Tavaly novemberben 0,4 százalékos volt a havi és 3,1 százalékos a tizenkét havi visszaesés. Ez arra vall, hogy az idén év közepén kezdődött recesszió furcsamód már nem árthatott különösebben a lakossági fogyasztásnak Németországban: az csak ugyanolyan gyenge most is, mint jobb időkben.
A gazdasági növekedés számára vészjóslóbbak más adatok: Németország kivitele novemberben rekord ütemben, 10,6 százalékkal csökkent októberhez képest - 75,4 milliárd euróra -, és 11,8 százalékkal kisebb volt, mint 2007. novemberben, jelentették a szövetségi statisztikai hivatalban csütörtökön. Főleg az autóipar és a vegyipar szenvedte meg a nemzetközi kereslet visszaesését. Közben a német import 5,6 százalékkal, illetve az egy évvel korábbihoz képest 0,9 százalékkal apadt. Így a kereskedelmi többlet 10,7 milliárd euróra csökkent az októberi 15,8 milliárdról. 2007. novemberben 19,3 milliárd euró volt a német külkereskedelem többlete.
Az első tizenegy hónapban a kivitel 4,0 százalékkal, a behozatal 7,3 százalékkal volt nagyobb az egy évvel korábbinál. A jövőre nézve még vészterhesebb, hogy novemberben tovább fogyatkoztak a német iparnak adott megrendelések: a vártnál sokkal nagyobb ütemben, 6,0 százalékkal októberhez képest. Előzőleg, októberben is 6,3 százalékos volt a havi visszaesés. A hazai megrendelések 7,6 százalékkal, a külföldről érkezők 4,4 százalékkal csökkentek.
Lassuló gazdaság - gondterhelt kormányzat
Németország hazai összterméke a harmadik negyedévben 0,5 százalékkal csökkent az előző negyedhez képest szezonális és naptári kiigazítással. A második negyedben 0,4 százalékos visszaesést mértek, szintén az előző negyedhez viszonyítva, szintén szezonális és naptári kiigazítással: két egymást követő negyedévi visszaesés technikailag recessziót jelent. Ilyen utoljára 2003 első félévében történt Németországban. Az első negyedévben még kiugró, 1,4 százalékos volt a növekedés az előző negyedhez viszonyítva szezonális és naptári kiigazítással. A harmadik negyedévben a lakossági és a közfogyasztás igen szerény növekedése nem ellensúlyozta, hogy a gyorsan bővülő import és a lassuló exportteljesítmény miatt a külkereskedelem negatívan befolyásolta a GDP alakulását.
Éves összehasonlításban a GDP-növekedés a harmadik negyedévben 0,8 százalékra lassult a második negyedévi 1,9 százalékról és az első negyedévi 2,7 százalékról, rendre naptári, azaz munkanap-kiigazítással. Kiigazítás nélkül a tényleges növekedés 1,3 százalékos volt a második negyedévi 3,3 százalék és az első negyedévi 1,9 százalék után. A német gazdaság növekedése tavaly évi átlagban 2,5 százalékosra, munkanapokkal kiigazítva 2,6 százalékosra lassult a 2006-os 3,0 százalékról, illetve munkanapokkal kiigazítva 3,1 százalékról.
Németországban a bértömeg inflációtól elmaradó növekedése, a reálbér 2005 óta folyamatos, lassú csökkenése miatt a lakossági fogyasztás immár krónikusan nem adhat támogatást a gazdasági növekedésnek: a lakossági fogyasztás, éves összehasonlításban, a tavalyi első negyedévben stagnált, a második negyedben 0,1 százalékkal nőtt, a harmadikban 0,3 százalékkal csökkent. Ám a friss adatok arra vallanak, hogy most a külkereskedelem húzóereje is eltűnt.
MTI