1p
Az elemzők szerint a következő hónapokban már lényegesen alacsonyabb lehet, 4 százalék alá csökkenhet az éves infláció, miután júniusban a vártnál némiképp nagyobb mértékben nőtt fogyasztóiár-index
Az elemzők szerint a következő hónapokban már lényegesen alacsonyabb lehet, 4 százalék alá csökkenhet az éves infláció, miután júniusban a vártnál némiképp nagyobb mértékben nőtt fogyasztóiár-index.

A Központi Statisztikai Hivatal kedden közölt adatai szerint a fogyasztói árak júniusban 0,2 százalékkal nőttek az egy hónappal korábbihoz képest, és 5,3 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi szintet. Az elemzők a májusi 5,1 százalékos inflációt követően lassú mérséklődést vagy stagnálást vártak, de semmiképp sem számítottak az áremelkedés gyorsulására.

Árokszállási Zoltán, az Erste Bank elemzője szerint az éves infláció júniusban ugyan magasabb lett a vártnál, ez azonban a hosszabb távú kilátásokat nem rontja. Az adatokat elemezve emlékeztetett arra, hogy júniusban az élelmiszerek árának havi emelkedése magasabb volt az átlagosnál, és elsősorban a feldolgozatlan élelmiszerek ára emelkedett, a rossz időjárás és az árvizek miatt. Erre a hatásra  számítani lehetett ugyan, de ő maga is alábecsülte a mélységét, így lett az 5,1 százalékos előrejelzése alacsonyabb a tényleges értéknél.

Az elemző ugyanakkor úgy véli, a hosszabb távú kilátásokat nem rontja a vártnál magasabb júniusi adat. Megemlítette, hogy a maginfláció - amely nem tartalmazza például a feldolgozatlan élelmiszereket - tovább csökkent júniusban, 3,5 százalékra. A szolgáltatások árindexe szintén nem mutatott jelentős növekedést. Mindezek alapján Árokszállási Zoltán 2010 egészére 4,6 százalékos éves átlagos inflációt vár.

A következő egy-két hónapban várakozása szerint erőteljesebben csökkenhet a fogyasztóiár-index, és akár 4 százalék alatti év/éves mutatót is láthatunk. Ennek oka, hogy a bázisba beépül a tavalyi adóemelések hatása, amely miatt akkor megugrott az index. (Tavaly júliusban 1,3 százalékos volt a havi infláció és a tizenkét havi index 5,1 százalékosra ugrott az előző havi 3,7 százalékról.)
   
Török Zoltán, a Raiffeisen Bank Zrt. elemzője szerint a várakozások szerint alakult az infláció, sőt az összetételében sem okozott meglepetést. Számítani lehetett ugyanis arra, hogy az élelmiszerek árufőcsoport nagyon jelentős havi áremelkedést mutat majd az idényáras élelmiszerek drágulása miatt, illetve az energiaárak esetében a támogatások változása okozhat némi megugrást, a többi hatás is szezonális, a nyári ruházati cikkek ára például mérséklődött a júniusi kiárusítások nyomán.
  
A havi 0,2 százalékos változást a konszenzusnak megfelelő volt, de éves alapon 5,1 százalék jött ki, míg  valószínűleg kerekítési okokból lett 5,3 százalékos a KSH adata, - vélekedett az elemző. Mint  hozzátette a lényeg azonban az, hogy 5 százalékot kicsit meghaladó volt a várakozás is.

Nem is a júniusi inflációs adat az érdekes, hanem a júliusi lesz az - hívta fel a figyelmet Török Zoltán. Kifejtette: az áfa emelése tavaly júliusban következett be, érdekes lesz meglátni, hogy ennek a bázishatásnak milyen hatása lesz az év/év alapú inflációs adatra. "Én azt gondolom, hogy a hatása következtében nagy mértékben csökken majd az infláció Magyarországon, valahol 3,5 százalék körül lehet majd júliusban az éves infláció mértéke" - mondta a Raiffeisen elemzője.

Török Zoltán szerint júliusban érdemes lesz odafigyelni azokra a tényezőkre is, amelyek júniusban hajtották az inflációt, tehát az élelmiszerre és a háztartási energiára. A szezonális élelmiszerek júliusban már lefelé viszik majd az élelmiszerárakat, tehát az infláció mérséklődésének irányába hatnak, illetve kérdés, hogy az ártámogatások változása miként alakítja majd a háztartási energia árát, néhány szolgáltató ugyanis csökkentette a villamos energia árát.
   
Török Zoltán összességében úgy véli, hogy a július infláció nagyon izgalmas és érdekes adat lesz, megtörik majd az a régóta tartó folyamat, hogy az Európai Unión belül Magyarországon kiemelkedően magas  az infláció. "Főként az áfa bázishatás miatt, ha nem is a 3 százalékos inflációs célhoz, de legalábbis a 4 százalék alatti sávba visszatér majd az infláció Magyarországon" - fogalmazott az elemző.

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG