1p
Az amerikai gazdaságot továbbra is recesszió fenyegeti még az idén, a Fed azonban az infláció miatt valószínűleg nem tud további kamatcsökkentéseket végrehajtani.
Az amerikai gazdaságot továbbra is recesszió fenyegeti még az idén, mivel a fogyasztás várhatóan csaknem húsz évi mélypontra zuhan, a jegybank szerepét betöltő Federal Reserve azonban a másfél évtizedes csúcsok felé tartó infláció miatt valószínűleg nem tud további kamatcsökkentéseket végrehajtani - áll a Fitch Ratings Londonban kiadott új, negyedéves világgazdasági előrejelzésében.

A legnagyobb európai hitelminősítő szerint az eddigi makroadatok arra mutatnak, hogy az Egyesült Államok az első félévben elkerülte a recessziót, továbbra is valószínűsíthető azonban ennek bekövetkezte 2008 folyamán.

A Fitch szerint ugyanis az előző negyedéves előrejelzés óta még nagyobbak lettek az amerikai növekedésre nehezedő terhek: a lakóingatlanárak a májussal zárult egy évben 16,3 százalékkal zuhantak, és az amerikai háztartások összesített nettó vagyonának a jövedelmekhez mért rátája 534 százalékra csökkent az idei első negyedévben a tavalyi utolsó három hónapban mért 571 százalékról.

A hitelminősítő előrejelzése szerint az éves szinten mért fogyasztói költekezés - az amerikai GDP-érték legnagyobb súlyú összetevője - az idén 1,5, 2009-ben alig fél százalékkal fog növekedni, úgy, hogy az idei második félévben várhatóan mínuszban lesz. Mindkét év előrejelzett fogyasztási növekedése a leggyengébb lesz 1991 óta, amikor a magánfogyasztás 0,2 százalékkal nőtt - áll a Fitch londoni elemzésében.

A ház az idei egész évre 1,1 százalékos amerikai GDP-növekedést vár a tavalyi 2,2 százalék után, és 2009-re szóló amerikai növekedési prognózisát az eddigi 1,7 százalékról 1,5 százalékra rontotta.

Az olajárak azonban csak az előző, áprilisban kiadott globális jelentés óta 40 százalékkal emelkedtek, és az amerikai éves infláció májusban 4,2 százalék volt. A teljes körű fogyasztói inflációban mindazonáltal még csak a következő hónapokban jelenik meg a meredek olajár-emelkedés és a hazai energiaárak ezt kísérő, június-júliusban várható megugrása, amely könnyen 5 százalék fölé nyomhatja az éves inflációt.

Ebben a környezetben a Fed - amelynek kettős, inflációkövető és növekedésösztönző megbízatása van - az elemzés szerint valószínűleg nagyon óvatosan fog eljárni: a Fitch már nem lát arra lehetőséget, hogy a jegybank a jelenlegi, 2 százalékos szövetségi napikamatcél alá csökkentse irányadó rátáját, de azt sem valószínűsíti, hogy 2009 eleje előtt amerikai kamatemelés kezdődne.

A Fitch Ratings előző, áprilisi negyedéves prognózisában még az állt, hogy a Federal Reserve az idén 1,5 százalékra csökkenti irányadó kamatát.

A hitelminősítő új előrejelzése a cég által egy kategóriába sorolt négy legnagyobb gazdasági erőcentrumra - az Egyesült Államokra, az euróövezetre, Nagy-Britanniára és Japánra - átlagosan 1,4 százalékos idei GDP-növekedést valószínűsít a tavalyi a tavalyi 2,4 százalék után, és jövőre is csak 1,6 százalékos növekedési átlagot jósol ezekre a gazdaságokra.

A Fitch szerint Európában különösen Nagy-Britannia fogja megsínyleni az amerikai nem elsőrendű - subprime - adósválság hatásait: a brit gazdaság a hitelminősítő szerint a tavalyi 3,1 százalék után az idén ennek kevesebb mint a felével, másfél százalékkal fog növekedni, és az ütem 2009-ben várhatóan 1,1 százalékra lassul tovább.

Ezzel a borúlátással más nagy londoni házak is egyetértenek.

A Centre for Economics and Business Research (CEBR) - az egyik legnagyobb független, nem befektetési banki jellegű londoni gazdasági előrejelző intézet - múlt héten kiadott éves prognózisa szerint Nagy-Britannia, az euróövezeten kívüli legnagyobb EU-gazdaság, az idén 1,7 százalék körüli ütemben növekszik, de az igazán siralmas év 2009 lesz, amikor a CEBR elemzői mindössze 1,3 százalékos brit gazdasági növekedést várnak.

Ez - jóllehet valamivel optimistább a Fitch prognózisánál - erősen rontott előrejelzés: a ház korábban 1,7 százalékos brit növekedéssel számolt jövőre.

A brit gazdaság - és a font - gyors és komoly mértékű gyengülése a kelet-európai EU-polgárok munkavállalási kedvére is komoly mértékben hat. Nagy-Britannia az EU-bővítés 2004-es első hulláma után azonnal megnyitotta az akkor uniós taggá vált nyolc kelet-európai ország - köztük Magyarország - munkavállalói előtt a brit munkapiacot, lemondva a csatlakozási szerződésben biztosított átmeneti időszakról. A brit kormány annakidején évente 5-13 ezer kelet-európai munkavállalóval számolt, de a hivatalos adatok szerint is több mint 800 ezren érkeztek.

Most már azonban megfordulni látszik az áradat: az Institute for Public Policy Research (IPPR) nevű vezető londoni kutatóintézet által nemrégiben kiadott felmérés szerint az EU-bővítés óta munkavállalási céllal Nagy-Britanniába érkezett kelet-európaiak fele már hazament.

Mégis a dollár a ludas?
Lefulladt a világ
Siralmas évek várnak a britekre
Felköthetik a gatyájukat a britek
Soros: hiába erőlködik az EU

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG