1p
A magyar bankok pénzügyi profilja várhatóan gyengülni fog rövid távon, a folytatódó recesszió következtében
A magyar bankok pénzügyi profilja várhatóan gyengülni fog rövid távon, a folytatódó recesszió, "a gyenge és kilengésekre hajlamos nemzeti valuta", valamint a finanszírozási nyomások következtében, áll a Standard & Poor"s értékelésében.

Más londoni elemzői vélemények szerint ugyanakkor a térségi valuták korábbi gyengülése teremtette versenyképesség-javulás nyomán a feldolgozó szektor fogja kivezetni Magyarországot és a többi közép-európai országot a recesszióból. A Standard & Poor´s a magyar bankszektorról kiadott, 12 oldalas londoni elemzésében szerkezeti gyengeségnek nevezi a magyar gazdaság "jelentős külső finanszírozási igényét", amely a magas közadósságból és a nagymértékű külső egyensúlyhiányból ered, és amely "kiteszi a gazdaságot a globális piacokon uralkodó szűkös és drága finanszírozási kondícióknak".

A nemzetközi hitelminősítő a múlt hónap végén gyengébb kockázati kategóriába sorolta át a magyar bankrendszert, egyebek mellett arra a véleményére hivatkozva, hogy a bankszektor állami támogatása a tulajdonosi finanszírozás gyengülése esetén költségvetési korlátokba ütközne. Az S&P a július végi londoni bejelentés szerint az addigi 6-os szintről 7-esre rontotta a magyar bankszektor országkockázati megítélésének osztályzatát (Banking Industry Country Risk Assessment - BICRA).

Az S&P által az egyes nemzeti bankszektorokra kidolgozott országkockázati megítélési rangsor nem azonos a bankokra érvényben tartott egyéni adósi, illetve betéti kockázati besorolásokkal. A BICRA-mutató az adott országok pénzügyi szektorainak egészét érintő, általános, nemzetgazdasági szintű kockázati tényezőket méri, a legrosszabb osztályzat a 10-es. 

Bánfi: két százalékos kamatcsökkentést! 

Egyre többet használjuk a bankkártyánkat
A magyar BICRA-besorolás módosításához fűzött múlt havi elemzésében a Standard & Poor´s azt írta: a lépés a gazdaság és a bankrendszer megnövekedett kockázatait és szerkezeti gyengeségeit tükrözi.

A hitelminősítő abban az elemzésben is annak a véleményének adott hangot, hogy a nagy közadósságból és külső egyensúlytalanságokból eredő jelentős külső finanszírozási igény kiteszi a magyar gazdaságot a szűkösen és drágán mért globális finanszírozásnak.

A magyar bankrendszerről kiadott újabb szektorelemzés szerint az S&P azzal számol, hogy a problémás banki konstrukciók kumulatív (bruttó) aránya - e konstrukciók a hitelminősítő definíciója alapján tartalmazzák a módosított feltételrendszerű kölcsönöket és a visszabirtokolt hitelfedezeteket (rendszerint ingatlanokat) is - a teljes hitelkinnlevőség-állomány 25-40 százalékára emelkedhet. Emellett a nem teljesítővé váló kölcsönök, valamint a nyomott behajtási ráták érdemi hitelveszteségeket fognak okozni, amelyek 2009-2010-ben nyomást gyakorolnak a magyar bankok eredményére és tőkehelyzetére, jósolja a Standard & Poor´s.

A hitelminősítő szerint a magyar bankrendszer fő kockázati tényezője az, hogy a fedezetlen devizahitelek "kivételes" ütemben növekedtek az elmúlt években. Az S&P adatai szerint a magyar háztartások hitelállományán belül - a március végi állapot alapján - 70 százalék, a vállalati szektor kötelezettségein belül 60 százalék volt a devizahitel. Az elemzés szerint a vállalati szektor - különösen a kis- és középvállalatok - devizahitel-fedezettsége is "alulfejlett", tekintettel arra, hogy e hiteleket főleg svájci frankban folyósították, ami nem egyezik "a magyar kivitel földrajzi megoszlásával".

A devizasebezhetőség az S&P várakozása szerint hosszabb távon fennmarad, mivel a hitelminősítő "valószínűtlennek" tartja, hogy Magyarország 2014 előtt az euróövezet tagja lehet. A Standard & Poor´s az idén "6 százalék körüli", és jövőre is még 1 százalékos gazdasági visszaesést jósol Magyarországon. Más londoni elemzések szerint azonban - nem kis részben éppen a helyi valuták korábbi gyengülése nyomán előállt versenyképességi javulás révén - Magyarországon és a térségben a feldolgozó szektor által vezérelt kilábalás kezdődik már az idén.

A Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport londoni befektetési részlegének legújabb heti feltörekvő piaci elemzése szerint Közép-Európa - elsősorban is Magyarország és Lengyelország - az idei első-második negyedévben elérte a jelenlegi ciklus mélypontját. A cég szakértői szerint a két országnak az idei év első felében lezajlott valutaárfolyam-gyengülés "jelentős versenyképességi lökést" adott, és ennek révén a következő időszakban "kellemes meglepetésekre" is lehet számítani a térségi ipari szektorban.

Az Economist Intelligence Unit (EIU) - a világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdasági előrejelző cége -  szeptemberre szóló, Londonban már hozzáférhetővé tett friss világgazdasági előrejelzésében azt írta: a fejlett ipari térség is túljutott a recesszió mélypontján. Az EIU szerint az előretekintő gazdasági jelzőszámok sok országban változatlanul javulnak, ami arra utal, hogy a világgazdaság már maga mögött hagyta a visszaesés legrosszabb időszakát. A cég azzal számol, hogy az idei második félévben globális növekedés kezdődik a raktárkészlet-leépítés ütemének enyhülése és az agresszív költségvetési-pénzügypolitikai lépések kezdődő hatásai nyomán.

A ház javította az amerikai gazdaságra adott előrejelzését: most azt jósolja, hogy az Egyesült Államok hazai összterméke az idén egész évben - reálértéken - 2,4 százalékkal csökken, de jövőre már 1,8 százalékkal növekszik. Az EIU múlt havi előrejelzésében 2,5 százalékos idei amerikai visszaesés és 1,4 százalékos jövő évi növekedés szerepelt.

Nem törlesztik a hiteleket Romániában
Betör a hitelpiacra a Google?
Csökkent a Bank of China nyeresége
Lassan térhet vissza a hitel-éhség

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG