"Idén a második negyedévben meredeken estek az árupiaci árak, majd júliusban megindultak fölfelé. Augusztus elején a búza 70 százalékkal többe került, mint június végén. Kisebb ütemben más árupiaci árak is emelkedtek, a rézé például 16 százalékkal. A kockázatkereső kedv visszatérése részben megmagyarázza a fejleményeket ebben az időszakban, ám az árupiacok késve követték az általános tőkepiaci irányzatot, ami arra vall, hogy a kereslet-kínálati alapok szintén szerepet játszottak, tekintettel a kínai gazdasági növekedést érő kétségekre" - írták az elemzők.
"A búza emelkedő ára alapvetően a keresleti-kínálati viszonyokat tükrözte, főleg az Oroszországban és más nagy termelőknél tapasztalt időjárási problémák miatt. Júliusban a gyengébb dollár is támogatta az árupiaci árakat(...) Sokan attól tartottak, hogy visszatér a 2007-es és 2008-as élelmiszerár-spirál - amikor az élelmiszerárak világszinten átlagosan 30-30 százalékkal emelkedtek mindkét évben - és vele a világszinten gyorsabb infláció. Úgy véljük, ezek az aggodalmak túlzottak, részint mert a búza világpiacán az alapok eddig komolyan nem sérültek, részint mert a világgazdasági kilátások viszonylag gyengék (...) Sőt, úgy látjuk, hogy a világgazdasági körülmények nehezednek: az Egyesült Államok és az EU gazdasága gyengül a második félévben, és Kínában jövőre a GDP-növekedés 8,3 százalékosra lassul az idei 9,9 százalékról. Ez majd lefújja a habot az árupiaci árakról, kivéve azokat a ritka eseteket, amikor az ellátási nehézségek tényleges hiányt okoznak" - írják.
"A búza piaca éppen ilyen piac, ahol az alapok utalnak bizonyos mértékig magasabb árakra. Ám sok tényezőt kell megfontolni. Igaz, hogy bizonytalanabb a kínálat a súlyos aszály miatt Oroszországban és a többi fekete-tengeri termelőnél, főleg Ukrajnában és Kazahsztánban. Ez utóbbiak ugyan viszonylag kis búzatermelők, de jelentős exportőrök, főleg a Közel-Keletre és Észak-Afrikába, Oroszország pedig a legolcsóbb exportőr világszinten. Ezért a gyenge termésük aránytalanul nagy hatással van a nemzetközi árakra. A kínálatot érő aggodalmakat növelte a nagy esőzés is Kanadában és a szárazság Ausztrália nyugati részén."
"E fejlemények nyomán módosítottuk előrejelzéseinket. Úgy véljük, Oroszország búzatermése 22 százalékkal csökken az idén, Kanadáé pedig 23 százalékkal marad el a tavalytól. A nagy exportőrök közül csak a déli félteke országaiban - Argentínában, és kisebb mértékben Ausztráliában - várható a tavalyinál nagyobb termés. Végeredményben arra számítunk, hogy a világ búzatermése az idén így 4,2 százalékkal kisebb lesz a tavalyinál" - írja az EIU.
"Más oldalról viszont nem szabad megfeledkezni a korábbi két évről. Ebben az összefüggésben az idei búzatermés még mindig nagyságra a harmadik lesz történelmi távlatban, az előző két év rekord betakarításai után. Tavaly a világ búzatartalékai minden idők rekordjára nőttek, a becsült mennyiség 111 napi világfogyasztásra elegendő, a 2006-os 73 nap helyett. A becslésben vannak bizonytalanságok, így például Kína tartaléka államtitok, és egyes jelentések szerint az indiai tartalék minősége nem jó. Meglehet, a világtartalék kevésbé bőséges a becsültnél, de a kínai tartalékok nem kerülnek nemzetközi forgalomba, így kevés a hatásuk a világpiaci árakra. Ugyanakkor a nagy amerikai, európai és ausztráliai átmenő tartalékok arra vallanak, hogy a kisebb fekete-tengeri export okozta rést könnyen be lehet tömni rövid távon. Noha a világ legnagyobb búzaexportőre, az Egyesült Államok kivitele az idén minden bizonnyal nő, mégis 23 éves rekordra dagad ott a búzatartalék ebben az évben."
"Ily módon az ellátási helyzet viszonylag jónak ígérkezik jövőre. Lehet, hogy a mostani időjárási gondok a hamarosan elvetendő téli búzának is ártani fognak Oroszországban, azonban a jelenlegi, magas világpiaci árak több búza vetésére ösztönzik a termelőket szerte a világon. Ezért arra számítunk, hogy jövőre a világtermelés közel 3 százalékkal nő búzából, ami önmagában is több mint elég a várhatóan csak 2,1 százalékkal növekvő világfogyasztás kielégítésére" - írták az EIU elemzői.
MTI