A jelenleg még megyénként (départements) működtetett prefektusokat - melyek a napóleoni idők óta a párizsi központi kormányzat helyi „szemei és fülei” voltak - megszüntetik, ehelyett a jóval kisebb számú régiókba összpontosítják a funkcióikat. Ez utóbbiak közül kikerül a nagyszámú igazolvány (személyazonossági, útlevél, vezetői és gépjárműengedély stb.) kezelése és kiadása, ezt átveszi a város- és községháza.
Az erősen túlsúlyos igazgatási struktúrát jelentős létszámcsökkentéssel is karcsúsítaná az államfő. A minisztériumok és az ezekben működő főosztályok számát a reform nyomán a felére csökkentenék. A nyugtalankodó közalkalmazotti kart Sarkozy eközben azzal vigasztalja, hogy a nyugdíjba vonulók 50 százalékos pótlásával elérhető megtakarítás jelentős hányadát a maradók kapják.
A reform egyik üde színfoltjaként a válás a jövőben nem jár majd nagy bírósági hercehurcával, mert az életközösséget akár egy egyszerű közjegyzői eljárással is megszűntté lehet nyilvánítani - olvasható a Világgazdaságban. A katonai irányítási rendszert úgy racionalizálják, hogy a jelenleg a Párizs belvárosában szétszórtan - de drága ingatlanokban - tevékenykedő fegyvernemi parancsnokságokat egyetlen központban helyezik el, a fővárostól délnyugatra.
A reformmal szemben ellenállásra készülő érdekvédelmi szervezeteket az államfő figyelmeztette, hogy reformok hiányában nem lesz növekedés, szétesnek a szolidaritás alapjául szolgáló intézmények, és az állam nem tud a társadalom jövője szempontjából fontos fejlesztésekbe beruházni. Mint a Le Figaro kiemeli, Sarkozy ebben a reformhullámban is erősen exponálja magát, emiatt a várható feszültségekkel járó elégedetlenség legfőbb céltáblája is ő lesz.
Ciki: sikkasztással vádolják Chiracot
Bekapcsolta az öveket a francia kormány
Milyen szakembereket keresnek a franciák?
Sarkozy: Több urat a világban!
Szoktál futni, Vlagyimir?