Sólyom jelölt, a pártok hallgatnak
A frakciók képviselői azt követően nyilatkoztak, hogy az államfő a Sándor-palotában bejelentette: Nagy Boldizsár nemzetközi jogászt jelöli a jövő nemzedékek ombudsmanjának, és javasolja Péterfalvi Attila adatvédelmi biztos újraválasztását.
Arra a kérdésre, mikor dönthet a jelöltek ügyében az MSZP képviselőcsoportja, Lendvai Ildikó frakcióvezető azt mondta, nem szabtak maguknak határidőt. Megjegyezte: a frakciók általában a hét elején szoktak ülésezni.
A szocialista politikus saját véleményeként azt mondta, továbbra sem tartja kívánatos eljárásnak, hogy egy parlamenti funkcióra történő jelölés előtt az államfő nem egyeztet előre a frakciókkal. Megjegyezte ugyanakkor, hogy döntése során nem a jelölési eljárásról alkot majd véleményt a szocialista frakció, hanem a jelöltek személyéről.
Répássy Róbert, a Fidesz frakcióigazgatója arról beszélt, hogy igyekeznek még ezen a héten kialakítani álláspontjukat a két jelölt kapcsán. Utalt arra, hogy a Házbizottságban a pártok a december 17-ei ülésnapra tervezték az ombudsmanok megválasztását, ám előtte még az illetékes bizottságokban is meg kell hallgatni a két biztosjelöltet.
A fideszes képviselő hangsúlyozta: tudomásul veszik a köztársasági elnök jelölési eljárását, a korábbi biztosválasztásokat ugyanakkor nagyban segítette, hogy a frakciók előzetesen tudtak egyeztetni a jelöltekről, így nem kellett fiaskótól tartani. Répássy Róbert bízik abban, hogy a két jelölt el tudja nyerni a parlament kétharmados többségének bizalmát.
Gusztos Péter, az SZDSZ frakcióvezető-helyettese azt mondta, a liberális képviselőcsoport jövő hétfői ülésének napirendjén szerepel az ombudsmanjelölés kérdése. Mint mondta, ígéretet tud tenni arra, hogy döntést hoznak. Gusztos Péter közölte: mindent megtesznek azért, hogy még az idén, karácsony előtt megszülessen a döntés.
Az SZDSZ képviselője személyes véleményeként megjegyezte: az államfő két olyan jelöltet állított, aki megfelel az ombudsmani tisztség betöltőivel szembeni alapvető elvárásoknak. Ezek közé sorolta a magas szintű felkészültséget, valamint azt a személyes alkalmasságot, ami képessé teszi őket az "egyszemélyes intézményi poszt" megfelelő súly és tekintély melletti betöltésére.
Első nyilatkozatában mindkét jelölt arról beszélt, hogy országgyűlési biztosi tevékenységüket elsősorban az érintettek szószólójaként látnák el.
Péterfalvi Attila a legnagyobb bizalomnak nevezte, hogy Sólyom László folytatásra érdemesnek ítélte eddigi adatvédelmi biztosi tevékenységét. Újságírói kérdésre arról beszélt, hogy az adatvédelmi biztosi szerep folyamatosan változik a jövőben. Utalt ezzel Magyarország december 21-ei, a schengeni térséghez való csatlakozásra, valamint az e-közigazgatás kiterjesztésére és a tanácsadói szerepkörre, amelyek - mint mondta - folyamatos kihívást jelentenek.
Nagy Boldizsár azt mondta, az új ombudsmani posztot betöltő személy feladatai két irányba mutatnak. Szerinte a hosszú távú gondolkodást be kell vinni a közbeszédbe, illetve meg kell erősíteni. Azt a fajta gondolkodást, amely átível a kormányzati ciklusokon és 20-40-60 évben is tud gondolkodni, de legalább 8-10 évben - fűzte hozzá.
A jövő nemzedékek ombudsmanja posztjára jelölt nemzetközi jogász azt mondta, azokban a konkrét környezetvédelmi ügyekben is megjelenne, amikor a panaszos nem talál orvoslást problémáira, vagyis amikor a hatóságok próbálkozásai ellenére nem érvényesülnek a szabályok.
Nagy Boldizsár elmondta: parlamenti megválasztása esetén el akarja érni, hogy a közbeszédben a hosszú távú gondolkodás ne utópikus gondolkodásnak hasson. Közölte: elégedett az új ombudsmani tisztség jogköreivel, és örömteli többletnek tartja, hogy "harapós jogköröket" is kap. Kitért arra is, hogy szerinte a majdani ombudsmannak nem kell átvennie a környezetvédelmi hatóságok feladatait, ezért ő csak rendkívüli esetekben lépne.
Két jelöltből egy ombudsman ment át
Megvannak az ombudsman-jelöltek
MTI