Magyarország már túl van a nehezén, úgy tűnik, a gazdaságban újraindult a növekedés - mondta el a sajtótájékoztatón a gazdasági helyzetet elemezve Tardos Gergely vezető elemző. Ez a növekedés azonban a szokásostól eltér: alapvetően a külső kereslet hajtja, ami mozgatja az ipari termelést, a belső kereslet továbbra is gyenge. Ennek köszönhetően kivételesen jók az alapok a későbbi növekedéshez: a korábban jellemző külső egyensúlytalanság helyett a folyó fizetési mérleg egyenlege többletet mutat (köszönhetően a külkertöbbletnek), így a jelentős külső eladósodottság korrigálására van lehetőség, európai összehasonlításban kedvező költségvetési viszonyok között.
Nagyon kevés jel mutat arra, hogy akár a beruházásokban, akár a belső fogyasztásban fordulat állna be - mondta el Tardos Gergely. Bár a jövedelmi viszonyok már támogatnák a növekedést, de az OTP elemzői szerint legfeljebb stagnálásra, vagy még inkább további csökkenésre látszik esély.
Idén a háztartások reáljövedelme jelentősen bővül. Ez ugyan lehetővé tenné a fogyasztás bővülését, de a lakosság nagyon erősen tartózkodik a hitelfelvételtől, sőt: folyamatosan nettó visszafizetők. A hitelezés beindulásához ki kell alakulnia a bizalomnak abban, hogy tartós lesz adócsökkenés - véli Tardos Gergely.
A Széll Kálmán tervről és a konvergenciaprogramról az OTP vezető elemzője elmondta: a programok mérete megfelelőnek tűnik, jó a szerkezetük, és valós választ adnak a problémákra, azonban kevés részletet tartalmaznak, komoly megvalósítási kockázatokkal. Mindenesetre mind a hazai, mind a nemzetközi üzleti világban bizalmat ébresztettek a magyar gazdaságpolitika iránt.
A magyar feldolgozóipar régiós és uniós összehasonlításban is kifejezetten versenyképes, idén, legkésőbb jövőre a régió összes országa eléri a válság előtti ipari termelés szintjét, ami a magyar exportáló vállalatok számára további bővülésnek adhat teret. Szerkezetileg azonban vannak gondok a magyar feldolgozóiparban, a kisebb vállalatok esetében vannak még tartalékok a hatékonyság javítására - hangsúlyozta Tardos Gergely.
A mezőgazdasággal kapcsolatban elmondta: az ágazat fő problémája az elaprózott szerkezet és az ennek megfelelő elégtelen tőkeellátottság. A mezőgazdaság komoly lemaradásban van, amit csak jelentős koncentrációval lehet ledolgozni - fogalmazott az elemző.
Wolf László, a bank Kereskedelmi Banki Divíziójának vezérigazgató-helyettese elmondta: 2011-ben csekély mértékű, 1,2% körüli belföldi fogyasztásnövekedésre számít az OTP, a beruházások területén pedig legfeljebb stagnálást várnak. Az export növekedése viszont a 9%-ot is elérheti.
A vezérigazgató-helyettes felhívta a figyelmet: az OTP az elmúlt években is komoly erőfeszítéseket tett a hitelezés élénkítése érdekében, a banki szektor egészével szemben 2009-ben és 2010-ben is növelte vállalati hiteleinek összegét, azaz megőrizte aktivitását e téren. A javuló gazdasági feltételek javuló finanszírozási feltételeket is eredményeznek, emellett a gazdasági növekedést segítik az Új Széchenyi Program támogatásai is, amelyek 2013-ig több mint 500 milliárd forinttal segíthetik a kis- és középvállalkozások fejlesztéseit. Az uniós támogatáshoz szükséges 25-80 százalékos önerő előteremtése azonban ugyanúgy nehezen elképzelhető hitelintézeti finanszírozás nélkül, ahogyan az utófinanszírozási rendszer és a megkövetelt garanciák miatt is komplex pénzügyi tervezésre van szükség.
A június 1-jén indított OTP Széchenyi 500 Vállalati Hitelprogram keretén belül az OTP banki minősítést követően 50-500 millió forint közötti finanszírozási keretre tesz ajánlatot a vállalkozásoknak. A keretösszeget a vállalkozás igényeihez és lehetőségeihez igazítják, a felhasználásra egy év áll rendelkezésre. Ezen időszak alatt az OTP nem számít fel rendelkezésre tartási vagy más jutalékot, díjat. Ha a vállalkozás úgy dönt, hogy felhasználja a keretet, akkor az OTP szinte teljes vállalkozóihitel-palettáját igénybe veheti: választhat többek között rövid lejáratú hiteleket, bankgaranciát, vagy beruházási hitelt is. Ilyenkor egyedi szerződésekkel töltik ki a rendelkezésre álló keretet.
Aladics Sándor, a bank Kereskedelmi Banki Divíziójának tanácsadója elmondta: alapvetően nem mikrovállalatokat, hanem középvállalatokat céloznak meg a programmal. A finanszírozási keret szabadon átjárható, és az ügyfél igényeinek megfelelően alakítható ki az igénybe vett hitelek összetétele. A hitelkeret már fennálló OTP-s kötelezettségállomány növelésére, valamint más banki kötelezettségállomány átvállalására is igénybe vehető.
A bank a klaszter jellegű finanszírozási kapcsolatokat is segíteni szeretné hogy a bank ügyfeleinek üzleti partnerei - azaz az ügyfelek ügyfelei - is finanszírozási keretajánlatot kaphatnak. Ezen kívül vállalatcsoportokat, tulajdonosi csoportokat, beszállítói és vevői csoportokat, alvállalkozókat is finanszírozna az OTP az új termékkel - hangsúlyozta Wolf László.
Az OTP 100 milliárd forintot különített el a programra. A vezérigazgató-helyettes kiemelte: 1000 milliárd forintnál is nagyobb likviditás áll a csoport rendelkezésre, tehát a program forrása biztosított. A vállalati hitelezés bővülésének egyetlen korlátja Magyarországon a hitelképes ügyfelek száma lehet - fogalmazott Wolf László.
Privátbankár - Gáspár András