A 2008 őszén, a globális pénzügyi piacokon bekövetkezett válság az eddigi legsúlyosabb recesszióhoz vezetett a munkaerőpiacon is. Az EU GDP-ben 4,2 százalékkal esett 2009-ben, az ipari termelés visszaesett a késői 1990-es évek szintjére, a foglalkoztatási szint pedig meredeken csökkent. Ennek eredményeként 23 millió ember - vagyis a gazdaságilag aktív népesség csaknem 10 százaléka - most munkanélküli.
A foglalkoztatottság Magyarországon 2000 és 2009 között még mindig messze elmaradt az Európai Unió átlagától, erős sereghajtónak bizonyult. A 2010-es adatok szerint ráadásul már a felsőfokú végzettségűek is nehezebben találnak munkát: Magyarországon a sikeres álláskeresők csupán 12 százaléka felsőfokú végzettségű. Egy Európai Uniós jelentés szerint leginkább a középfokú végzettséggel rendelkezők pályázhatnak sikeresen állásra, a magasabb végzettségűek elhelyezkedési statisztikája elmarad az Európai Unió átlagától.
A jelentés szerint a munkanélküliség a fiatalok körében is folyamatosan nő, egyes országokban a 15-24 éves korosztályban elérte a 30 százalékot.
Széll Klára, karriermárka építési tanácsadó elmondta: "A munkanélküliség emelkedése valamint az újbóli elhelyezkedés lehetőségének korlátolt volta miatt megnőtt a hosszú távú munkanélküliség kockázata is. A jelentés szerint az elmúlt évben kevesebben találtak munkát mint korábban, ugyanakkor Magyarországon növekedés figyelhető meg a munkaerő-kereslet terén."
Egy KSH jelentés szerint a munkanélküliek 54,1 százaléka egy éve vagy annál régebben keres állást. A munkanélküliség átlagos időtartama 18,8 hónap, 2,5 hónappal hosszabb az egy évvel korábbinál - áll a szerkesztőségünkhöz eljuttatott sajtóközleményben.
Privátbankár