Erről a közös uniós irányelvről a 27 tagország szakemberei állapodtak meg kedden Brüsszelben.
Az EU egészségbiztonsági bizottsága, illetve a korai figyelmeztető és gyorsreagálású hatóságok (HSC/EWRS) az Európai Bizottság irányelvjavaslatát hagyták jóvá. Az Európai Bizottság pedig a tudományos bizonyítékokat, illetve az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) és az Egészségügyi Világszervezet (WHO) irányelveit vette ehhez alapul.
A krónikus betegek közül legelőször azokat oltják be, akiknek a legsúlyosabbak a betegségtünetei. Krónikus betegségnek minősülnek az idült légúti betegségek, a krónikus szív- és érrendszeri betegségek és veleszületett vagy szerzett immunhiány.
Amint ezen rizikócsoportok tagjait beoltják, folytatódik a lakosság beoltása mindaddig, amíg minden ország nem teljesíti saját oltási tervét.
A közlemény hangsúlyozza: minden tagországnak felelőssége és joga saját oltási stratégiát kidolgozni az influenza H1N1 jelű vírusa elleni védekezésre. Minden tagország meghatározhat olyan lakosságcsoportokat - rizikócsoportokat -, amelyek esetében az oltás beadása ajánlott. Ezek a csoportok lefedhetik az adott ország egész lakosságát is.
Nem valószínű azonban, hogy a rendelkezésre álló oltóanyag már kezdetben elegendő lesz minden rizikócsoport számára, ezért szükséges fontossági sorrendet felállítani a csoportokból - áll a HSC/EWRS közleményében.
Influenza-futam: ki ad oltást 1 milliárd embernek?
Új influenza: új remény a vadászgörényektől
Kongatják a vészharangot a gyógyszerészek
MTI