.jpg)
A New York-i nyersanyagtőzsde (NYMEX) parkettjén létrejött ügylet volt ugyanis az első a nyersolaj-forgalmazás történetében, amelyet ezen az áron bonyolítottak le.
Arens az ezer hordónyi mennyiségre szóló kontraktust azonnal el is adta, hozzávetőleg 600 dolláros veszteséggel - az eladási árfolyam ugyanis már valamivel 100 dollár alatt volt -, ezért a pénzért azonban magáénak tudhatja az első 100 dolláros olajvételi tranzakció végrehajtásának kétes dicsőségét.
Londoni sajtójelentések szerint ugyanakkor Arens akcióját sokan bírálták is. Stephen Schork, a Schork Report című olajpiaci hírlevél szerkesztője - egykori NYMEX-forgalmazó - szerint az ügylet "masszív mesterséges ármegugrást" is eredményezhetett volna. A NYMEX egyik aktív kereskedője azt mondta a pénteki The Guardiannek, hogy "szerencsétlen módja volt ez" a 100 dolláros olajár elérésének. "Vegyesek az érzések ezzel kapcsolatban, és akkor még a lehető legszebben fejeztem ki magam" - fogalmazott a tőzsdei kereskedő.
A Financial Times című londoni üzleti napilap már a 100 dolláros rekord szerdai elérése után megírta, hogy a NYMEX előző napi hivatalos kereskedési idejében 204 600 egységet forgalmaztak a nyugati féltekén irányadó amerikai alaptípus, a West Texas Intermediate könnyűolaj most futó legközelebbi, februári kontraktusaiból - egy egység ezer hordó, ez az engedélyezett legkisebb adásvételi mennyiség -, de mindössze egyetlen egységre, vagyis alig ezer hordóra szóló kötés jött létre éppen 100 dolláron.
A nyersolaj egyébként a hét második felében egy időre újból elérte, sőt át is lépte a 100 dollárt, ahogy azt londoni elemzők már régóta jósolták, és ez egyöntetű szakértői vélemények szerint Arens "történelemcsináló célú" partizánakciója nélkül is bekövetkezett volna.
Emlékszik az olajválságra? Na, akkor tudja mi jön
Kevés olaj van raktáron
Csak az erős dollár mentheti meg az olajárat (hanganyag)
Ralizik az olajár: a száz dollárnak kedveznek a körülmények (hanganyag)
MTI