasható a Figyelőben megjelent összeállításban.

Figyelő

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG