Stílust váltanak a tejesek: nekünk is megéri
Erre a megállapításra a szarvasmarhatartók képviselői azt követően jutottak, hogy megvitatták az ágazat helyzetét, és kilátástalannak tartották a tenyésztők jelenlegi körülményeit. A választmányi elnök példaként hozta fel, hogy az év elején még a feldolgozók 1 liter tejért 96 forintot fizettek, most viszont már csak 80 forintot. Az üzletekben ugyanakkor az emberek 240 forint körüli áron vásárolhatják meg a tejet.
Ezért Tóth István, a MOSZ tiktára szerint nem maradt más eszközük a termelőknek, minthogy közvetlenül értékesítsék termelésük minél nagyobb hányadát a fogyasztóknak. Példaként említett egy 25 tehenes gazdálkodót, aki minden általa előállított tejet közvetlenül a fogyasztóknak értékesít 140 forintos literenkénti áron.
A MOSZ titkára mindehhez hozzátette, hogy az átvételi ár jelenleg 80 forint literenként, az önköltség pedig 90 forint körüli összeg egy literre vetítve.
Emellett nem zárták ki annak lehetőségét sem a termelők, hogy a feldolgozókkal összefogva, ugyanis nekik sincs nyereségük a termelésen, esetlegesen bojkottot hirdetnek egyes áruházláncok ellen, azaz nem szállítanak részükre árut, tejet.
Magyarországon évente egy ember jelenleg mintegy 160 liter tejet fogyaszt. Ennek 70 százaléka származik belföldi termelésből, 30 százalékát pedig külföldről hozzák be. A tejtermelők azt szeretnék, hogy a belföldi előállítású tej aránya 80 százalékra emelkedjen rövid időn belül.
Veszélyben a magyar tej!
Véget ért a tejválság, de a vita még tart
A magyar tejtermelők csatlakoztak az európai tiltakozáshoz
MTI