.jpg)
Az eddig egyedül kormányzó MSZP, valamint az SZDSZ és/vagy az MDF támogatta új kormány ezzel szemben elsősorban a gazdasági racionalitás terén csökkentené a kockázatokat. Mindkét forgatókönyvnek van egy-egy kiszámíthatatlan, előre nehezen kalkulálható kockázati területe - írták az elemzők. Egyrészt keveset tudni arról, hogy milyen volna az előrehozott választás után megalakuló kormány viszonya a gazdasági racionalitáshoz, másrészt pedig az, hogy a szakértői kormány mennyire volna döntésképes, miként tudná átvinni akaratát az őt elvben támogató parlamenti többségen.
Az elemzők emlékeztetnek arra, hogy a kormányválságnak alapvetően két megoldása képzelhető el. Egy új, az MSZP és valamelyik vagy mindkét kisebb parlamenti párt - SZDSZ és MDF - képviselőinek támogatásával megválasztott, szakértői jellegű kormány létrehozása, vagy az előrehozott választás után új kormány alakulása. Bármelyik forgatókönyv valósul meg, a Vision szerint a jogbiztonság és a kül-, valamint a biztonságpolitika kivételével mindenhol változás következne be.
Ön kit látna szívesen a miniszterelnöki székben? Szavazzon! |
Az új választás feltehetően jelentősen csökkentené a stabilitási kockázatokat, ezzel szemben a szakértői kormány hivatalba lépése esetén komoly kockázatokkal - a kormányzás ellehetetlenülésével, a kormányfő lemondásával és akár előrehozott választáshoz vezető kormányválsággal - kell számolni.
A gazdasági racionalitás érvényesülése kapcsán jelentős kockázati csökkenés várható, ha az új, szakértői jellegű kormány miniszterelnöke valóban szabad mandátumot kap a kormánypártoktól a válságkezelésre. Az előrehozott választás után megalakuló kabinet ebből a szempontból ma még "zsákbamacska": akár jelentős kockázati csökkenés, akár komoly növekedés is elképzelhető addig, amíg nem válik egyértelművé az új kormány programja - írták.
Az előrehozott választás utáni helyzet a működőképességet és a kormányozhatóságot minden bizonnyal jelentősen javítaná, hiszen stabil és homogén kormánytöbbség kialakulására van esély. A szakértői kormány esetében ez alapvetően attól függ, hogy az egyébként nem automatikus támogatást meg tudja-e kapni a kormányt támogató parlamenti erőktől a politikai hátországgal nem rendelkező kormányfő.
Az előrehozott választás után - legalábbis az első időszakban - minden bizonnyal a társadalmi támogatottság minőségi változásáról lehetne beszélni. A szakértői kormány itt egy kisebb kérdőjel: a Gyurcsány-kormányhoz képest akár valamelyest növelheti is a közmegegyezés mértékét, a kormányzat és a politikai elit elfogadottságát, de sorozatos bukdácsolás és cselekvésképtelenség esetén ezzel ellentétes tendenciát sem lehet kizárni - fogalmaztak a Vision Consulting elemzői.
Tudjuk hogy fájni fog, mégis kell
Megvannak a miniszterelnök-jelöltek
Ebből is Gyurcsány jön ki győztesen?
Az MSZP készül az előrehozott választásokra
Surányi elvállalná, de nem lesz céltábla
Ravasz húzás volt Gyurcsány lemondása
A visszájára is elsülhet a kormányfő-váltás
A forint is Gyurcsány utódját várja
Kamatcsökkentést hozhat az új kormányfő
Semmiben sem ért egyet az ellenzék
MTI