Soros elmondta: az angol rövidítéssel Inetnek nevezett intézmény finanszírozását a Közép-európai Egyetemen keresztül képzeli el. Azt is hozzáfűzte, hogy ő személyesen nem venne részt az új intézet munkájában, amely egyebek mellett a nemzetközi pénzpiacok működésére általa felállított új teóriát, a reflexivitást is oktatná, bár nem ez lenne a kizárólagosan a kutatott nézet, a vizsgált közgazdasági elméletek, alternatívák között.
Soros György az Akadémián tartott előadásában hangsúlyozta: a mostani gazdasági válság nagymértékben cáfolta azt a közgazdasági elméletet, hogy a piacok egyensúlyra törekednek, inkább azt mutatta, az egyensúly helyett gyakran az úgynevezett buborékok kialakulását segítik elő.
Soros György szerint a mostani gazdasági-pénzügyi válságot egy olyan "szuperbuborék" kipukkadása idézte elő, amelynek kialakulása még a 80-as évek elejére vezethető vissza.
Az utána következő kisebb buborékok, például az "internet-lufi" kipukkadása idején a pénzügyi főhatóságok beavatkoztak, igyekezetek orvosolni a felmerült gondokat, és gyakran pénzügyi élénkítő eszközöket használtak, ezzel viszont nem egyszer még nagyobbra növelték a buborékokat - elemezte Soros György.
A neves üzletember a mostani válság kapcsán azt ajánlja: a szabályozó hatóságoknak kemény ellenőrzési eszközöket kell alkalmazni, és ha szükséges, új eszközöket kell kidolgozni. Sőt, lehetőleg az összes jelentős pénzpiaci szereplő tevékenységét ellenőrizni kell, és ha szükséges, egyes pénzpiaci termékeket be is kell tiltani - hangoztatta Soros György.
A magyar állam egyre jobb adós
Soros: fogalmam sincs, mitől indulna be a gazdaság
Soros zöldben utazik
MTI