.jpg)
A jegybankelnök reagált Veres János Gazdasági Rádióban elhangzott korábbi felvetésére is, miszerint a pénzügyminiszter szerint lett volna még tér 2007-ben kamatvágásra. Simor azt mondta, bár számot nem tud mondani, de ő is alacsonyabb kamatszintet várt még a tavalyi év elején, mint ami később kialakult, ám év közben folyamatosan emelkedtek a kamatszintre adott várakozások is. „Az olajárak és a mezőgazdasági árak emelkedése, a gazdaságot érő kockázati sokkok azt eredményezték, hogy csak magasabb kamattal lehetett itt tartani a pénzt, mint arra korábban számítottunk” – fogalmazott az MNB elnöke, aki szerint ezek a tények nem voltak előreláthatók az év elején.
„Ha elméleti síkon közelítjük a kérdést, hogy a szigorú fiskális politika megengedi-e a lazább monetáris politikát, a válasz igen, ha csak így fogalmazzuk meg. De az is fontos kérdés, hogy ez a szigorú költségvetési politika milyen struktúrában valósul meg, inflációt leszorító, vagy inflációt gyorsító szerkezetben” - érvelt Simor, aki szerint a 2007-es és 2008-as év a 3 százalékos infláció cél szempontjából „elszállt”, emiatt a 2009-es célt tartják szem előtt. „Ehhez megfelelő monetáris politika kellett, ami kiegyensúlyozza a gazdasági sokkokat, segít leszorítani a várakozásokat, hogy az adóemelések, az ártámogatások csökkentése, olajárak és a mezőgazdasági árak elszabadulásának minél kisebb legyen a másodlagos hatása. Ez ma a célja a monetáris politikának, amelynek hatótávolsága 1,5-2 év” - fogalmazott Simor.
Simor András utólag 100 százalékig indokoltnak tartja döntését, amikor kétszer is a kamattartás mellett szavazott azokban az esetekben, amikor a jegybankelnök szava döntött a monetáris tanácsban. „Az óvatosság utólag 100 százalékig indokolt volt” – mondta.
A gazdasági növekedéssel kapcsolatban megjegyezte: a monetáris politika a hosszú távú növekedés érdekében mindössze annyit tud tenni, hogy az inflációt lehozza az árstabilitás szintjére.
Simor András az árfolyamsáv eltörlésével kapcsolatban azt mondta: a jegybank álláspontja április óta változatlan, a kormányzati álláspontok is ismertek, „és azóta nem is történt semmi”. „Hogy a jövő mit hoz? Nem tudom kiszámítani, minden elképzelhető” - fogalmazott. Simor szerint a sáv eltörlésével megnőne a monetáris politika hitelessége, de nem kellene, hogy a sáveltörlés ezen felül bármi mást is jelentsen. Simor ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a piaci reakciókat nagyon nehéz lenne kiszámítani.
Gyurcsány-Simor találka: csak a szokásos
Veres: Nyártól minden más lesz
Simor évértékelése: quo vadis, Magyarország?
Gazdasági Rádió