1p
Magyarországon a jövő évi választások után sem várható lényeges eltérés a jelenlegi, megfontolt költségvetési politikától - állítja a Standard & Poor"s
Tavasz óta szinte megállt a feltörekvő gazdaságok adósminőségének romlása - áll a Standard & Poor"s Londonban kiadott féléves térségi elemzésében, amely szerint Magyarországon a jövő évi választások után sem várható lényeges eltérés a jelenlegi, megfontolt költségvetési politikától.

A világ legnagyobb hitelminősítő intézete által a felzárkózó térségről összeállított új, 36 oldalas helyzetértékelés kimutatja, hogy "markánsan csökken" az országcsoportot érintő szuverén leminősítések száma. Április óta a cég listáján összesen három felzárkózó piaci államadós kockázati osztályzata romlott; a megelőző félévben még 14 visszaminősítést jelentett be a cég ebben a kategóriában. Ezek között volt Magyarország is, amelynek adósosztályzatát az S&P március végén rontotta.

Magyarország szuverén adósságát a három nagy nemzetközi hitelminősítő - Standard & Poor´s, Moody´s Investors Service, Fitch Ratings - egyaránt a közepes befektetői sávban, de három különböző szinten tartja nyilván. Az S&P a befektetői sáv alsó szélének tekintett "BBB mínusz", a Fitch ennél egy fokozattal magasabb, "BBB", a Moody´s még eggyel jobb, "Baa1" (a másik két cég metodikájában "BBB plusz"-nak megfelelő) osztályzattal listázza a magyar adósságot, jóllehet mindhárman leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátást tartanak érvényben a besorolásokra.

Mennyit tudsz az Európai Unióról? Mérd fel tudásod és nyerj!
A Standard & Poor´s londoni elemzése szerint a felzárkózó piaci szuverén adósosztály súlyos külső sokkot élt át, de ellenállónak bizonyult. Az országcsoportot "olyan földrengés érte, amely felborított egy-két szekrényt, de a házat nem döntötte össze" - fogalmaznak a hitelminősítő szakértői. Az S&P kiemeli, hogy egyetlen feltörekvő térségi adós besorolása sem esett ki a befektetői sávból a világgazdasági recesszió kezdete óta.

Az elemzésből kitűnik az is, hogy a feltörekvő kategóriába tartozó, leminősített szuverén adósok aránya szintén meredeken csökken: a 2009 első negyedévéig mért hat hónapban az országcsoport tagjainak több mint 20 százaléka kapott rosszabb besorolást a cég listáján. Az osztályzatrontásoktól érintett felzárkózók aránya azonban az elmúlt hat hónapban visszatért az utóbbi évtizedre jellemző, 2-5 százalékos sávba.

Mindnki másképp csinálja? Vagy nem...

Az elemzés szerint a jövő évi választások után várhatóan kormányra kerülő jobbközép Fidesz "jelenleg populista platformon állva kampányol" ugyan, a Standard & Poor´s azonban nem számol azzal, hogy az ország jelentős mértékben eltér a megfontolt költségvetés-politikai iránytól.
A Standard & Poor´s szerint "minden földrengés után vannak utórengések, amelyek mélyíthetik a repedéseket a plafonon". A hitelminősítő azonban kitart azon véleménye mellett, hogy a befektetői sávban lévő, illetve a spekulatív kategórián belül magasabb osztályzatokkal nyilvántartott felzárkózó térségi kormányok zöme megtartja jelenlegi adósminősítését, az eddigi gazdaságpolitikai válaszlépéseknek köszönhetően.

Az elemzés Magyarországról szóló fejezetében a hitelminősítő az idei évre 7 százalékos, és jövőre is még 1 százalékos gazdasági visszaesést jósol, arra a véleményére hivatkozva, hogy a magyar gazdaság teljesítményét a globális válság mellett az IMF/EU-program alapján elkezdett prociklikus költségvetési szigorítás is terheli. Más nagy londoni házak ennél derűlátóbbak: több citybeli elemző jövőre már növekedést vár Magyarországon.

A Standard & Poor´s elemzésében közölte: várakozása szerint "Bajnai Gordon technokrata kormánya" jórészt teljesíteni fogja az idei évre kitűzött 3,9 százalékos GDP-arányos államháztartási hiánycélt, és a javuló piaci hozzáférés miatt a kormány most már valószínűleg kevésbé fog rászorulni a Nemzetközi Valutaalap és az EU finanszírozási forrásaira.

Magyarország költségvetési és gazdasági helyzetének javulása ellenére az új kormánynak is jókora reformkihívásokkal kell majd szembenéznie; ennek kulcselemei közé tartozik a közfinanszírozás további konszolidációja és a nagy államadósság-teher mérséklése - áll az S&P londoni elemzésében.

Nem okozott meglepetést a Monetáris Tanács
Kedvező a válság hatása a pénzügyi kultúrára
Viszik a fejlesztési hiteleket a vállalkozók
Még egy évet kell várni a javuló munkaerőpiacra
A kockázati megítélés hátráltatta a kamatvágást
A válság jó hatással volt a hiánycélra

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG