1p
A javuló gazdasági helyzetnek köszönhetően a magyarországi vállalkozások számára javulnak a finanszírozási feltételek is. Az OTP új terméket indított - már csak hitelképes vállalkozások kellenek
Úgy tűnik, Magyarország már túl van a nehezén; a javuló gazdasági feltételeknek köszönhetően a vállalkozások egyre jobb feltételekkel juthatnak hitelhez. Az OTP Széchenyi 500 néven új programot indított, melynek keretében elsősorban középvállalkozások juthatnak akár félmilliárdos hitelkerethez - derült ki a bank keddi sajtótájékoztatóján.

Magyarország már túl van a nehezén, úgy tűnik, a gazdaságban újraindult a növekedés - mondta el a sajtótájékoztatón a gazdasági helyzetet elemezve Tardos Gergely vezető elemző. Ez a növekedés azonban a szokásostól eltér: alapvetően a külső kereslet hajtja, ami mozgatja az ipari termelést, a belső kereslet továbbra is gyenge. Ennek  köszönhetően kivételesen jók az alapok a későbbi növekedéshez: a korábban jellemző külső egyensúlytalanság helyett a folyó fizetési mérleg egyenlege többletet mutat (köszönhetően a külkertöbbletnek), így a jelentős külső eladósodottság korrigálására van lehetőség, európai összehasonlításban kedvező költségvetési viszonyok között.

Nagyon kevés jel mutat arra, hogy akár a beruházásokban, akár a belső fogyasztásban fordulat állna be - mondta el Tardos Gergely. Bár a jövedelmi viszonyok már támogatnák a növekedést, de az OTP elemzői szerint legfeljebb stagnálásra, vagy még inkább további csökkenésre látszik esély.

Idén a háztartások reáljövedelme jelentősen bővül. Ez ugyan lehetővé tenné a fogyasztás bővülését, de a lakosság nagyon erősen tartózkodik a hitelfelvételtől, sőt: folyamatosan nettó visszafizetők. A hitelezés beindulásához ki kell alakulnia a bizalomnak abban, hogy tartós lesz adócsökkenés - véli Tardos Gergely.

A Széll Kálmán tervről és a konvergenciaprogramról az OTP vezető elemzője elmondta: a programok mérete megfelelőnek tűnik, jó a szerkezetük, és valós választ adnak a problémákra, azonban kevés részletet tartalmaznak, komoly megvalósítási kockázatokkal. Mindenesetre mind a hazai, mind a nemzetközi üzleti világban bizalmat ébresztettek a magyar gazdaságpolitika iránt.

A magyar feldolgozóipar régiós és uniós összehasonlításban is kifejezetten versenyképes, idén, legkésőbb jövőre a régió összes országa eléri a válság előtti ipari termelés szintjét, ami a magyar exportáló vállalatok számára további bővülésnek adhat teret. Szerkezetileg azonban vannak gondok a magyar feldolgozóiparban, a kisebb vállalatok esetében vannak még tartalékok a hatékonyság javítására - hangsúlyozta Tardos Gergely.

A mezőgazdasággal kapcsolatban elmondta: az ágazat fő problémája az elaprózott szerkezet és az ennek megfelelő elégtelen tőkeellátottság. A mezőgazdaság komoly lemaradásban van, amit csak jelentős koncentrációval lehet ledolgozni - fogalmazott az elemző.

Wolf László, a bank Kereskedelmi Banki Divíziójának vezérigazgató-helyettese elmondta: 2011-ben csekély mértékű, 1,2% körüli belföldi fogyasztásnövekedésre számít az OTP, a beruházások területén pedig legfeljebb stagnálást várnak. Az export növekedése viszont a 9%-ot is elérheti.

A vezérigazgató-helyettes felhívta a figyelmet: az OTP az elmúlt években is komoly erőfeszítéseket tett a hitelezés élénkítése érdekében, a banki szektor egészével szemben 2009-ben és 2010-ben is növelte vállalati hiteleinek összegét, azaz megőrizte aktivitását e téren. A javuló gazdasági feltételek javuló finanszírozási feltételeket is eredményeznek, emellett a gazdasági növekedést segítik az Új Széchenyi Program támogatásai is, amelyek 2013-ig több mint 500 milliárd forinttal segíthetik a kis- és középvállalkozások fejlesztéseit. Az uniós támogatáshoz szükséges 25-80 százalékos önerő előteremtése azonban ugyanúgy nehezen elképzelhető hitelintézeti finanszírozás nélkül, ahogyan az utófinanszírozási rendszer és a megkövetelt garanciák miatt is komplex pénzügyi tervezésre van szükség.

A június 1-jén indított OTP Széchenyi 500 Vállalati Hitelprogram keretén belül az OTP banki minősítést követően 50-500 millió forint közötti finanszírozási keretre tesz ajánlatot a vállalkozásoknak. A keretösszeget a vállalkozás igényeihez és lehetőségeihez igazítják, a felhasználásra egy év áll rendelkezésre. Ezen időszak alatt az OTP nem számít fel rendelkezésre tartási vagy más jutalékot, díjat. Ha a vállalkozás úgy dönt, hogy felhasználja a keretet, akkor az OTP szinte teljes vállalkozóihitel-palettáját igénybe veheti: választhat többek között rövid lejáratú hiteleket, bankgaranciát, vagy beruházási hitelt is. Ilyenkor egyedi szerződésekkel töltik ki a rendelkezésre álló keretet.

Aladics Sándor, a bank Kereskedelmi Banki Divíziójának tanácsadója elmondta: alapvetően nem mikrovállalatokat, hanem középvállalatokat céloznak meg a programmal. A finanszírozási keret szabadon átjárható, és az ügyfél igényeinek megfelelően alakítható ki az igénybe vett hitelek összetétele. A hitelkeret már fennálló OTP-s kötelezettségállomány növelésére, valamint más banki kötelezettségállomány átvállalására is igénybe vehető.

A bank a klaszter jellegű finanszírozási kapcsolatokat is segíteni szeretné hogy a bank ügyfeleinek üzleti partnerei - azaz az ügyfelek ügyfelei - is finanszírozási keretajánlatot kaphatnak. Ezen kívül vállalatcsoportokat, tulajdonosi csoportokat, beszállítói és vevői csoportokat, alvállalkozókat is finanszírozna az OTP az új termékkel - hangsúlyozta Wolf László.

Az OTP 100 milliárd forintot különített el a programra. A vezérigazgató-helyettes kiemelte: 1000 milliárd forintnál is nagyobb likviditás áll a csoport rendelkezésre, tehát a program forrása biztosított. A vállalati hitelezés bővülésének egyetlen korlátja Magyarországon a hitelképes ügyfelek száma lehet - fogalmazott Wolf László.

Privátbankár - Gáspár András

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG