A magyar bankadó több szempontból eltér a nemzetközi gyakorlattól: részben a mértékében, részben pedig azzal, hogy az összegét nálunk a költségvetési hiányból vezették le. Ha a költségvetés egyensúlya helyreáll, mindenkinek érdeke lenne kivezetni ezt a típusú különadót a rendszerből – nyilatkozta a Duna Televízió Hattól nyolcig című műsorában Gerendy Zoltán, a BDO Magyarország vezető partnere.
Válsághelyzetben teljesen indokolható a bankadó bevezetése – nyilatkozta a Hattól nyolcig stúdiójában Gerendy Zoltán, hozzátéve: a pénzügyi válság, majd az abból kibontakozó gazdasági válság fő okaként a bankokat, a globális bankrendszer hitelezési gyakorlatát nevezték meg, és gyakran felmerült az érv, hogy viseljék azok a terheket, "akik mindezt okozták" - innen eredt a globális bankadó terve.
A magyarországi bankrendszerre a fenti megállapítások egyébként nem igazak, mert itt a hitelezési gyakorlat némileg más volt – jegyezte meg a szakember.
A bankadó egységesítését ugyanakkor az indokolhatja, hogy egyébként egy olyan térségben, mint az Európai Unió, ahol az áruk, a tőke és a szolgáltatások szabadon mozoghatnak, másként könnyű lenne a banki szolgáltatásokat előnyösebb környezetbe helyezni. Globális viszonylatban pedig versenyhátrányt jelentene, ha ezt a kérdést nem egységesen kezelnék – tette hozzá Gerendy Zoltán.
Sajátságos a magyar bankadó
A magyar bankadó két szempontból tér el a nemzetközi gyakorlattól – hangzott az interjúban. Egyfelől az így befolyó pénzek nem speciális banki alapokba kerülnek, hanem közvetlenül a költségvetés használja fel az összeget. Számos országban a bankadóból speciális céltartalékokat képeznek, és ebből finanszírozzák a pénzintézetek esetlegesen szükségessé váló megsegítését. Másfelől a mértékében tér el a magyar bankadó a többi országéitól: európai viszonylatban relatíve magas, és az összes közül a legnagyobb is.
“Nálunk a költségvetési hiányból lett levezetve a bankadó mértéke, ez a bankoknak komoly problémát is okozott. Sok országban másként járnak el. Franciaországban a kockázatos termékekre vezették be, Ausztriában a mértéke körülbelül fele a magyarénak. Délre tőlünk nem nagyon létezik, a csehek masszívan ellenállnak a bankadónak, pénzügypolitikailag káros intézménynek tartják” - vázolta az európai gyakorlatot Gerendy Zoltán.
Ha már nem lesz rá szükség, mihamarabb ki kellene vezetni
A szakember úgy látja: a bankadó visszafogja a bankok hitelezési tevékenységét, ez pedig forráshiányhoz is vezethet; “az élet ettől nem áll meg, de ez egy akadály”. Egy olyan forráshiányos környezetben, mint amilyen a magyar gazdaság, ez átmenetileg gondokat okozhat. “Ha a költségvetés egyensúlyba kerül, akkor mindenkinek érdeke, hogy ez a különadó kimenjen a rendszerből, de ezek a fajta adók általában elég lassan vonódnak ki a rendszerből” - nyilatkozta Gerendy Zoltán a Hattól nyolcig stúdiójában.
Privátbankár