SPS-re kell váltani
A földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter mindenekelőtt azzal érvelt az új mezőgazdasági támogatási rendszer mellett - az SPS bevezetését támogató szervezetek budapesti konferenciáján -, hogy az a magyar gazdálkodók számára kedvezőbb, kiszámíthatóbb támogatást, forrásokat jelent 2013-ig, mint az eddigi rendszer.
Az agrártárca vezetője hangsúlyozta: az unió régebbi tagállamai és két újonnan csatlakozott ország is ezt a rendszert alkalmazza. A támogatás alapját általában ezekre az országokra szabják, ezért is kedvező az átállás Magyarország számára.
Az SPS a földtulajdonnal és bérlettel rendelkező, a földjüket művelő gazdálkodók számára biztosít forrásokat, így háttérbe szorítja az úgynevezett sofa-farmereket (akik nem tesznek semmit, úgy várnak jövedelmet a földjük után), gátat szab a spekulációnak.
Gráf József leszögezte: az SPS bevezetése nem politikai, hanem gazdasági kérdés, mivel az új szisztéma egyszerűbbé és átláthatóbbá, valamint stabilabbá teszi a gazdálkodók számára a forrásokhoz való hozzájutást. Megismételte azt is: a támogatások az új rendszerben vagyonértékű joggá válnak, amit a gazdálkodó földdel vagy szabadon adhat és vehet.
Az SPS két támogatási elemből tevődik össze, amit Magyarország hibrid modellként alkalmaz majd. Az egyik a regionális támogatások, amelyeket a gazdálkodók az általuk folytatott termeléstől függetlenül, alanyi jogon megkapnak, ha regisztrált mezőgazdasági termelők. Emellett a kiegészítő támogatásra is joguk lesz. Ez utóbbit úgynevezett történelmi alapon számítják ki minden gazdálkodó számára egyéni módon.
Az úgynevezett történelmi alap a 2006-os év lesz, ez dönti el, hogy mekkora támogatási részt kap majd ennek alapján a gazdálkodó. A számítás alapja ugyanis az lesz, hogy milyen támogatott tevékenységeket folytatott ebben az évben.
Ennek alapján a gazdálkodó 2013-ig pontosan tudni fogja, hogy egy-egy adott évben mekkora támogatást vehet igénybe és mekkora forrásösszeggel kalkulálhat. Így a támogatás lényegében függetlenné válik a termeléstől, azaz a támogatás nem függ attól, hogy ki, milyen mezőgazdasági tevékenységet folytat, azt a piac határozza meg.
A gazdálkodók az új rendszer bevezetésével a miniszter szerint stabilabb birtokviszonyokra számíthatnak. Jelezte: erre azért is szükség van, mert három év múlva, azaz 2011-ben megnyílik a magyar földpiac, és ez új viszonyokat teremt a magyar mezőgazdaságban. Mindezt pedig csak az SPS rendszerrel lehet kezelni a magyar gazdálkodók számára kedvező módon.
A miniszteri tájékoztatót követően 15 szakmai és érdekképviseleti szervezet nyilatkozatot írt alá annak támogatására, hogy az SPS rendszert 2009-től vezessék be Magyarországon.
Az aláírók szerint a rendszer bevezetése azért szükséges, mert stabilizálja a földhasználati viszonyokat, továbbá gátat szab a spekulációnak, valamint a földhasználók és a földjüket saját maguk művelő földtulajdonosok kiszámítható támogatáshoz jutnak.
A Magosz kiakadt
A Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz) megdöbbenéssel értesült arról, hogy Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter a mai napon, ismételten csak a kormánnyal „baráti érdekképviseleteket” és a köztestületként működő Agrárkamarát hívta meg arra az egyeztetésre, amelyen egyszerűsített gazdaságtámogatási rendszer, az SPS 2009. évi bevezetéséről folytattak tárgyalást - tartalmazza az agrár-érdekképviselet közleménye.
A rendezvényt, az MTI-hez a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége (MOSZ) által eljuttatott meghívó szerint azok az érdekképviseletek és szakmai szervezetek szervezték, amelyek egyetértenek, és kívánatosnak tartják az SPS jövő év eleji bevezetését. Ezek a szervezetek kérték fel az agrárminiszter, hogy adjon tájékoztatást az új támogatási rendszer bevezetésének előkészítéséről, és az SPS szükségességének indokairól.
A Magosz szerint az egyeztetésre azon érdekképviseletek – közöttük a Magosz is – akik nem támogatják az SPS 2009. évi bevezetését - nem kaptak meghívást, így álláspontjukat az új támogatási rendszerrel kapcsolatban nem tudták kifejteni. "Az agrártárca ezen magatartása diszkriminatív és megosztó, amit a Magosz határozottan visszautasít" - áll a Magosz közleményében.
A Magosz álláspontja az SPS 2009. évi bevezetésével kapcsolatban változatlan, ezt a támogatási rendszert a Magosz elutasítja. Az érdekképviselet úgy véli: a gazdák számára egy igazságtalan rendszerről van szó, amely elfogadhatatlan.
Az SPS jövő évi bevezetését a Magosz az alábbi szempontok alapján utasítja el: Magyarországon nem kerültek meghatározásra az agrárpolitikai és birtokpolitikai prioritások, nincs történelmileg kialakult birtokszerkezet, üzemi szerkezet és bérleti rendszer. Így a történelmi bázis sem határozható meg addig, amíg a konkrét adatok nem állnak rendelkezésre és a prioritások nem kerülnek meghatározásra.
Nem készült hatásvizsgálat, nem kerültek kidolgozásra és bemutatásra, hogy az SPS bevezetésének következményei milyen hatással lesznek a földhasználati viszonyokra, a birtokviszonyokra, a földbérleti díjakra, a föld árára, a tulajdon és a birtokszerkezet alakulására.
A jelenleg alkalmazott SAPS rendszer rugalmas, nem akadályozza, sőt a termelők számára világos, átlátható és a versenysemleges szabályaival még támogatja is az átalakulást, az üzemek növekedését, a birtok koncentrációt, a fejlesztést - vélik a Magosznál.
A Magosz ezen indokok alapján utasítja el az SPS jövő évi bevezetését, és a jelenlegi egyszerűsített területalapú támogatási rendszer alkalmazásának meghosszabbítását kéri az agrártárcától, összhangban az Európai Unió erre vonatkozó álláspontjával.
Gazdasági Egyeztető Fórum alakul
A gazdálkodókkal fizettetik a kormány hibáit?
Az EU késlekedik, Magyarország segítene
MTI