.jpg)
Az európai kontinensen egyébként Franciaország, Nagy-Britannia, Írország, továbbá a skandináv államok büszkélkedhetnek mégis a legmagasabb születési aránnyal, míg Németországban, Ausztriában és általánosságban a kelet- és közép-európai, valamint a dél-európai országokban rosszabb a helyzet.
A szakértők szerint a mostani "születési mélypont" szerte Európában mindenekelőtt azzal magyarázható, hogy általános tendenciává vált a családalapítás későbbre tolódása. Továbbá jelentősen megváltozott a fiatalok életvitele, s ennek keretében például a képzésre fordított idő - a szórakozással szemben - erősen megnövekedett. Mindez magyarázza, hogy főként Franciaországban, Belgiumban és Hollandiában, valamint a skandináv országokban a párok túlnyomó többsége harmincas éveik végére, sőt negyvenes éveik elejére "halasztja" gyermekszületéssel kapcsolatos álmai valóra váltását.
A kutatók szerint az északi államokban a legrózsásabb a helyzet. Ebben közrejátszik az, hogy a felmérések szerint ezekben az országokban a legjobb a bölcsődei, illetve óvodai ellátás, valamint a kisgyermekes anyák segítése. Sőt a férfiak is ezekben az országokban a "legszorgalmasabbak" a gyermekek nevelésének, illetve általánosságban a házimunka végzésének a segítésében.
A demográfiai szakemberek szerint az általánosan alacsony születési rátára az elmúlt években ugyanakkor összességében pozitívan hatott a bevándorlás. Ebből a szempontból a kutatók nyolc nyugat-európai országot - köztük Hollandiát, Nagy-Britanniát, Portugáliát, Olaszországot és Spanyolországot - vizsgálták, s megállapították: a bevándorlóknak köszönhetően a születések száma átlagban 4-5 százalékkal emelkedett.
Hetvenezer ember házasodott idén
Fél milliárdan vagyunk mi, európaiak
MTI